Справа № 2-а/2506/7542/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2011 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Сапона А. В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
08 квітня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно поданої заяви в квітні 2011 року, на підставі вимог ст. 40, 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн., зобов‘язання провести перерахунок пенсії згідно поданої заяви в квітні 2011 року, на підставі вимог ст. 40, 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн. та забезпечити відповідні виплати.
Представник відповідача подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.04.2011 року залишено без розгляду частину позовних вимог позивача про визнання бездіяльність протиправною та зобов’язання вчинити певні дії за період з 01.10.2010 року по 06.10.2010 року з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова, відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 квітня 2010 року йому було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії.
При перерахуванні пенсії відповідачем було використано показники зарплати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачено страхові внески за 2007 рік.
При цьому, відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України від 22. 05.2008 року, яким зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону Украіни „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, визнані неконституційними, а порядок, що існував до цього часу не надає права на перерахування пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує зверненню за перерахунком та фактично правова норма, що визначає право на проведення перерахунку пенсії та порядок його проведення відсутня. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого оплачено страхові внески за 2007 рік, враховуючи роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року.
Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхування»визначено, що індексація та перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Із змісту частини четвертої статті 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Суд вважає за можливе застосувати до даних правовідносин аналогію закону, оскільки, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Зважаючи на те, що протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, роз’ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, якими керується відповідач, змінено діючий порядок перерахунку пенсій, що істотно обмежує права позивача як пенсіонера.
Крім цього, пунктом 11.3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" підтверджується правильність застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач діє в порушення вимог частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 99, 100, 158 - 163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 07.10.2010 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова здійснити перерахунок ОСОБА_1 відповідно до показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, починаючи з 07.10.2010 року, а також сплатити заборгованість за відрахуванням вже сплаченої суми.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. у відшкодування судових витрат.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.
Суддя: