УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2007 року травня «15» дня Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого- Склярова В.М. ,
Суддів - Бондарева В.К.,
Осоченка A.M.,
за участю прокурора - Бистрякової Д.С. ,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_1 на вирок Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 23 березня 2007 року, яким
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Красноперекопськ АР Крим, неодружений, непрацюючий, судимий 11 березня 2003 року Красноперекопським міськрайонним судом АР Крим за ст. ст. 185 ч.1, 185 ч.3, 296 ч.2 КК України на 3 роки 6 місяців позбавлення волі,
25 червня 2004 року цім же судом за ст. ст. 185 ч.3, 70 ч.4 КК України на 4 роки позбавлення волі, звільнений 22 липня 2005 року від відбуття покарання на підставі ст. 2 Закону України «Про амністію» від 31 травня 2005 року, засуджений за ст. 121 ч.2 КК України на 7 років 6 місяців позбавлення волі.
Строк відбування покарання обчислено з 26 грудня 2006 року.
Питання про речові докази вирішено відповідно до ст. 81 КПК України.
ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до вироку, ОСОБА_1 визнано винним та засуджено за вчинення злочину за наступних обставин.
6 грудня 2006 року, близько 14 год., ОСОБА_1, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, в квартирі АДРЕСА_1, під час сварки на грунті особистих неприязних стосунків, які
Справа №11-797/2007 р. Головуючий
Категорія ст. 121 ч.2 КК України у 1 інстанції суддя Халдєєва О.В.
Доповідач суддя Бондарєв В.К.
виникли раптово, умисно, з метою заподіяння тілесних ушкоджень, схопив ОСОБА_2 за одяг, стягнув його з дивана на підлогу і завдав декілька ударів ногами по голові, а потім стрибнув потерпілому на голову, заподівши йому закриту черепно-мозкову травму (крововиливи у м'яких тканинах голови в лівій лобово-скронево-тім'яній ділянці, внутрішньочерепна гематома об'ємом 30 см3, яка здавлює ліву півкулю в лівій скроневій та тім'яній частках, крововиливи у шлуночки головного мозку, м'які мозкові оболонки мутні, набряклі, під ними в лівій скронево-тім'яній ділянці дифузні крововиливи сіровато-бурого кольору з нечіткими контурами, ускладнений набряк-набухання головного мозку), яка відноситься до тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння та є причиною смерті ОСОБА_2, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у лікарні.
В апеляції засуджений ОСОБА_1 ставить питання про перегляд справи щодо нього і просить знизити призначене покарання. Крім того, не заперечуючи своєї присутності при вчиненні цього злочину, стверджує, що тілесні ушкодження потерпілому не завдавав, а висновки суду про доведеність його вини ґрунтуються на суперечливих показаннях свідків.
На дану апеляцію надійшло заперечення прокурора Чубарова A.M., який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, який вважає за необхідне апеляцію залишити без задоволення, оскільки висновки суду про вину засудженого у вчиненні цього злочину обґрунтовані наявними по справі доказами.
Заслухавши доповідача, прокурора, який вважав, що апеляцію необхідно залишити без задоволення, а вирок суду - без зміни, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апелянта, колегія суддів вважає, що апеляція задоволенню не підлягає.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні злочину за вказаних в мотивувальній частині вироку обставин підтверджується зібраними по справі та дослідженими у судовому засіданні доказами, в тому числі і показаннями засудженого, який не заперечував своєї присутності при заподіянні потерпілому тілесних ушкоджень за вищезазначеною адресою 6 грудня 2006 року.
Відповідно до показань свідка ОСОБА_3, допитаного у судовому засіданні, який є очевидцем події, у зазначений час до нього додому прийшли засуджений з ОСОБА_4, які перебували у стані алкогольного сп'яніння. Між засудженим та потерпілим виник конфлікт, під час якого ОСОБА_1 вдарив останнього кулаком в обличчя, стягнув з дивана та почав бити ногами по голові, обличчю і тулубу. ОСОБА_4 також підійшов та наніс ударів потерпілому, але по тулубу, а коли попросив засудженого піти, той стрибнув ногами на голову ОСОБА_2. Такі показання узгоджуються з його показаннями, які він дав під час відтворення обстановки та обставин події злочину, яке проведено за його участю (а.с. 34-38). Крім того, свої показання про обставини заподіяння потерпілому тілесних ушкоджень свідок підтвердив і під час очної ставки з засудженим (а.с. 49-51).
Аналогічно про ці обставини пояснив і свідок ОСОБА_4, допитаний у судовому засіданні, який підтвердив свої показання, дані їм під час досудового слідства, та пояснив, що він, знаходячись в іншій кімнаті квартири ОСОБА_3 у зазначений час, почувши шум, побачив, як ОСОБА_1 стягує з дивана потерпілого, а потім наніс декілька ударів у ділянку голови. Свідок також підійшов до потерпілого і вдарив декілька разів по тулубу. Аналогічні показання свідок ОСОБА_4 дав і під час очної ставки з ОСОБА_1 (а.с. 46-48).
Свідок ОСОБА_5, допитана у судовому засіданні, яка знаходилася у зазначеній квартирі разом з ОСОБА_3, його сестрою - ОСОБА_6, потерпілим та ОСОБА_7, також бачила в цій квартирі ОСОБА_4, який розмовляв з ОСОБА_3, пояснила, що бачила кров на підлозі і потерпілого у крові, який просив залишитися на ніч, а вранці скаржився, що йому погано і болить голова. Зі слів ОСОБА_3 їй було відомо, що ОСОБА_2 бив ногами ОСОБА_1, а потім стрибнув потерпілому на голову.
Аналогічно даним показанням про обставини події пояснила і свідок ОСОБА_6, яка бачила засудженого у вказаний час в квартирі, але після знаходилася в іншій кімнаті і спала, а прокинувшись, побачила кров на підлозі та потерпілого з розбитим обличчям.
Свідок ОСОБА_7 також пояснив у судовому засіданні, що бачив як ОСОБА_4 і засуджений виходили з вищезазначеної квартири, де він також знаходився. Він бачив кров на підлозі, а потерпшого - з розбитим обличчям.
Як вбачається з показань ОСОБА_8, який є батьком ОСОБА_2, на початку грудня останній прийшов додому з розбитим обличчям і декілька днів лежав та скаржився на головний біль, а пізніше, коли потерпілому стало гірше, його відвезли до лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер.
Відповідно даним протоколу огляду місця події за вищезазначеною адресою, а також протоколу огляду речових доказів, виявлений та вилучений фрагмент шпалер з плямами бурого кольору, в яких, згідно з висновками судово - імунологічної експертизи, наявність крові потерпілого не виключено (а.с. 13-15, 105, 100-103).
Як вбачається з висновків судово-медичної експертизи, потерпілому заподіяно тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми (крововиливи у м'яких тканинах голови в лівій лобово-скронево-тім'яній ділянці, внутрішньочерепна гематома об'ємом 30 см3, яка здавлює ліву півкулю в лівій скроневій та тім'яній частках, крововиливи у шлуночки головного мозку, м'які мозкові оболонки мутні, набряклі, під ними в лівій скронево-тім'яній ділянці дифузні крововиливи сіровато-бурого кольору з нечіткими контурами, ускладнений набряк-набухання головного мозку), яка відноситься до тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння, та є причиною смерті ОСОБА_2. Наявні ушкодження виникли від дії тупих предметів, (а.с. 88-91).
Крім того, відповідно до показань ОСОБА_9, допитаного у судовому засіданні, який є судово-медичним експертом, який проводив зазначену судово-медичну експертизу, а також приймав участь у відтворенні обстановки та обставин події злочину, заподіяння наявної у потерпілого закритої черепно-мозкової травми можливо від ударів взутою ногою за обставин нанесення ударів засудженим, про які пояснював свідок ОСОБА_3, який також приймав участь при проведенні цієї слідчої дії. Крім того, такі висновки зроблено з урахуванням місцезнаходження засудженого і свідка ОСОБА_4 відносно до потерпшого, а також характеру і місця нанесення ударів, зважаючи на те, що ОСОБА_4 наніс удари потерпілому тільки по тулубу і верхнім кінцівкам.
Посилання засудженого в апеляції на суперечливість показань свідків є необгрунтованим, оскільки ці показання, дані як під час досудового слідства, так і в судовому засіданні, є послідовними і узгоджуються між собою, були ретельно перевірені судом і проаналізовані у сукупності з іншими вищезазначеними доказами,
підстав сумніватися в їх достовірності у суду не було і він обґрунтовано визнав їх належним та допустимим джерелом доказів.
Порушень кримінально-процесуального закону при проваджені досудового слідства і судового розгляду справи щодо ОСОБА_1, які б могли бути підставою для скасування вироку, не встановлено.
Оцінюючи докази по справі в їх сукупності, дії ОСОБА_1 судом правильно кваліфіковані за ст. 121 ч. 2 КК України, як умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.
Міра покарання визначена засудженому ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 65 - 67 КК України, з урахуванням ступеню суспільної небезпеки вчиненого, тобто вчинення злочину, який відноситься до числа тяжких, а також обставини, яка обтяжує покарання, тобто вчинення злочину особою, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння, даних про його особу, в тому числі і його характеристику за місцем проживання.
Зважаючи на те, ідо призначене з урахуванням вищезазначених обставин покарання є близьким до нижньої межі санкції кримінального закону, який передбачає відповідальність за вчинення цього злочину, колегія суддів підстав вважати його явно несправедливим внаслідок суворості та невідповідним ступеню тяжкості вчиненого і особі засудженого, не вбачає.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 365-367 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляцію засудженого ОСОБА_1 залишити без задоволення, а вирок Красноперекопського міськрайоного суду Автономної Республіки Крим від 23 березня 2007 року щодо нього - без зміни.