Судове рішення #15990660

 

                                                                                                                                                             Справа №2-а-1722/11р.

                                                                      П О С Т А Н О В А

                                                          І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

04 квітня  2011 року          Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Чмель О.Л., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративним позовом ОСОБА_1   до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -

                                                               В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду із позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, в якому зазначила, що  вона зверталась до управління ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітку відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058.   Оскільки перерахунок пенсії позивачки здійснено з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2008 рік, як це передбачено законодавством, позивач  звернувся до відповідача з проханням роз'яснити за який рік застосовувався показник середньої заробітної плати по Україні при здійсненні перерахунку моєї пенсії та на підставі якого нормативно-правового акту.    Управлінням Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області позивачу було направлено лист, в якому зазначалось, що перерахунок її пенсії було зроблено з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, який становить 1197 грн. 91 коп.   При такому розрахунку розмір пенсії позивачки значно менший, ніж при розрахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік . У своєму листі відповідач посилається на те, що при перерахунку пенсії керується, як інструктивним роз'ясненням спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування статей 40, 42 Закону № 1058-ІУ, встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік.   На основі викладеного, позивачка просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в  Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області виконати перерахунок призначеної йому пенсії застосовуючи показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії середній місячний заробіток по Україні за 2008 рік,  згідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 

Позивачка у судове засідання не з’явилась, у позовній заяві просила справу  розглянути у її відсутності,  позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, суду надав заяву з проханням розглянути справу у відсутності його представника, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Надав суду заперечення по справі, в яких зазначив, що перерахунок пенсії позивачу проводився у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 та листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039,4096/02-1. Крім того зазначив, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими були внесені зміни до ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в частині  визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнанні неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.   

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Враховуючи вимоги позивача, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,  є пенсіонеркою за віком, що підтверджується посвідченням. 02.06.2009 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії як працюючому пенсіонеру, але отримала відмову з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, згідно якої перерахунки пенсій проводяться з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого
самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у
спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України
визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки
громадянина.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що перерахунок пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії –з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,  і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.   

Пунктами 9 і 10, 35 розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15).

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими були внесені зміни до ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15).   

Своїм Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційний Суд України визнав деякі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не тому, що вважав певний показник, який має бути застосований при перерахунку пенсії, неконституційним, а тому , що закон про Держаний бюджет України як правовий акт, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України, він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення тому цим законом не можуть вноситися зміни , зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове врегулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, то цей закон не може вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. У разі необхідності зупинення законів , внесення до них змін і доповнень, визнання їх чинними мають використовувати окремі закони, а не закон про Держбюджет.   

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N    5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).   

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії визначено ст. 40 Закону за формулою Зп=Зс х (Ск:К), де Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.   

У відповідності до ст. 40 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.   

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при здійсненні перерахунку  державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а це 2008 рік, і розмір такої заробітної плати встановлений 1573, 99 грн., у відповідності до ст. 40,42 Закону.   

Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд не може фактично визнати неконституційними зміни до Закону та застосувати норми права, які не є чинними. Визнання неконституційними Законів є виключно компетенцією Конституційного Суду України.

Таким чином, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Є достатньо підстав для визнання противоправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії у  відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний  рік, що передує року перерахунку пенсії –за 2008 рік.   

Враховуючи, що відповідно до законодавства, саме на Пенсійний фонд України покладено обов’язок проведення розрахунку розміру пенсій та доплат, суд вважає за необхідне не перераховувати та стягувати конкретні суми недоплати, а зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити позивачу  перерахунок  пенсії з 01.06.2009 року у відповідності до ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний  рік, що передує року перерахунку пенсії –за 2008 рік.   

Частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо адміністративний позов задоволено частково судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволені яких  позивачеві відмовлено. Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно ст. 88 КАС України, оскільки відповідач є бюджетною організацією, суд вважає можливим звільнити його від сплати судових витрат.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 88,  94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, перерахування та стягнення недоотриманої пенсії -  задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення позивачу із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за 2008 рік.

Зобов‘язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити  ОСОБА_1 з  01 червня  2009 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 40 та 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік у розмірі 1573, 99 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів  з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя          












  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 01.03.2011
  • Номер: 2-а/1509/29/12
  • Опис: про стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.11.2011
  • Дата етапу: 01.02.2012
  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.03.2011
  • Дата етапу: 10.08.2012
  • Номер: 2-а/1506/5008/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.09.2011
  • Дата етапу: 27.09.2011
  • Номер: 2-а/2522/812/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.07.2011
  • Дата етапу: 17.08.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну держану соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов’язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.01.2011
  • Дата етапу: 04.03.2011
  • Номер: 2-а-1722/2011
  • Опис: про зобов"язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.06.2011
  • Дата етапу: 13.07.2011
  • Номер: 2-а/5493/11
  • Опис: про визнання дій про перерахунок пенсії неправомірним та зобовязання вчинити дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2011
  • Дата етапу: 12.04.2011
  • Номер: 2-а/74/11
  • Опис: стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1722/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Чмель О.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.06.2011
  • Дата етапу: 15.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація