2-а-859/11/0101
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2011 року Суддя Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим Куксов В.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушті про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп., починаючи з 01.02.2010 року та виплачувати в подальшому щомісячно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач у своєму позові просить суд визнати протиправними дії УПФ України в м. Алушті АР Крим в здійсненні йому перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України (середньої по народному господарству) за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп., зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп., починаючи з 01.02.2010 року та виплачувати в подальшому щомісячно.
Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення проти позову в яких зазначено, що позивач являється отримувачем пенсії за віком. На підставі заяви позивача про перерахунок пенсії йому здійснено перерахунок пенсії, згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.09 №4096/02-01 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 р. в розмірі 1197,91 грн., тому вважають свої дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 правомірними. У задоволенні позову просять відмовити.
За правилом ст. 183-2 КАС України сторони до судового засідання не викликалися, справа розглядається в порядку скороченого провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю, що позовна заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав:
Судом встановлено і підтверджено письмовими матеріалами справи, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 22.08.2004 року.
З листа Управління Пенсійного фонду України в м. Алушті АРК від 09.03.2011р. №736/05-05 вбачається, що позивачу відповідно до його заяви з 01.02.2010 року був проведений перерахунок пенсії, для якого застосовувався показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 р. в розмірі 1197,91 грн. (а.с.4).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»від 28 грудня 2007 року до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»внесені зміни та абзац першій ч. 4 ст. 42 викладений в наступній редакція: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього закону».
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»передбачене, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про обов’язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. №4096/02-01 не може бути прийнятий судом до уваги, оскільки він не має правового значення, у зв’язку з тим, що не вносить зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»і до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Тобто, до спірних правовідносин треба застосовувати положення Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»передбачене, що заробітна плата для обчислення пенсії визначається із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алушті АРК, працював на момент призначення пенсії та продовжуває працювати після призначення пенсії, тобто, є особою, яка згідно Закону України «Про обов’язкове державне пенсійне страхування»та Постанови КМУ №530 від 28 травня 2008 року має право на перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за 2009 рік, як рік що передує року звернення позивача за перерахунком пенсії.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визначено, що перерахунок пенсії провадиться за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, судом встановлено порушення Управлінням Пенсійного фонду України в м.Алушті АРК соціальних гарантій і конституційних прав ОСОБА_1 при перерахунку пенсії.
Позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може в майбутньому регулювати суспільні відносини.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 14, 19, 55 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року (справа № 1-28/2008), підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 87, 94, 159-163, 183-2, 256 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 –задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Алушті Автономної Республіки Крим в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (середньої по народному господарству) за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Алушті Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. та провести відповідні виплати, починаючи з 01 лютого 2010 року, з урахуванням виплаченого.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанову може бути оскаржено до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови. Постанова, прийнята в скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: