Справа № 2-2823 2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2009 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області
у складі: головуючого - судді Алексєєнко І.П. при секретарі _ ОСОБА_1
з участю адвоката _ ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Макіївці справу за позовом ОСОБА_3 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про відшкодування моральної шкоди,
встановив:
01 червня 2009 року ОСОБА_4 звернувся у суд з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області (далі відділення ФССНВ) про відшкодування йому моральної шкоди, завданої внаслідок професійного захворювання та втрати працездатності при виконанні трудових обв"язків на шахті імені Горького та інших підприємствах вугільної промисловості.
У судовому засіданні позивач підтримав позов і пояснив, що він з 28 лютого 1970 року працював на різних гірничих посадах підземних з повним робочим днем у шахті на підприємствах вугільної промисловості, а з 02 липня 2001 року по 10 лютого 2004 року працював прохідником на шахті імені Горького "Донецьквугілля". У зв"язку з шкідливими умовами праці на шахтах він отримав професійне захворювання і з червня
1. 2003 року постійно лікувався у лікарнях, а з 24 червня 2003 року по 08 липня 2003 року при обстеженні у клініці профзахворювань йому був встановлений діагноз: антракосілікатоз, вузілкова форма, бронхіт - легенда недостатність першої-другої ступені. Захворювання професійне. 19 січня 2004 року комісією шахти імені Горького шахтоуправління "Південно-Донбаська-1" був складений акт розслідування виниклого у нього професійного захворювання по формі П-4. Згідно висновку МСЕК від 10 лютого
2. 2004 року йому вперше за вказаним професійним захворюванням було встановлено 40 % втрати професійної працездатності безстроково та третя група інвалідності. Гірницьким районним відділенням ФССНВ м. Макіївки йому відшкодована матеріальна шкода у зв"язку з пошкодженням здоров"я та сплачується щомісячна страхова сума, але моральна шкода відповідачем не відшкодовувалася. У зв"язку з професійним захворюванням змінився його звичний уклад життя, він не може виконувати фізичну роботу у повсякденному житті, морально страждає від розуміння того, що він каліка, який не може самостійно існувати і реалізувати у повному обсязі життєву можливості, тобто пересуватися, працювати, спілкуватися з родичами, друзями та знайомими. Він постійно лікується у лікарні з приводу професійного захворювання, його стан щорічно погіршується, через професійне захворювання він не може працювати на тій роботі, яка давала йому та його родині нормальне існування. Тому вважає, що йому заподіяна моральна шкода внаслідок пошкодження його здоров"я, відновити яке неможливо, він став інвалідом від отриманого професійного захворювання і саме цей фактор впливає на ступінь його моральних страждань. Моральна шкода йому завдана саме шкідливими умовами праці і пошкодженням його здоров"я. Тому він просить відшкодувати йому завдану моральну шкоду у розмірі 25 000 гривень.
Відповідач - представник відділення Фонду ОСОБА_5, що діє за довіреністю, позов не визнав і просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що, на його думку, позивач не довів суду, що йому було завдано моральну шкоду, оскільки відсутній висновок МСЕК щодо наявності моральної шкоди у позивача, не встановлено причинний зв"язок між професійним захворюванням позивача і тими моральними стражданнями, на яких він наполягає, а крім того, ст. 77 п.27 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" зупинено на 2006 рік дію ст.ст. 21, 34 Закону України "Про загальнообв"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", якими передбачено відшкодування моральної шкоди. Також Законами України "Про державний бюджет на 2007 рік" та "Про державний бюджет на 2008 рік " призупинена на 2007 рік, 2008 рік дія абзацу 4 ст. 1 (в частині відшкодування моральної шкоди застрахованим та членам їх сімей) підпункту "е" п.1 ч.1 ст. 21, ч.3 ст. 28, ч.3 ст. 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши додані докази, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 1, 21, 28, 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві..покладено обов’язок відшкодувати застрахованим особам моральну шкоду у зв"язку з ушкодженням здоров"я у разі настання страхового випадку і за наявності факту заподіяння моральної шкоди потерпілому.
Судом встановлено і це підтверджується копією трудової книжки позивача, що останній перебував у трудових відносинах з шахтою "Холодна Балка" міста Макіївки, ШБУ "Макіїввуглебуд", з шахтою імені Горького та "Південно-Донбаською -1" ГП "Донецьквугілля", працював на цих вугільних підприємствах з 28 лютого 1970 року по 10 лютого 2004 року у підземних умовах на різних гірничих посадах з повним робочим днем у шахті, був звільнений з виходом на пенсію. (а. с. 24-34)
Згідно виписки з амбулаторної карти ОСОБА_3 вбачається, що він з 01.05.1991 року по 14.05.1991 року лікувався стаціонарно із загостренням бронхіту. З 14.01. 2001 року по 23.01.2001 року повторно лікувався з загостренням бронхіту. З 12.05.2001 року по 25.05.2001 року повторно лікувався стаціонарно із загостренням бронхіту. З 04.10.2001 року по 17.10.2001 року повторно лікувався із загостренням бронхіту. З 11.12. 2002 року по 26.12.2002 року знову стаціонарно лікувався із загостренням бронхіту. З 04.02.2003 року по 10.03.2003 року стаціонарне лікування у терапевтичному відділенні, пораження колінних та ліктевих суглобів. З 11.03.2003 року по 24.03.2003 року лікується стаціонарно. (а.с. 12).
З 24 червня 2003 року по 08 липня 2003 року ОСОБА_4 знаходився на лікуванні у обласній клініці профзахворювань, де йому встановлений діагноз: Хронічний обструктивний бронхіт у фазі ремісії. Легенна недостатність першої-другої ступні. Захворювання професійне. (а.с. 13)
За висновком МСЕК від 10 лютого 2004 року ОСОБА_3 вперше встановлено 40 % втрати професійної працездатності у зв"язку з професійним захворюванням антракослікатоз, вузелкова форма, бронхіт, легенда недостатність першої-другої ступені, безстроково, ат встановлено 3 групу інвалідності. (а.с. 9).
Відповідно до акту форма П-4 19 січня 2004 року був розслідуваний випадок професійного захворювання позивача підприємством - шахтою імені Горького шахтоуправління "Південно-Донбаська-1 " ГП "Донецьквуголь". (а.с. 8)
Як встановлено в судеовому засіданні Фондом соціального страхування у Гірницькому районі м. Макіївки (за місцем проживання) ОСОБА_3 відшкодовуються щомісячні страхові виплати у зв"язку з пошкодженням його здоров"я внаслідок отриманого професійного захворювання, але відшкодування моральної шкоди не проводилося.
Відповідно до ст.ст. 21, 28, 34 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Закону України за № 717 від 23 лютого 2007 року "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " за № 107-У1 від 28 грудня 2007 року, передбачався обов"язок саме Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати застрахованим особам моральну шкоду у зв"язку з ушкодженням здоров"я, заподіяну умовами виробництва, при цьому сума страхової виплати не може перевищувати двохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати.
Позивач є застрахованою особою, яка втратила професійну працездатність та на підставі ст.ст. 28, 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування.. " він має право на відшкодування шкоди, у тому числі і моральної.
Згідно ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв"язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров"я.
Судом встановлено факт моральної шкоди, завданої позивачеві пошкодженням його здоров"я внаслідок отриманого ним професійного захворювання -антракт-сілікатоз, хронічного бронхіт, у зв"язку з яким при огляді у МСЕК вперше 10 лютого 2004 року йому безстроково було встановлено 40 % втрати професійної працездатності і він визнаний інвалідом 3 групи. (а.с. 7)
Вказане професійне захворювання позивачем було отримано при виконанні трудових обов’язків у шахті на різних підприємствах вугільної промисловості під впливом шкідливих та тяжких умов праці, що підтверджується актом за формою П-4 розслідування професійного захворювання від 19 січня 2004 року та санітарно-гігієнічною характеристикою робочого місця прохідника шахти імені Горького ОСОБА_3 (а.с. 8, 20-23)
У зв"язку з втратою працездатності позивач постійно зносить фізичні та моральні страждання, оскільки він відчуває фізичний біль, вимушений постійно лікуватися з приводу професійного захворювання, що підтверджується медичними документами, стан його здоров"я погіршується, втрата працездатності встановлена безстроково, позивача визнано інвалідом 3 групи, що унеможливлює продовження його роботи в підземних умовах.
Пошкодженням здоров"я позивача, яке виникло у період виконання ним своїх трудових обов’язків, заподіяна моральна шкода, яка має свій вираз у фізичних стражданнях і емоційних переживаннях. Позивач вважає себе неповноцінною людиною, не може займатися тими зайняттями, якими бажає, порушені його нормальні життєві зв"язки через неможливість продовження активного громадського життя. Після одержання професійного захворювання позивач у 53 роки став інвалідом, тривалий час лікувався і лікується до теперішнього часу, він втратив стабільний великий заробіток і не в змозі утримувати свою сім"ю, виконувати необхідну роботу по господарству, що зводить його до моральних та душевних страждань.
Між тим, визначаючи розмір грошового відшкодування моральної шкоди, суд, враховуючи вимоги розумності і справедливості, беручи до уваги глибину фізичних та душевних страждань позивача, характер негативних наслідків, неможливість відновлення втраченого здоров"я та обставини отримання професійного захворювання позивачем під впливом шкідливих та тяжких умов праці, що має істотне значення для визначення розміру моральної шкоди, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду у розмірі 15 000 грн., а не 25 000 гривень як просить позивач, задовольнивши його позов частково.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача на відмову у позові з того, що дію ст. 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" призупинено Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік" у зв"язку з тим, що Фонд соціального страхування не є державною організацією, всі виплати проводить за рахунок надходжень підприємств, установ та організацій і крім того, стійку втрату професійної працездатності у позивача вперше було встановлено у 2003 році, а внесеними змінами у спеціальний Закон, погіршені права позивача, у зв"язку з чим відповідно до ст. 22 Конституції України, цей Закон не має зворотної сили.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 21, 28, 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в редакції на 2003 рік, ст. 23 ЦК України, керуючись ст. ст. 209, 212-215 ЦК України,
Вирішив:
Позов ОСОБА_3 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області на користь ОСОБА_3 моральну шкоду у розмірі 15 000 (п’ятнадцять тисяч) гривень, в решті позову ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 30 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі у десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або у порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.