Судове рішення #15881581

2-566\2011

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          03 березня 2011р. Ленінський районний суд м. Луганська, у складі:

                    головуючого –судді Матвєйшиної О.Б.

                    при секретарі             Машталенко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ПАТ АБ «Украгазбанк»до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором ,

ВСТАНОВИВ:

          У березня 2009 року позивач  ПАТ АБ «Украгазбанк»звернувся до суду з позовом  до відповідачів  ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в якому посилався, що 13 лютого 2007 року між позивачем (на той час  ВАТ АБ «Украгазбанк») та відповідачем ОСОБА_3 укладено  кредитний договір № Ф-25, відповідно до якого  відповідачу був наданий кредит в сумі 35 000,00  доларів США зі сплатою 12,5% річних. Відповідач згідно умов кредитного договору зобов’язався повертати кредит щомісячно зі сплатою відсотків. У зв’язку з невиконанням  відповідачем  прийнятих на себе зобов’язань  щодо своєчасного  погашення суми кредиту, відсотків  за користування кредитом  виникла  заборгованість, яка станом на 17.03.2009 року –складала 39 766,37  доларів США.    Відповідно до договору поруки № Ф-25/П від 13 лютого 2007 року фінансовим поручителем по зобов’язанням ОСОБА_3, є ОСОБА_2. Згідно п. 1.2. договору поруки, поручитель несе солідарну  відповідальність  з позичальником перед кредитом за невиконання зобов’язань по кредитному договору.  З метою погашення заборгованості ОСОБА_2  був направлений лист  від 12.03.2008 року, однак ОСОБА_2 свої зобов’язання не виконав, та борг не сплатив. На забезпечення  своєчасного виконання зобов’язання по кредитному договору 13.02.2007 року між ВАТ АБ «Украгазбанк»та ОСОБА_3,  було укладено  договір іпотеки без оформлення заставної, нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі за № 228. Нерухоме майно –знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 86,4 кв.м,  житловою площею 65,0 кв.м. Та земельна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 га.   Відповідно до умов  іпотечного договору  у випадку, якщо в момент настання  терміну виконання  будь-якого зобов’язання  за кредитним договором, зобов’язання позичальником  в повному обсязі  або в частині  виконано  не  буде, іпотеко держатель  має право одержати  задоволення своїх вимог  шляхом  звернення стягнення на предмет іпотеки, одержати задоволення своїх  вимог на свій розсуд  переважно перед іншими кредиторами  або залишити  у своїй власності  предмет іпотеки  шляхом погашення  заборгованості за кредитним договором за рахунок власних коштів у відповідності з цим договором. На підставі викладеного позивач просить:

          - стягнути  солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на  користь  позивача загальну суму боргу  за кредитним договором у сумі 39 766,37  доларів США.

            - в рахунок погашення  заборгованості за кредитним договором  звернути стягнення на предмет іпотеки  - житловий будинок, що  знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 86,4 кв.м,  житловою площею 65,0 кв.м., та земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 га.

          -  виселити  ОСОБА_3 з будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що є предметом іпотеки, без надання іншого  житлового приміщення.  

          - позбавити ОСОБА_3, право користування житловим приміщенням –будинком, який  знаходиться  за адресою: АДРЕСА_1.

          - сектору у справах громадянства, імміграції  та реєстрації фізичних  осіб  Ленінського РВ ЛМУ УМВСУ в Луганській області зняти всіх мешканців будинку № 3, який знаходиться  у АДРЕСА_1, з реєстраційного обліку.

          -  стягнути судові витрати з ОСОБА_3 на користь позивача.

У ході розгляду справи  позивачем було уточнено позовні вимоги, при цьому посилаючись на ті ж обставини, позивач уточнив, що  розмір заборгованості  зменшився, та становить станом на   14 січня 2011 року –31 875, 53 доларів США та 1 000,00 гривень, у тому числі : залишок  простроченої заборгованості  за кредитом –7 353,02 доларів США, залишок заборгованості за кредитом –20 092,78  доларів США, пеня за прострочений кредит 7,05 доларів США,  заборгованість за простроченими відсотками –4 418,15 доларів США, пеня за прострочені відсотки –4, 53 доларів США, штраф згідно п.4.2. договору іпотеки 1 000, 00 гривень. На підставі викладеного позивач просить суд  

          - стягнути  з ОСОБА_3 на користь ПАТ АБ «Укргазбанк»загальну суму боргу у розмірі 31 8576,53 доларів США  та 1 000, 00 гривень.

          - в погашення заборгованості  за кредитним договором  звернути стягнення на предмет іпотеки –житловий будинок, що  знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 86,4 кв.м,  житловою площею 65,0 кв.м., та земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 га.

- стягнути з відповідача ОСОБА_3 судові витрати по сплати судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду.  

          У судовому засіданні  представник позивача підтримав свої позовні вимоги,   дав суду пояснення, аналогічні викладеному у  позовній заяві.

          Відповідач ОСОБА_3 уточнені позовні вимоги позивача не визнав, надав суду заперечення проти вимог.

          Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.     

Відповідно до ст. 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору, яка полягає у визнанні за суб’єктом цивільного права можливості укладати договори (або утримуватись від укладення договорів) і визначати їх зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.       

Статтею 627 ЦК України закріплений принцип свободи договору, згідно якого сторони вільні в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.   

           У відповідності до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони  в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.   

Статтею 55 Закону України «Про банки та банківську діяльність»встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договором) між клієнтом та банком.

           Договори про надання кредиту укладаються на власний розсуд кредитодавця і позичальника та з урахуванням вимог цивільного та банківського законодавства, статті 11 Закону України «Про захист прав споживачів» та Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.05.2007 року N 168.

          Згідно зі ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.   

При цьому, слід зазначити, що ч. 2 вказаної статті наголошує, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 «Позика», якщо інше не встановлено параграфом 2 «Кредит»і не випливає із суті кредитного договору.     

Тому, відповідно до вимог ст.ст. 1048, 1049 ЦК України позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) та сплатити відсотки за користування коштами у строк та в порядку, що встановлені договором.    

           Згідно зі ст..  1055 ЦК України  кредитний договір укладається у письмовій формі, кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.                 

          Як передбачено ст.. 1056-1 ЦК України  розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

          Судом встановлено, що ПАТ АБ «Укргазбанк»  є  правонаступником ВАТ АБ «Укргазбанк» в зв’язку з внесенням змін в організаційно-правову форму банку  та зміни назви з 12.06.2009 року.

13 лютого 2007 року між позивачем (на той час  ВАТ АБ «Украгазбанк») та відповідачем ОСОБА_3 укладено  кредитний договір № Ф-25, відповідно до якого  відповідачу був наданий кредит в сумі 35 000,00  доларів США зі сплатою 12,5% річних. Відповідач згідно умов кредитного договору зобов’язався повертати кредит щомісячно зі сплатою відсотків. Відповідач згідно умов кредитного договору зобов’язався  повертати  кредит щомісячно зі сплатою  відсотків. На забезпечення  своєчасного виконання зобов’язання по кредитному договору 13.02.2007 року між ВАТ АБ «Украгазбанк»та ОСОБА_3,  було укладено  договір іпотеки без оформлення заставної, нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі за № 228. Нерухоме майно –знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 86,4 кв.м,  житловою площею 65,0 кв.м. Та земельна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 га. У зв’язку з невиконанням відповідачем  прийнятих на себе зобов’язань  щодо своєчасного  погашення суми кредиту, відсотків  за користування кредитом  виникла  заборгованість.

Вказані обставини підтверджуються представленими документами.

          Правове  регулювання визнання правочинів недійсними здійснюється на підставі ст. 203, 215  ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.  

За приписами  ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.  

У відповідності до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони  в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.   

Судом встановлено, що  згідно умов договору  валютою кредиту   сторонами визначено саме долари США, вказана умова є  істотною,  зі  Кредитного договору вбачається, що сторони фіксують свою згоду з тим, що ними узгоджені усі істотні умови, і зобов’язуються надалі ніяких претензій одна до одної з нього приводу не мати, цей Договір відображає повне розуміння Сторонами його предмету та інших питань, зазначених в цьому Договорі, саме в зазначеній валюті відповідачем  ОСОБА_3 було отримано  кредитну суму, чого він сам не заперечує, підписавши  договір, відповідач виявив власне волевиявлення та вільну внутрішню волю на отримання кредиту саме у доларах США, про що свідчать підписи відповідача   у договорі.    

Судом встановлено,  що  відповідач певний час добросовісно виконував свої зобов’язання по кредитному договору, ніяких заперечень та непорозумінь щодо умов кредитного договору  у нього не виникало,  відповідач здійснював повернення кредиту частинами щомісячно,  у  доларах  США, про що  суду підтвердили сторони.  

Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов`язковим до виконання сторонами.  

Відповідно до ст..  1050 ЦК України  якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.   

Також умовами зазначеного кредитного договору передбачено, що банк має право вимагати дострокового повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування кредитними коштами у випадку невиконання чи неналежного виконання позичальником своїх зобов’язань за договором, а  також, у випадку невиконання чи неналежного виконання позичальником зобов’язань за договорами, які є забезпеченням виконання зобов’язань,  також  банк має право стягувати з позичальника  пеню за невиконання чи неналежне виконання умов цього договору. Оскільки відповідачем не прийнято заходів  стосовно погашення суми заборгованості,  суд вважає, що позивач має право вимагати  дострокового повернення  непогашеної суми кредиту, яка  на даний час  становить станом на  14 січня 2011 року –31 875, 53 доларів США та 1 000,00 гривень, у тому числі : залишок  простроченої заборгованості  за кредитом –7 353,02 доларів США, залишок заборгованості за кредитом –20 092,78  доларів США, пеня за прострочений кредит 7,05 доларів США,  заборгованість за простроченими відсотками –4 418,15 доларів США, пеня за прострочені відсотки –4, 53 доларів США, штраф згідно п.4.2. договору іпотеки 1 000, 00 гривень.

Згідно зі ст.. 651 ЦК України договір може бути  змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного  порушення договору  другою стороною, та в інших випадках, встановлених законом або  договором. Істотним  є таке порушення  стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона  значною мірою позбавляється того, на що вона  розраховувала при укладенні  договору.

          Судом встановлено, що  непогашенням  кредиту та відсотків за користування коштами, відповідач  істотно порушив умови кредитного договору  та завдав позивачеві  шкоди, оскільки позивач   значною мірою позбавлений того, на що він розраховував  при укладенні договору, а саме на повернення коштів та отримання  відсотків, тому суд вважає, що у даному  випадку є підстави для розірвання вказаного кредитного договору та додаткових угод до нього, про що заявлені позивачем вимоги.

          Таким чином, суд вважає, що є підстави  для задоволення вимог позивача в частині заборгованості у зазначеній сумі, розмір якої відповідачем не  заперечується.  

          Що стосується  позовних вимог щодо звернення  стягнення на предмети іпотеки, то в цій частині суд приходить до наступного.

          Судом встановлено, що на виконання зобов’язань відповідача ОСОБА_3, за кредитним договором  13.02.2007 року між ВАТ АБ «Украгазбанк»та ОСОБА_3,  було укладено  договір іпотеки без оформлення заставної, нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі за № 228. Нерухоме майно –знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 86,4 кв.м,  житловою площею 65,0 кв.м. Та земельна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 га.

          Вказані обставини  підтверджуються доданими до матеріалів справи документами.  

          Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про іпотеку" у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Ч. 1 ст. 35 Закону України "Про іпотеку" передбачено, що в разі порушення основного зобов'язання та(або) умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до цього Закону.

Ст. 39 Закону України «Про іпотеку», встановлено, що  суд вправі відмовити у задоволенні позову іпотекодержателя про дострокове звернення стягнення на предмет іпотеки, якщо допущене боржником або іпотекодавцем, якщо він є відмінним від боржника, порушення основного зобов'язання чи іпотечного договору не завдає збитків іпотекодержателю і не змінює обсяг його прав.

Суд вважає, що у даному випадку  є підстави для  звернення стягнення вказаної суми заборгованості на  предмети іпотеки.

У ч. 2 і 3 цієї ж ст. 40 законодавець встановлює певний порядок дій банку: після прийняття рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення всі мешканці зобов'язані на письмову вимогу іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не звільнять  житловий будинок або житлове приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду.

Керуючись   ст. 3, 10, 15,57, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України ст. ст. 3,203, 215,235, 533, 589,590,627,629,638, 651,1048,1049,1050,1054,1055,1056-1 ЦК України,  Законом України «Про банки та банківську діяльність», Законом України "Про іпотеку", суд,-   

ВИРІШИВ:

Уточнені позовні вимоги  ПАТ  АБ «Укргазбанк»,  задовольнити.  

          Стягнути  з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1  на користь ПАТ АБ «Укргазбанк»загальну суму боргу у розмірі 31 8576,53 доларів США  та 1 000, 00 гривень.

         В рахунок погашення заборгованості  за кредитним договором № Ф-25 від 13.02.2007 року звернути стягнення на предмет іпотеки –житловий будинок, загальною площею 86,4 кв.м. (вісімдесят шість  цілих чотири десятих) квадратних метрів,  житловою площею 65,0 кв.м. (шістдесят п’ять) квадратних метрів,  що  знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0981 (нуль цілих дев’ятсот вісімдесят одна десятитисячна) га., кадастровий номер : 4410100000:04:012:0055, що належить ОСОБА_3 на підставі  дубліката свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого ОСОБА_6, державним нотаріусом  Четвертої Луганської державної нотаріальної контори 08.07.202 року за реєстровим № 1-970.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ПАТ АБ «Укргазбанк» у відшкодування судових витрат –держмито в розмірі 1700грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення 30, 00 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська протягом 10 днів з дня його проголошення.

          

Суддя                                                                                   Матвєйшина О.Б.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація