Судове рішення #15852396


Справа №2а-1342\11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

17 лютого 2011 року Ленінський районний суд м. Луганська, в складі

Головуючого судді Матвєйшиної О.Б.

при секретарі Машталенко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РБУ-1»до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів  про визнання протиправними дій по видачі  даних по розрахунку для орендної плати,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду 02 грудня 2009 року з вказаним позовом, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Управлінням нерухомого майна Луганського  міського виконавчого комітету були видані  дані для розрахунку орендної плати  за 2008-2009 рік, із зазначенням завищеної грошової оцінки  земельної ділянки. Грошова оцінка  видана Луганський міським виконавчим комітетом відрізняється  від грошової оцінки  виданої управлінням земельних ресурсів  м. Луганська. Позивач зазначає, що порушення  зі сторони управління нерухомого майна Луганської міської ради носять систематичний  та постійний характер,  перекритий проїзд на територію ділянки. Проведення грошові оцінки  земель не відноситься до компетенції управління нерухомого майна  Луганської міської ради, а тому дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул.. Краснодонській, 1-в, які видані цим управлінням не можуть використовуватись. На  підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправними дії управління нерухомого майна  по видачі даних  розрахунків орендної плати за 2008-2009 роки ТОВ «Ремонтно - будівельне управління-1», по вул.. Краснодонська 1.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, відповідно до яких просив суд, визнати протиправними дії відповідача - Управління нерухомим майном Луганської міської ради, щодо розрахунку розміру орендної плати за 2008 –2009 роки ТОВ «РБУ-1», а відповідні дані для розрахунку недійсними. Визнати орендну плату за земельну ділянку, що підлягає нарахуванню ТОВ «РБУ-1» за 2008 рік –у розмірі  4516 (чотири тисячі п’ятсот шістнадцять) гривень 82 копійки; за 2009 рік –розмірі –5203 (п’ять тисяч двісті три) гривні 19 копійок. В обґрунтування уточнених позовних вимог позивач зазначив, що як вбачається з правовідносин, що виникли  між позивачем та відповідачем  останній в супереч діючому законодавству та діючи  за рамками  наданих відповідачу  владних повноважень, встановив нормативну грошову оцінку земельної ділянки  і надав дані для розрахунку орендної плати за 2008 рік (№ 451 від 21.03.2008 р.) - 3 904 311,00 замість 451 682,20 грн., згідно витягу «Управління»№ 01-14\744 від 22.08.2008 року; -   2009 рік (№ 1035 від 23.01.2009 р.) –4 497 804, 30 замість  520 319, 00  згідно витягу «Управління»№ 03-7\104 від 25.02.2009 року. На підставі наведених даних у позивача  виникла заборгованість.

Рішенням  Луганської міської ради  від 11.11.2010 року № 1\11 Управління нерухомим майном  Луганської міської ради  було перейменовано на  Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

У судовому засіданні представник відповідача –Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів уточнені позовні вимоги не визнав у повному обсязі. Просив відмовити у задоволенні уточненого позову за необґрунтованістю.

Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази та матеріали справи, на підставі фактичних даних, суд вважає  позов таким, що підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

          Суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо розрахунку розміру орендної плати  за 2008-2009 роки ТОВ «РБУ-1», є протиправними.

          Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі»оренда землі –це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

          Згідно з ст. 21 Закону України «Про оренду землі»(в редакції до 01.01.2008р.) орендна плата за земельну ділянку –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

          Статті 13 та 19 Закону України «Про плату за землю»передбачають, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється у розмірі  земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5.

Таким чином, позивач повинен сплачувати орендну плату за зазначеним договором оренди землі, виходячи з розміру земельного податку (річного), який діяв на момент укладання договору, та з урахуванням умов, встановлених договором.

          Частиною першою ст. 7 Закону України «Про плату за землю»(в редакції чинній на момент укладання договору) було встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п’ятій –десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

          З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку повинен сплачувати позивач, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, яка передана йому в оренду за договором.

          Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11, п. 1.3 якого визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

          Відповідно до п. 3.3 порядку, який визначає формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту (Кф), який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо). Відповідно до абзацу першого п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

          Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Відповідно до положень Порядку, застосування коефіцієнтів функціонального використання залежить від того, яка саме діяльність провадиться на земельній ділянці

Відповідно Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, види діяльності, які за Класифікатором видів економічної діяльності відносяться до розділів DD та DN, провадяться на землях, які за функцією використання відносяться до категорії –«землі промисловості», і до таких земель застосовується коефіцієнт функціонального використання 1,2, а види діяльності, які за Класифікатором видів економічної діяльності відносяться до розділу О92, провадяться на землях, які за функцією використання відносяться до категорії –«землі громадського призначення», і до таких земель застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,7.

Таким чином, суд доходить висновку, що найвищий коефіцієнт функціонального використання, який може застосовуватись до земель, на яких провадить свою діяльність Позивач, складає 1,2, який встановлено для категорії земель «землі промисловості». А коефіцієнт функціонального використання 2,5 передбачений тільки для категорії земель «землі комерційного використання». До того ж, і цільове призначення земельної ділянки, як встановлено п. 1.2 Договору оренди землі – «земельна ділянка надана  для розміщення  виробничих будівель та споруд заводу», що, в свою чергу, само по собі спростовує встановлення для неї коефіцієнту функціонального використання передбаченого для категорії земель «землі комерційного використання».

Земельна ділянка, що надана ТОВ «РБУ-1», використовується для розміщення  виробничих будівель та споруд заводу. Ніякого прибутку з використання цієї земельної ділянки позивач не отримує. Зазначені обставини не заперечуються і не спростовані відповідачем. У зв’язку з викладеним відповідачем при видачі даних для розрахунку орендної плати повинен вказуватись коефіцієнт функціонального використання 1,2 (Кф –1,2) –який передбачений для категорії земель «землі промисловості». Отже, оскільки ніякої економічної комерційної діяльності, яка передбачає отримання прибутку з переданої в оренду земельної ділянки, позивачем на зазначеній земельній ділянці не здійснюється, то встановлення відповідачем коефіцієнту функціонального використання 2,5 (Кф –2,5), який передбачений для категорії земель „землі комерційного використання” щодо зазначеної земельної ділянки, переданої позивачу в оренду, є протиправним та безпідставним, таким що не відповідає положенням порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11.

          Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Суд доходить висновку, що при вчиненні оскаржуваних дій Відповідачем зазначені вимоги не дотримано, зокрема, оскаржувані дії вчинені не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, та не пропорційно.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що відповідачем не були наведені обставини, які б підтверджувались достатніми доказами, що свідчать про обґрунтованість його заперечень проти позову. Відповідач не подав доказів, які б підтверджували його заперечення та спростовували доводи позивача.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно за статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій суб’єкта владних повноважень та зобов’язанні відповідача вчинити певні дії.

                                                                      Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства

                                                          України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «РБУ-1», задовольнити.

Визнати протиправними дії відповідача - Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, щодо розрахунку розміру орендної плати за 2008 –2009 роки ТОВ «РБУ-1», а відповідні дані для розрахунку недійсними.

Зобов'язати відповідача - Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів видавати відповідні довідки за 2008 рік та 2009 рік для розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: м. Луганськ, Краснодонська 1, яка передана в оренду  позивачу – ТОВ «РБУ-1» за договором оренди землі, зазначаючи у них коефіцієнт функціонального використання (у довідках –функціональний коефіцієнт) 1,2 (Кф –1,2), який встановлено для категорії земель «землі промисловості.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

 

          СУДДЯ:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація