Судове рішення #16161115

  

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

24 травня 2011 року                               м. Київ                              П/9991/255/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:


головуючого суддіВеденяпіна О.А.,


суддівГоловчук С.В.,Кочана В.М.,


Зайця В.С.,Рецебуринського Ю.Й.,

при секретарі судового засідання Чернікові П.О.

за участю

- представника позивача ОСОБА_1.

- представника відповідача Лаптієва А.М.

- третьої особи ОСОБА_2.

- представника третьої особи ОСОБА_3.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Верховної Ради України про визнання постанови Верховної Ради України незаконною та її скасування,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_4. звернулась до суду з позовом до Верховної Ради України про визнання постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови (Плесецька сільська рада Васильківського району Київської області)»від 07 квітня 2011 року № 3217-VI незаконною та її скасування, посилаючись на порушення своїх прав та законних інтересів.

          В позовній заяві позивач вказує, що прийняття Верховною Радою України оскаржуваної постанови суперечить положенням Конституції України, порушує вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Верховної Ради України.

          Вважає, що у законодавчого органу не було правових підстав, передбачених статтями 78, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування України», для призначення позачергових виборів, оскільки ані Плесецька сільська рада, ані Плесецький сільський голова не порушували перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів.

          ОСОБА_4. зазначає про безпідставність висновків комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування про порушення Плесецькою сільською радою та Плесецьким сільським головою Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», інших нормативно-правових актів, що призводить до порушення прав та свобод територіальної громади Плесецької сільської ради.

У письмовому запереченні проти позову відповідач просить відмовити у задоволенні позову і зазначає, що Верховна Рада України, приймаючи постанову «Про призначення позачергових виборів депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови (Плесецька сільська рада Васильківського району Київської області)»від 07 квітня 2011 року                       № 3217-VI, не порушувала вимог чинного законодавства. Вказує, що Вищий адміністративний суд України не наділений повноваженнями на перевірку конституційності постанов Верховної Ради України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні.

Третя особа та її представник позов вважали необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третю особу та її представника, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позов ОСОБА_4. задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно із пунктом 30 частини 1 статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування.

Як зазначено у частині 3 статті 14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках:

1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;

2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання.

За наявності підстав, передбачених частиною першою цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Статтею 79 вищевказаного Закону встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

За наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій сільського, селищного, міського голови незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільського, селищного, міського голови.

Судом встановлено, що ОСОБА_4., яку було обрано 31 жовтня                2010 року на посаду Плесецького сільського голови, з листопада 2010 року не виконувались відповідні повноваження сільського голови, а колишній сільський голова Луценко М.Д., повноваження якого закінчилися, обраний на повторних виборах 09 січня 2011 року сільським головою, не набувши повноважень сільського голови відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконував обов’язки сільського голови.

Рішенням комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування від 17 лютого 2011 року (протокол засідання №114/02) за наслідками розгляду звернення представників територіальної громади села Плесецьке Васильківського району Київської області з проханням призначити позачергові вибори депутатів Плесецької сільської ради , а також з метою вивчення ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді, утворено Робочу групу комітету (далі –Робоча група).

При вивченні рішень Плесецької сільської виборчої комісії, на підставі яких окремим громадянам було відмовлено в реєстрації кандидатами на посаду сільського голови та в депутати, Робочою групою встановлено, що в результаті дій виборчої комісії до виборів 31 жовтня 2010 року допущено обмежену кількість кандидатів, внаслідок чого депутатами Плесецької сільської ради та Плесецьким сільським головою були обрані особи, які не користувались авторитетом в селі і за яких проголосувала значна меншість від тих виборців, що взяли участь у голосуванні.

Такі результати виборів викликали супротив територіальної громади, що згодом переросло в конфлікт та протистояння між жителями села Плесецьке.

Згідно висновків Робочої групи повторні вибори сільського голови були призначені всупереч вимог законодавства, Плесецька сільська рада та Плесецький сільський голова не вирішували питань, віднесених до їх відання, сесії ради у визначеному порядку та строки не проводились без поважних причин, сільський голова в порушення вимог чинного законодавства не забезпечував здійснення наданих йому повноважень.

Вказані обставини призвели до чисельних скарг в різні інстанції, в тому числі до Верховної Ради України.

Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування погодився з висновками Робочої групи за наслідками вивчення ситуації, що склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області, і з метою розв’язання конфліктної ситуації в селі Плесецьке вважав за доцільне рекомендувати Верховній Раді України призначити позачергові вибори депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови.

За вказаних обставин та за наявності підстав, передбачених                          статтями 78,79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Верховна Рада України призначила позачергові вибори як депутатів, так і сільського голови.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Доводи представника відповідача про те, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на цю справу не є переконливими, оскільки згідно статей 18, 171-1 КАС України розглядається законність оскаржуваної постанови, а не її конституційність.

Керуючись статтями 159 –163, 167, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Верховної Ради України про визнання постанови Верховної Ради України незаконною та її скасування відмовити.

Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.

Судді                                                                                 О.А. Веденяпін

                              

С.В. Головчук

                                                  

В.С. Заяць


В.М. Кочан                                                  

                                                                                          Ю.Й. Рецебуринський







  • Номер:
  • Опис: інформація щодо виплати суддям вихідної допомоги при виході у відставку, ДСА України
  • Тип справи: Запит на інформацію
  • Номер справи:    
  • Суд: Восьмий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Веденяпін О.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.06.2019
  • Дата етапу: 27.06.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація