ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2011 року Справа № 2а/2370/4120/2011
09 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар –Кузнецов В.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до відділу державної виконавчої служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області про визнання дій протиправними, скасування постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому просить визнати протиправними дії відділу державної виконавчої служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області в процесі виконання виконавчого листа № 2а-3106/10/2370 від 27.07.2010р. про стягнення коштів з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в сумі 520 грн. 92 коп., а ткож скасувати постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 22283001 від 28.04.2011р. та зобов’язати відповідача винести постанову про закінчення виконавчого провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем незважаючи на погашення боргу боржником за виконавчим провадження винесено постанову про повернення виконавчого листа стягувачу у зв’язку з відсутністю у боржника майна, на яке може бути звернено стягнення.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив заперечення проти заявленого адміністративного позову мотивовані тим, що повідомлення про погашення боржником за виконавчим провадженням боргу надійшло до відділу лише після того як державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого листа стягувачу у зв’язку з відсутністю у боржника майна, на яке може бути звернено стягнення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження»№ 606-XIV від 21.04.1999р. (далі –по тексту Закон).
Відповідно до статті 1 Закону виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу»примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Відкривається виконавче провадження державним виконавцем на підставі виконавчого документа, як то виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів тощо (стаття 18 Закону).
Судом встановлено, що 27 липня 2010 року Черкаським окружним адміністративним судом за результатами розгляду справи за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості видано виконавчий лист у справі № 2а-3106/10/2370, згідно якого суд постановив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області заборгованість зі сплати пені в сумі 520 грн. 92 коп.
26 жовтня 2010 року відділом державної виконавчої служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області винесено постанову серії ВП № 22283001 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а-3106/10/2370, виданого 27.07.2010р. Черкаським окружним адміністративним судом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області заборгованості зі сплати пені в сумі 520 грн. 92 коп.; боржнику надано строк для добровільного виконання рішення суду у термін до 01.11.2010р.
Постановою відділу державної виконавчої служби Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області від 28.04.2011р. виконавчий лист № 2а-3106/10/2370, виданий 27.07.2010р. Черкаським окружним адміністративним судом, повернутий стягувачу на підставі статті 50, п. 2 ч. 1 статті 47 Закону України «Про виконавче провадження»у зв’язку з відсутністю у боржника майна, на яке може бути звернено стягнення.
Як зазначає позивач, 26 жовтня 2010 року боржник –фізична особа-підприємець ОСОБА_1 погасив борг перед Пенсійним фондом, тому на адресу управління повинна бути направлена відповідачем постанова про закінчення виконавчого провадження, а не повернення виконавчого листа стягувачу.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 40 Закону якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, і здійснені державним виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними виконавчий документ, прийнятий державним виконавцем до виконання, за яким стягнення не провадилося або було проведено частково, повертається стягувачеві.
Винесення постанови про закінчення виконавчого провадження можливе згідно статті 37 Закону в разі якщо, зокрема фактично повно виконано рішення згідно з виконавчим документом.
Разом з тим, як вбачається з наданого відповідачем листа управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про закриття виконавчого провадження по виконавчому листу № 2а-3106/10/2370 від 27.07.2010р. про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області заборгованості зі сплати пені в сумі 520 грн. 92 коп. у зв’язку з погашенням боргу (платіжне доручення № 4 від 26.10.2010р.), датований останній 29.04.2011р., як наслідок, і отримано означений лист згідно вхідного штемпеля відповідача лише 29.04.2011р., в той час, коли постанову про повернення виконавчого листа стягувачу направлено позивачу згідно супровідного № 1893 28 квітня 2011 року. У зв’язку з чим посилання позивача на протиправність повернення виконавчого листа стягувачеві за наявності погашення боргу боржником не відповідають фактичним обставинам справи.
За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар