Судове рішення #160585
15/175


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


03.10.2006                                                                                   Справа № 15/175  

  

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:   Крутовських В.І.          

суддів: Дмитренко А.К. ( доповідач), Прокопенко А.Є.


За участю представників сторін:  

від позивача:  Даценко О.О. ю/к, довіреність №94/07  від 10.01.06;

від відповідача:  Слюсар О.В. ю/к, довіреність №529/21  від 10.07.06;

від відповідача:  Омелькін О.М. ю/к, довіреність №530/21  від 10.07.06;


розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м. Кіровоград на рішення господарського суду Кіровоградської області від  15.06.06р.   у справі № 15/175

за позовом відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м.Кіровоград

до  обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", м.Кіровоград

про  заборону припинення зобов"язань.


В засіданні оголошувалася перерва з 07.09.06 по 03.10.06 (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

          Рішенням господарського  суду  Кіровоградської області  від  15.06.2006  суддя Мохонько К.М. відмовив відкритому акціонерному товариству "Кіровоградобленерго" у позові про заборону обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" здійснювати припинення зобов"язань по оплаті вартості спожитої електричної енергії шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

          Не погоджуючись з рішенням суду, відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" просить його скасувати посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

          Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі, безпідставними і просить рішення залишити без змін, а скаргу без задоволення.

          Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд


В С Т А Н О В И В :


          Електроенергетика має стратегічне значення для стабільного функціонування економіки держави і відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 92 Конституції України засади організації та експлуатації енергосистем визначаються виключно законом, зокрема, Законом України "Про електроенергетику", який окреслює правові, економічні та організаційні основи функціонування комплексу підприємств, що мають статус юридичних осіб та здійснюють виробничу, розподільчу, іншу діяльність з метою отримання прибутку на енергоринку. Тому юридична природа прав суб"єктів господарювання у цій сфері базується на загальній концепції договірних засад, закладеній у цивільному законодавстві.

          Згідно зі ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

        Відповідно до ст. 15 1 Закону України  "Про електроенергетику" споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку.

     Частиною 7 статті 26 Закону України   "Про електроенергетику" встановлено, що споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов"язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.

          В силу п. 7.3 Правил користування електричною енергією (в редакції постанови НКРЕ від 22.08.02 № 928) та п. 6.3 Правил користування електричною енергією (в редакції постанови НКРЕ від 17.10.05 № 910) оплата вартості електричної енергії постачальнику за регульованим тарифом, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами в уповноваженому банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

     Згідно з п. 8.1 Правил користування електричною енергією постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на отримання від споживача своєчасної оплати за електричну енергію та інших платежів відповідно до умов договору та законодавства України.

    За п. 10.2 Правил користування електричною енергією споживач електричної енергії зобов"язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, встановлених на підставі актів про порушення цих правил та умов договору.

   Відповідно до п. 2.2. укладеного між відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" і обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" договору про постачання електричної енергії від 01.10.04 № 1 відповідач зобов"язався виконувати умови цього договору та оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків до цього договору "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

   Пунктом 2 додатку до згаданого договору "Порядок розрахунків" передбачено, що розрахунки за електричну енергію, а також само і остаточний розрахунок відповідно до п. 5 цього додатку проводяться споживачем виключно грошовими коштами шляхом безготівкового перерахування за платіжним дорученням через власний рахунок в установі банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії або шляхом внесення грошових коштів в касу постачальника.

Однак, всупереч вимогам Закону України "Про електроенергетику" та умовам договору ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направило позивачеві заяву від 06.06.05 № 393/21 про припинення зобов"язань зарахуванням в порядку ст. 601 Цивільного кодексу України, в якій повідомляв відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" про припинення зобов"язання щодо часткової оплати спожитої у травні електроенергії шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Листом № 2819/07 від 09.06.05 позивач повідомив відповідача про те, що такі дії спрямовані на порушення положень ст.ст., 15-1, 26 Закону України "Про електроенергетику". Проте, 14.07.05 позивач знов отримав заяву відповідача №457/03 від 07.07.05 про припинення зобов"язань зарахуванням в порядку ст.601 Цивільного кодексу України, в якій відповідач повідомляв товариство про припинення зобов"язання щодо часткової оплати спожитої у червні 2005 р. електроенергії шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. У відповідь позивач надіслав відповідачу лист № 3775/07 від 04.08.05 р., в якому зазначив, що не може погодитись з діями відповідача, оскільки такі дії є протизаконними та суперечать умовам укладеного договору про постачання електричної енергії № 1 від 01.10.2004 р. Натомість, 13.02.06 р. позивач знов отримав заяву відповідача № 114/21 від 09.02.2006 р. про припинення зобов"язань зарахуванням в порядку ст. 601 Цивільного кодексу України, в якій відповідач повідомляв відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" про припинення зобов"язання щодо часткової оплати спожитої в грудні 2005 р. електроенергії шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

В силу ст. 526 Цивільного кодексу України зобов"язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 525, 629 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов"язання або одностороння зміна його умов не допускається, а договір є обов"язковим для виконання сторонами.

Таким чином, дії відповідача, спрямовані на припинення зобов"язання шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, порушують право позивача на отримання коштів в якості оплати за поставлену ОКВП "Дніпро-Кіровоград" електроенергію, внаслідок чого відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" може бути позбавлене можливості підтримувати об"єкти електроенергетики у стані, придатному для безпечного і стабільного електрозабезпечення споживачів всієї області.

З огляду на викладене рішення підлягає скасуванню.

Керуючись. ст..ст. 99, 101, 103-105, Господарського процесуального кодексу України, суд



П О С Т А Н О В И В :


Рішення господарського суду Кіровоградської області від 15.06.06 у даній справі скасувати.

Заборонити обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" здійснювати припинення зобов"язань перед відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" по оплаті вартості спожитої електричної енергії шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

Стягнути з обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на користь відкритого акцонерного товариства "Кіровоградобленерго" 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу і 127 грн. 50 коп. витрат по справі, у тому числі по апеляційній скарзі, видавши наказ.

Виконання цієї постанови покласти на господарський суд Кіровоградської області.




Головуючий                                                      В.І. Крутовських

   

Суддя                                                                 А.К.Дмитренко


Суддя                                                                 А.Є.Прокопенко

З оригіналом згідно

Помічник судді                  О.В. Поштаренко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація