Судове рішення #16125165


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 року                                                                    Справа № 1170/2а-1639/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд      

в складі головуючого: судді   Петренко О.С.        

за участю секретаря: Господарікова М.О.,

представників:

прокурора –клопотання про розгляд справи без участі

позивача –клопотання про розгляд справи без участі

відповідача –не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Прокурора Кіровського району, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції

до відповідача: Приватного підприємства «Агрооптсервіс»

про стягнення суми податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Кіровського району, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства «Агрооптсервіс»про стягнення  податкової заборгованості в сумі 86 410 грн. 93 коп.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідача виникла заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб та податку на додану вартість, яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Прокурор та представник позивача, належним чином повідомлені про час, дату та місце судового розгляду в судове засідання не прибули, при цьому надавши клопотання про розгляд справи за їх відсутності та позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач заперечення на позовну заяву не надав, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. У відповідності до ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.

Згідно зі ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у  відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Ст. 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор  може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Спеціальними законами (які діяли на момент виникнення спірних правовідносин)  що визначали статус державної податкової служби в Україні, її функції, а також обов’язки платників податків щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) є Податковий кодекс України, Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Закон України «Про систему оподаткування», Закон України від 3 липня 1992 року N 2535-ХІІ "Про плату за землю", Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу" одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за одержанням податкового законодавства, правильного обчислення повнотою та своєчасної сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Також, згідно ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Кіровоградська об'єднана  державна податкова інспекція.

Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі: обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.  

З вищевикладеного,  податкові органи відносяться до категорії контролюючих, яким надано право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Судом встановлено, що ПП «Агрооптсервіс»зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 08.12.1998 року /а.с. 9,11/ та перебуває на податковому обліку як платник податків в Кіровоградській ОДПІ.

За ПП «Агрооптсервіс» рахується заборгованість зі сплати податку на додану вартість в сумі 37 443 грн.:

- по податковій декларації № 141721 від 17.01.2011 року (за грудень 2010 року) нараховано 7422,00 грн., за рахунок часткової сплати борг становить –1943,00 грн. /а.с. 16-17/;

- по податковій декларації № 6572 від 17.02.2011 року (за січень 2011 року) –7882,00 грн. /а.с. 14-15/;

- по податковій декларації № 24831 від 18.03.2011 року (за лютий 2011 року) –27618,00 грн. /а.с. 12-13/;

Крім того, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку по орендній платі з юридичних осіб в сум 48 967, 93 грн. :

- по податковій декларації №3743 від 30.01.2010 року нараховано 70 841,52 грн.,  погашено –45934,26 грн., тому сума боргу -  24907,16 грн. /а.с. 19/;

- по уточнюючій декларації № 6549 від 12.02.11року нараховано 21006,60 грн., погашено –12253,85 грн., заборгованість –8752 ,75 грн. /а.с. 20-21/;

- по податковій декларації № 1595 від 25.01.2011 року нараховано 15308,02 грн.

Згідно вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

          Відповідно до ст. 27 Закону України від 03.07.1992р. N 2535-ХІІ "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами Державної податкової служби.

          Відповідно до ст. 13, ч. 1 ст. 14, 17 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992р. № 2535-ХІІ (із змінами та доповненнями) та ст.ст. 285, 286, 287, 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановленор, що сума зобов’язань за декларацією № 3743 від 30.01.2010 року погашена частково, уточнюючим розрахунком № 6549 від 12.02.2010 року погашено частково, за декларацією № 1595 сплата відсутня, тому рахується заборгованість по орендній платі за землю у розмірі 48967,52 грн., яка у встановлені строки  відповідачем не сплачена.

          Згідно до пп.5.1.1 п.5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 № 2181 - Ш (далі - Закон №2181- ІІІ) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (розрахунку).

При цьому, відповідно до підпункту  1.11 статті 1 цього Закону під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

          Згідно вимог пп. 49.18.1 п.49.18. ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

          Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

          Згідно з  п. 56.11 ст. 56 Податкового кодксу України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, а тому податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій          декларації, є узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

          Вказані вище вимоги відповідачем не виконано, тому за ним рахується податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 37443,00.

          Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Статтями 9,14,15 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати податки та інші обов'язкові платежі у строки, встановлені відповідними законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 вищевказаного Закону загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідно п.п.5.4.1 п. 5.4 ст.5 вищезазначеного Закону вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

          Несвоєчасна сплата податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджету порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, загрожує виконанню загальнодержавних програм, що фінансуються з бюджету.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закон № 2181-III,  податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 статті 1 Закону № 2181-III податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В силу підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 4 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

          У разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги у відповідності до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ.

          Першу податкову вимогу сформовано 02.09.2010 року за №1/1026 на суму 2539,86 грн. та вручено підприємству 12.10.2010 року.

Другу податкову вимогу сформовано 15.11.2010 року за №2/1289 на суму 17878,88 грн. та вручено підприємству 18.12.2010 року.

          Згідно п.41.5 ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

         Відповідно до пп.14.1.137. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.   

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до  ст. ст. 11, 71  Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення,  а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному,  повному та об'єктивному дослідженні.

В даному випадку, позивач зміг довести правомірність звернення до суду з позовними вимогами, а тому за таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 -163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «Агрооптсервіс»(код ЄДРПОУ  - 30226959; р/р № 26002000051719 в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО –300023; р/р –26004301332917 в філії ПОТ «Промінвестбанк»м. Кіровоград, МФО- 323301) на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції податковий борг в сумі 86 410 (вісімдесят шість тисяч чотириста десять) грн. 93 коп. (48 967 (сорок вісім тисяч дев’ятсот шістдесят сім) грн. 93 коп. на р/р  № -3321812700002; 37 443 (тридцять сім тисяч чотириста сорок три) грн. на р/р –31114029700002).

Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України –з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                підпис                                     О.С. Петренко

Згідно з оригіналом

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація