Судове рішення #15855246



Копія



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

16 травня 2011 року                                                                                        м. Хмельницький


Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

апеляційного суду Хмельницької області

                     в складі: головуючої –судді П’єнти І.В.,

 суддів: Талалай О.І., Корніюк А.П.,    

     при секретарі : Лапко Ю.В.,

розглянула у відкритому судовому засіданні адміністративну справу  за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області на рішення Красилівського районного суду від 30 липня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління  Пенсійного фонду України в Красилівському районі про  зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.

          Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів,

в  с  т  а  н  о  в  и  л  а :

        У липні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом   до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі про   зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням трудового стажу та заробітку, набутого після останнього перерахунку пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що після призначення пенсії за віком продовжує працювати, внаслідок чого у 2010 році відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі –Закон № 1058-ІV) набула право на перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням страхового стажу. Однак, УПФ всупереч вимог чинного законодавства при перерахунку пенсії з липня 2010 року не застосувало вищевказаний показник середньої заробітної плати за календарний рік, що

_________________________________________________________________

Головуючий у першій інстанції: Чорна Л.М.                                             Справа № 22а-3656

Доповідач:  П’єнта І.В.                                                                                 Категорія №10

передує року звернення за перерахунком, а використало такий показник за 2007 рік.

             Рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області від 30 липня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії управління ПФУ в Красилівському районі по проведенню перерахунку пенсії позивачці.  Зобов’язано  Управління ПФУ в Красилівському районі здійснити перерахунок пенсії позивачці ОСОБА_1 із розрахунку середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з дати настання права на перерахунок.    

            В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі   просить   скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачці в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального  права. Зазначається, що перерахунок пенсії позивачці управлінням Пенсійного фонду України  в Красилівському районі був проведений відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України  «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»з більшого стажу та заробітку. Застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку,  ч. 4 ст.42  Закону України  «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»не передбачено.  Також апелянт посилається на те, що  перерахунки пенсії у 2010 році проводилися відповідно до підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів  України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання  соціального захисту окремих категорій громадян».

        Сторони в судове засідання не з’явились, про день слухання справи повідомлені належним чином.

         Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

      Перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга   підлягає частковому задоволенню.  

 Відповідно до п. 1 ч.1 ст.201 КАС України  підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

          Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Красилівському районі  у зв’язку з одержанням пенсії за віком. Після призначення пенсії вона продовжує працювати. 

      24.06.2010 року позивачка звернулась до Управління ПФУ в Красилівському районі із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та відповідного  розміру заробітної плати.   

        З  01.07.2010 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, при цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).   

       Дані обставини  підтверджуються   наявними в матеріалах справи   доказами.

          Давши належну оцінку зібраним по справі доказам суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що перерахунок пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік є неправомірним.   

         Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд помилково застосував до даних правовідносин такий же показник середньої заробітної плати за 2009 рік.

         Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

       Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

       Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

          Статтею 40 Закону України  від 09.07.2003р. № 1058-IV  передбачено застосування при визначенні заробітної плати для обчислення пенсій показника - середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

           Таким чином, ОСОБА_1 перерахунок пенсії має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

           Положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, виходячи із показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, суперечать вимогам Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

          Доводи УПФ  щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.

           Враховуючи викладене рішення Красилівського районного суду від 30 липня 2010 року  про зобов’язання  управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі  провести перерахунок пенсій ОСОБА_1  з  дати настання права на перерахунок, використовуючи показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, підлягає зміні.  

           При цьому апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, оскільки має місце помилкове застосування норм матеріального права, яке є підставою для зміни судового рішення.

Інші доводи апеляційної скарги також не спростовують висновків суду першої інстанції.  

            Керуючись ст.ст. 198, 201, 205, 207 КАС  України, колегія суддів

     

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області задовольнити частково.

         Рішення Красилівського районного суду від 30 липня 2010 року в частині зобов’язання  управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі  провести перерахунок пенсій ОСОБА_1 із розрахунку  середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з дати настання права на перерахунок  змінити та викласти в наступній редакції.

         Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі на підставі заяви ОСОБА_1 від  24.06.2010          року, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку з  01.07.2010 року здійснити перерахунок пенсії останньої відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

             В решті рішення  Красилівського районного суду від 30 липня 2010 року залишити без змін.

           Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

            

Головуюча: /підпис/ Судді: /підписи/

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду Хмельницької області                        І.В. П’єнта   

























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація