Справа № 22а-1222
Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої –судді П’єнти І.В.
суддів: Талалай О.І.,Корніюк А.П.,
з участю секретаря: Товкан І.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №22а-1222 за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 06 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення невиплачених коштів.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1, звертаючись в суд з вказаним позовом, зазначила, що вона має статус учасника війни та відповідно до Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»право на отримання щорічно до 05 травня разової грошової допомоги у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком. Однак відповідачем в 2007 р.–2009 р. зазначена допомога виплачувалась їй в меншому розмірі.
Позивач просила стягнути з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на її користь суму недоплаченої одноразової щорічної допомоги за 2007-2009 роки відповідно до ст. ст. 2, 14, 17-1, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику війни, у розмірі 4012 грн.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 06 серпня 2010 року позов задоволено частково. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на користь позивача 1424 грн. недоплаченої за 2009 рік суми щорічної разової грошової допомоги як учаснику _________________________
Головуючий у першій інстанції: Піндрак О.О. Справа № 22а-1222
Доповідач: П’єнта І.В. Категорія: 10.3
війни та 45 грн. 50 к. понесених позивачем судових витрат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, не погоджуючись з рішенням суду, в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на те, що всі видатки держави за всіма напрямками визначаються Кабінетом Міністрів України та затверджуються в Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, і не можуть бути змінені будь-яким розпорядником коштів державного бюджету. Апелянт зазначає, що видатки державного бюджету, за якими виплачується щорічна разова грошова допомога учасникам війни до 5 травня, здійснюються тільки у відповідному році і лише в межах Державного бюджету України на відповідний рік. Крім того, управління праці та соціального захисту населення не є суб’єктом правовідносин щодо встановлення розміру виплат вказаної допомоги, тобто управління не може змінити видатки, які визначні бюджетом.
В судове засідання особи, які беруть участь у справі, не з’явилися, про день, час і місце слухання справи належним чином повідомлені.
У зв’язку з чим в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч.1,2 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника війни та їй управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради була виплачена у 2007 році одноразова грошова допомога до 5 травня як учаснику Великої Вітчизняної війни в розмірі: 2007 рік –55 грн., 2008 рік –65 грн., 2009 рік –70 грн.
Пунктом 13 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” дію статті 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги зупинено на 2007 рік, а статтею 29 встановлено виплату цієї допомоги у розмірі 55 грн.
Рішенням Конституційного Суду № 6-рп /2007 від 09.07.2007 р. вказані положення Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Пункт 13 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” втратив чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 9 липня 2007 рок, а виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу здійснена до 05 травня 2007 року –в період коли наведені норми були чинними, а їх виконання обов’язковим для управління праці та соціального захисту населення.
Пунктом 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до Закону № 3551-ХІІ і передбачено, що учаснику війни виплачується до 05 травня разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом «Про Державний бюджет України».
При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»розмір допомоги був визначений в сумі 65 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вищевказані зміни до Закону № 3551-ХІІ визнані неконституційними і положення пункту 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які діяли з 1 січня 2008 року до 22 травня 2008 року, втратили чинність. Відповідно у період виплати позивачу допомоги до 05 травня ці норми були чинними, а їх виконання обов’язковим для управління праці та соціального захисту населення.
Відповідно до рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року, якими зупинення та внесення змін до порядку та розміру виплат встановлених ст.ст. 12-16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визнані неконституційними, слід прийти до висновку про порушення відповідачем зазначених норм закону щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику війни за 2009 рік.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” не визначено розмірів разової грошової допомоги до 05 травня, яка мала виплачуватись учасникам війни у 2009 році. Ці розміри встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2009 року № 211 „Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань”.
Згідно зазначеної Постанови ОСОБА_1 виплачено допомогу у розмірі 70 грн., хоча у 2009 році були чинними положення ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які визначали щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику війни у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями щодо зміни діючих законів України, а виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин підлягали застосуванню норми Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Доводи апеляційної скарги не заперечують права позивача на отримання зазначеної допомоги, не спростовують висновків суду щодо обґрунтованості задоволення позовних вимог за 2009 рік. Посилання в скарзі на відсутність коштів для виплати даної допомоги не може бути підставою для відмови в відновленні порушеного права особи.
Інші підстави для скасування рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Рішення суду постановлено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права і підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Разом з тим з резолютивної частини рішення слід виключити вказівку щодо розміру недоплаченої за 2009 рік щорічної разової грошової допомоги як учаснику війни в сумі 1424 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, відповідно до вимог ст. 162 КАС України.
Керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 06 серпня 2010 року залишити без змін.
Виключити з резолютивної частини рішення суду вказівку щодо розміру недоплаченої за 2009 рік щорічної разової грошової допомоги в сумі 1424 грн., яка підлягає стягненню з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на користь ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуюча: /підпис/ Судді: /підписи/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду
Хмельницької області І.В. П’єнта