Справа № 2-а-99/07
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2007 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Чернобая О.І.,
при секретарі Ніколаєнко В.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Приходько А.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні Шосткинського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління державної автомобільної інспекції при УМВС України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом в якому зазначив, що у нього в приватній власності є автомобіль «ВАЗ-21093» державний НОМЕР_1, який зареєстрований у Шосткинському МРЕВ ДАІ Сумської області з 04.01.2005 р.
28.04.2005 р., на 64 кілометрі автодороги Піща-Любомиль-Пивнів сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої вказаний автомобіль зазнав механічних пошкоджень, серед яких був деформований стакан з номером кузова автомобіля, який потребував заміни.
28.07.2005 р. він звернувся до Шосткинського МРЕВ ДАІ, яке є структурним підрозділом 5-го міжрайонного відділення ДАІ УМВС в Сумській області із заявою про дачу дозволу на заміну вказаного стакану на безномерний.
За результатами розгляду його заяви, Шосткинське МРЕВ ДАІ дало дозвіл на заміну деформованого стакану з номером кузова на без номерний стакан.
Окрім цього, працівники МРЕВ ДАІ роз'яснили, що після заміни деформованого стакану і для перереєстрації автомобіля, він повинен буде за власні кошти зробити експертне дослідження лакофарбового покриття з номерного стакану для дачі висновку, що деформований номерний стакан був вилучений саме з його автомобіля.
Після отримання вказаного дозволу МРЕВ ДАІ, на заміну стакану на без номерний, він звернувся до станції технічного обслуговування де йому зробили заміну деформованого стакану на без номерний. Крім цього він зробив експертний висновок про належність його автомобілю деформованого стакану з номером кузова автомобіля.
В серпні місяці 2006 року він звернувся до МРЕВ ДАІ із заявою про перереєстрацію його автомобіля після заміни стакана на без номерний, але йому було відмовлено в перереєстрації, у зв'язку з тим, що кузов автомобіля після заміни стакана не має номера кузова.
З аналогічною заявою він звернувся на ім'я начальника 5-го міжрайонного відділення ДАІ у жовтні місяці 2007 р., але йому знову було відмовлено з тих самих причин.
Вважає вказану відмову незаконною, т.я. згідно п.2.14 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок» які діяли на момент спірних правовідносин, заміна знищених номерних вузлів та агрегатів допускається за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває, а належний йому автомобіль у розшуку не перебуває.
Крім того вважає, що вказаними діями відповідача йому була спричинена моральна шкода, яку він оцінює в 5000 грн.
У судовому засіданні представник позивача частково відмовився від позовних вимог, маючи такі повноваження, згідно нотаріально посвідченої довіреності, а саме, відмовився від стягнення моральної шкоди та судових витрат, в іншій частині позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача старший інспектор реєстраційно-екзаменаційної групи 5-го міжрайонного відділення ДАІ при УМВС України в Сумській області Приходько А.І. позов не визнав і показав, що дійсно вказаний автомобіль позивача перебуває на обліку в Шосткинському відділенні реєстраційно-екзаменаційної групи до теперішнього часу. В 2005 році автомобіль позивача потрапив в ДТП, в результаті чого стакан з номером кузова автомобіля був деформований і позивач звернувся до Шосткинського МРЕВ ДАІ із заявою про надання дозволу на заміну вказаного стакану на без номерний. Після розгляду його заяви, Шосткинським МРЕВ ДАІ був наданий дозвіл на заміну деформованого стакану з номером кузова автомобіля на без номерний. Поки позивач проводив ремонтні роботи свого автомобіля, 02.09.2005 р., вийшла вказівка Департаменту державтоінспекції МВС України № 111 «Про впорядкування реєстрації транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами», згідно якої було заборонено проводити реєстрацію і перереєстрацію транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами кузовів (рам). У 2006 році позивач звернувся до Шосткинського МРЕВ ДАІ із заявою про перереєстрацію вказаного автомобіля після заміни деформованого стакану на без номерний, але йому було відмовлено, у зв'язку з тим, що на момент його звернення вже діяла зазначена вказівка про заборону перереєстрації таких транспортних засобів. До названої вказівки МВС, перереєстрація транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами кузовів проводилась на загальних підставах.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що автомобіль позивача марки «ВАЗ-21093» державний НОМЕР_1 зареєстрований у Шосткинському МРЕВ ДАІ Сумської області з 04.01.2005 р. до теперішнього часу, що підтвердив у судовому засіданні і представник відповідача. /а.с.6-7;38/
28.04.2005 р. на 64 кілометрі автодороги Піща-Любомиль-Пивнів, вказаний автомобіль позивача потрапив в дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої автомобіль зазнав механічних пошкоджень, був деформований кузов автомобіля./а.с.8/
28.07.2005 р. позивач звернувся до Шосткинського МРЕВ ДАІ із заявою про надання дозволу на проведення ремонтно-відновлювальних робіт і районі номера кузова автомобіля, т.я. внаслідок даної ДТП був деформований стакан з номером кузова автомобіля. /а.с.9/
Після розгляду вказаної заяви позивача і доданих до неї документів, Шосткинське МРЕВ ДАІ надало позивачу дозвіл за № 5 на проведення ремонтно-відновлювальних робіт і заміни стакану з номером кузова автомобіля на без номерний. /а.с.10/
Протягом липня-серпня 2005 року, позивач, виконав на станції технічного обслуговування, кузовні роботи по відновленню геометрії кузова і заміни стакану з номером кузова автомобіля на без номерний. /а.с.11/
Крім цього, 03.08.2005 р., позивач, виконуючи вказівки Шосткинського МРЕВ ДАІ, провів експертне дослідження вилученого з автомобіля деформованого стакану з номером кузова автомобіля з самим кузовом автомобіля з метою зрівняння зразків ЛФП, вилучених з автомобіля до та після ремонтних робіт, після порівняння яких був зроблений висновок, що лакофарбове покриття вказаного автомобіля з номерного стакану співпадає з лакофарбовим покриттям відібраного різних ділянок кузова автомобіля за кількістю, чергуванням та кольором шарів. /а.с.12-13/
Протягом 2006 року, позивач виконав інші ремонті роботи свого пошкодженого автомобіля.
Згідно п.14 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 (в редакції від 29.04.2004 р.) транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку (крім випадків вибраковування) не підлягають. Заміна таких вузлів і агрегатів на нові допускається за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває.
Тобто вказаний пункт Правил, який діяв на момент виникнення даних правовідносин, дозволяв заміну вузлів і агрегатів із знищеними ідентифікаційними номерами на нові за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває.
Транспортний засіб позивача у розшуку не перебував, у зв'язку з чим у серпні місяці 2006 р., він звернувся до 5-го міжрайонного відділення ДАІ (в структуру якого входило Шосткинське МРЕВ ДАІ) для проведення перереєстрації належного йому автомобіля з безномерним стаканом, заміну якого він провів на підставі дозволу Шосткинського МРЕВ ДАІ, але йому було відмовлено в цьому без зазначення конкретних причин відмови.
11.10.2006 р., позивач повторно звернувся до начальника 5-го МРВ ДАІ із письмовою заявою про проведення перереєстрації його автомобіля з безномерним стаканом, зазначивши в цій заяві, що співробітники МРЕВ ДАІ безпідставно відмовляють в перереєстрації його автомобіля. /а.с.14/
17.10.2006 р., на ім'я позивача, від 5-го міжрайонного відділення ДАІ, за підписом начальника відділення, надійшла письмова відповідь, згідно якої позивачу було відмовлено в перереєстрації автомобіля на підставі вказівки Департаменту Державтоінспекції МВС України від 02.09.2005 р. № 111 щодо заборони перереєстрації транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами кузовів (рам) і в цьому ж листі зазначено, що заміна таких вузлів і агрегатів допускається за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває, тим самим начальник відділення підтвердив, що на момент звернення позивача до МРЕВ ДАІ перереєстрація транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами кузовів дозволялась. /а.с.16/
У судовому засіданні представник відповідача, показав, що 18.10.2006 р. були внесені зміни до п.14 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388, згідно яких державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими ідентифікаційними номерами складових частин кузова не допускається, а тому на думку представника відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Однак, такі твердження представника відповідача являються безпідставними, т.я. позивач звернувся до Шосткинського МРЕВ ДАІ із повторною заявою про перереєстрацію його автомобіля із пошкодженим ідентифікаційним номером кузова - 11.10.2006 р., тобто ще до внесення вказаних змін до п.14 названих Правил і на момент звернення позивача з даного приводу ще діяв п.14 даних Правил в старій редакції, де було зазначено, що заміна вузлів і агрегатів із знищеними (пошкодженими) ідентифікаційними номерами кузова на нові допускається за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває.
Як було встановлено у судовому засіданні, транспортний засіб позивача у розшуку не перебував і не перебуває, що підтвердив у судовому засіданні і представник відповідача, тому на момент звернення позивача, у серпні місяці 2006 р. і 11.10.2006 р., до Шосткинського МРЕВ ДАІ, не було жодних підстав для відмови в перереєстрації транспортного засобу позивача, т.я. дозвіл на заміну деформованого стакану з номером кузова автомобіля позивача надавало Шосткинське МРЕВ ДАІ і позивач замінив деформований стакан на без номерний тільки на підставі цього дозволу.
Вказівка Департаменту Державтоінспекції МВС України від 02.09.2005 р. № 111 «Про впорядкування реєстрації транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами» стосовно заборони реєстрації, перереєстрації транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами кузовів (рам) не тягне ніяких правових наслідків для позивача і Шосткинському МРЕВ ДАІ треба було діяти на підставі п.14 вищеназваних Правил, в редакції від 29.04.2004 р., які діяли на момент звернення позивача до Шосткинського МРЕВ ДАІ і якими було дозволено заміна вузлів і агрегатів із знищеними (пошкодженими) ідентифікаційними номерами кузова на нові за наявності повідомлення органу внутрішніх справ про те, що транспортний засіб у розшуку в зв'язку з угоном або крадіжкою не перебуває.
Крім того, пункт 14 цих же Правил, в новій редакції від 18.10.2006 р., не передбачає прямої заборони такої перереєстрації, т.я. абзац 3 цього ж пункту передбачає, що на зареєстровані в підрозділах ДАІ транспортні засоби, ідентифікаційні номери складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) яких знищені, пошкоджені чи підроблені внаслідок незаконного заволодіння, або у разі коли необхідна заміна таких складових частин після дорожньо-транспортної пригоди, наносяться спеціальні індивідуальні номери (структурна комбінація символів, порядок їх нанесення і залучення для цього на конкурсній основі спеціалізованих підприємств визначається МВС) чи здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів.
Таким чином вказане питання на сьогодні не врегульовано.
На даний момент позивач не може реалізовувати своє право повного володіння, користування і розпорядження належним йому транспортним засобом і вирішити даний спір поза судовим порядком він не має змоги, тому на думку суду позивач мав право на звернення до суду з даним позовом.
Як було встановлено у судовому засіданні, 5-те міжрайонне відділення ДАІ при УМВС України в Сумській області не є юридичною особою, а являється структурним підрозділом Управління державної автомобільної інспекції при УМВС в Сумській області, яке є юридичною особою і яке є належним відповідачем по справі, тому обов'язок проведення перереєстрації повинен бути покладений саме на Управління ДАІ.
У судовому засіданні позивач попросив покласти судові витрати по справі на нього, відмовившись від їх стягнення з відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 98, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, п.14 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 (в редакції від 29.04.2004 р.),
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення 5-го міжрайонного відділення державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області щодо відмови в проведенні перереєстрації автомобіля марки «ВАЗ-21093» державний НОМЕР_1, належного ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління державної автомобільної інспекції при УМВС України в Сумській області провести перереєстрацію автомобіля марки «ВАЗ-21093» державний НОМЕР_1, належного ОСОБА_2 після заміни складової частини кузова автомобіля «стакану» на якому відсутній номер кузову автомобіля.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення та шляхом подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання вказаної заяви.
Апеляційна скарга також може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження.
Суддя О.І.Чернобай