Справа № 22ц-1972/11
Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої –судді П’єнти І.В.,
суддів: Талалай О.І., Корніюк А.П.,
при секретарі: Джафаровій Т.Б.,
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1972 за апеляційною Управління Пенсійного фонду України у м. Хмиельницькому на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про проведення перерахунку пенсії.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
У червні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням трудового стажу та заробітку, набутого після останнього перерахунку пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що після призначення пенсії за віком продовжує працювати, внаслідок чого у 2010 році відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року набула право на перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням страхового стажу. Однак, УПФ всупереч вимог чинного законодавства при перерахунку пенсії з січня 2010 року не застосувало вищевказаний показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, а використало такий показник за 2007 рік.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 14 вересня 2010
__________________________________________________________________
Головуючий в першій інстанції: Слободян В.С. Справа №22ц-1972
Доповідач: П’єнта І.В. Категорія №57
року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком без врахування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік. Зобов’язано Управління ПФУ у м. Хмельницькому на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.01.2010 року, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку, провести перерахунок її пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому вважає рішення суду необґрунтованим, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачці в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи. Зазначається, що перерахунок пенсії позивачці управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому був проведений відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»з більшого стажу та заробітку. Застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку, ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»не передбачено. Також апелянт посилається на те, що судом не було в повній мірі проаналізовано ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою не передбачено застосування показника середньої заробітної плати при перерахунку пенсії, порушено норми матеріального права, що істотно вплинуло на повноту з’ясування фактичних обставин справи та привело до неправильного її вирішення.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 09 вересня 2010 року (№ 19-рп/2010, справа № 1-40/2010 ) вирішив:
1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року N 1691-VI, а саме:
- пункту 2 розділу I: "Пункт 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., NN 35 - 37, ст. 446) виключити";
- пункту 2 розділу II: "Після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства".
2. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пункт 2 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року N 1691-VI.
3. Положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року N 1691-VI та Цивільного процесуального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 09 вересня 2010 року справа щодо спору ОСОБА_1 з приводу проведення перерахунку пенсії не підлягала розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження в цивільній справі закриттю на підставі п.1 ст.205 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 307, 310, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задовольнити частково.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 14 вересня 2010 року скасувати, а провадження в цивільній справі позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про проведення перерахунку пенсії закрити.
Роз'яснити ОСОБА_1, що вона вправі звернутися за вирішенням спору в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуюча: /підпис/ Судді: /підписи/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду І.В. П’єнта