Судове рішення #15906552

Справа № 2-а-800/11

ПОСТАНОВА

іменем України

17 травня 2011 року                                                                                                                  

                                                                                                Верхньодніпровський районний суд

                                                                                               Дніпропетровської області

у складі:

Судді –Трофимової Н.А.

При секретарі –Зубачевській О.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, про визнання дій неправомірними та  зобов’язання здійснити перерахунок,

ВСТАНОВИВ:

          08 квітня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області посилаючись на то, що він є працюючим пенсіонером та має право на підвищення  пенсії. Позивач звернувся до відповідача  з заявою про проведення перерахунку пенсії, як працюючому пенсіонеру, відповідач перерахунок зробив, але у розмірі меншому ніж передбачено законодавством. Просив суд визнати дії відповідача з перерахунку пенсії з врахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рак, - неправомірними; зобов’язати відповідача  виконати перерахунок пенсії з 01 вересня 2010 року з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України  за 2009 рік, а саме 1650 грн., та  виплатити щомісячну різницю 700 грн, 76 коп. за період з 01 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року в сумі 4905,32 грн.

          Ухвалою від 11 квітня 2011 року відкрито скорочене провадження, та запропоновано відповідачу подати письмові заперечення проти позову та відомості про фактично виплачені позивачу суми, або  заяву про визнання позову в строк не пізніше 23 квітня 2011 року.

          19 квітня 2011 року через канцелярію суду надійшли заперечення відповідача, в яких він вказував, що перерахунок пенсії позивачу був зроблений відповідно до ст. 42 Закону України «про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»і крім того, позивач пропустив строк на звернення до суду, який передбачений ст.. 99 КАС України. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 26 квітня 2011 року справа призначена до розгляду відповідно до  ч. 4 ст. 183-2 КАС України та були витребувані від відповідача відомості щодо сум, які фактично були сплачені позивачу.

          Позивач в судове засідання 10 травня 2011 року з’явився, позов підтримав у повному обсязі з підстав, вказаних в позовній заяві. 12 травня 2011 року позивач додатково надав суду клопотання про поновлення строку для звернення до суду, а також виписку по банківському рахунку. А також надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

          Відповідач в судове засідання не з’явився, про час, день та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив. Але 16.05.2011року надав через канцелярію суду відомості про фактично виплачені позивачу суми, яки були витребувані судом Ухвалою від 26 квітня 2011 року.

З огляду на викладене та враховуючи те, що судом отримані додаткові документи та справу можливо вирішити на основі наявних у ній доказів, а також те, що до суду не прибули всі особи, які беруть участь, суд ухвалив розглянути справу за відсутністю позивача та представника відповідача.

Судом встановлено, що    позивач,   перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області з 06.08.2008р. та отримує пенсію   за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням позивача (а.с. 8) та змістом листа відповідача від 07.04.2011р. №Г-293/32 (а.с. 7).   

Згідно даних Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області,    позивачу  з 01 вересня 2010 року був проведений перерахунок пенсії по стажу роботи та заробітку. При розрахунку середньомісячного заробітку застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (а.с. 7).  

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.     

      Згідно підпункту "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частина 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" була викладена в новій редакції:  "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону…".   

           Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).   

               Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, положення частини 4 ст. 42 Закону   України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV поновили свою дію з 22 травня 2008 року

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.     

      Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"   заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К),

де:   Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

 Зс   - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;  

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);  

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.           

            Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі    за 2009 рік.       

Як вбачається з позовних вимог    позивача,   він просив зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії саме з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, що відповідає вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а тому його позовні вимоги є такими, що ґрунтуються на законі. Перерахунок пенсії    позивачу   із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1 197 грн. 91 коп.), здійснений відповідачем в порушення вимог ст. 40 та ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.       

Оскільки судом встановлено, що позивач подав заяву про перерахунок пенсії до УПФУ в Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області   01 вересня 2010 року,    то такий перерахунок у відповідності до вищезазначених вимог Закону має бути проведений    з 01 вересня 2010 року.       

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про визнання незаконними дій відповідача щодо незастосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України,    за 2009 рік   та зобов’язання відповідача здійснити    позивачу з 01 вересня 2010 року   перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України,   за 2009 рік.      

Суд не погоджується з доводами відповідача про пропуск позивачем строку на звернення з адміністративним позовом до суду, оскільки вони не ґрунтуються на нормах діючого законодавства та матеріалах справи. Так, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 01 вересня 2010 року. Відповідач, в свою чергу, не повідомив позивача про результати розгляду заяви, у тому числі, про показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, який був застосований відповідачем при перерахунку пенсії позивачу. Як убачається з виписки операції по рахунку позивача, він отримав пенсію, після перерахунку, тільки 22 листопада 2010 року.  Тобто, безпосередньо 22 листопада 2010 року позивач дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України,  за 2009 рік.  

           За таких обставин позов підлягає задоволенню.   

              Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.   

             Таким чином, сума судового збору, яка відповідно до ч. 1 ст. 94  КАС України повинна бути стягнута з Державного бюджету України на користь позивачки, складає 3 гривні 40 копійок.   

Керуючись ст. 40, ч. 4 ст. 42, ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 11, 122, 159-163, 167 КАС України, суд -     

П О С Т А Н О В И В:   

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області,  - задовольнити повністю.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Щербицького, 2)  з перерахунку пенсії ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з врахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рак, - неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Щербицького, 2)   здійснити ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)  перерахунок та виплату пенсії за віком з 01 вересня 2010 року, відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в редакції від 09 липня 2003 року №1058-ІV, з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України  за 2009 рік.

                Стягнути  з Державного бюджету України на користь    ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 гривні 40 копійок.  

Постанову щодо зобов’язання Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської здійснити ОСОБА_1  перерахунок та виплату пенсії за віком, відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в редакції від 09 липня 2003 року №1058-ІV, з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України  за 2009 рік, у межах суми за один місяць,  допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з  дня  отримання  копії  постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

          Суддя                                                                                          Н.А. Трофимова





  • Номер: 2-а/86/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.06.2011
  • Дата етапу: 26.07.2011
  • Номер: 2-а/959/11
  • Опис: Про визнання неправомірними дій органу Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі щодо перерахунку пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.02.2011
  • Дата етапу: 26.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.02.2011
  • Дата етапу: 17.05.2012
  • Номер: 2-а-800/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.03.2011
  • Дата етапу: 29.03.2011
  • Номер: 2-а/1714/1094/11
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити надбувку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.09.2011
  • Дата етапу: 01.11.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському районі та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-800/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Трофимова Н.А.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.02.2011
  • Дата етапу: 26.02.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація