ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.07 Справа № 24/763/07
Суддя Азізбекян Т.А.
За позовом: |
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя |
до відповідача |
Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, смт Кирилівка Якимівського району Запорізької області |
про визнання права власності Суддя Азізбекян Т.А. |
Представники: |
|
Від позивача |
ОСОБА_2, дов. № 1264 від 02.02.2007 р. |
Від відповідача |
не прибув |
СУТЬ СПОРУ:
Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 заявлено позов про визнання права власності на мережі каналізації 500 м із ксонами, що розтошовані по вул.. Санаторна в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області та визначені у плані літерами КК-1 - КК-17.
Ухвалою суду від 26.11.2007 р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 11.12.2007 р.
Позивач підтримав заявлені вимоги, обґрунтовує їх ст. 20 Господарського кодексу України, ст. ст. 386, 391, 392 Цивільного кодексу України, ст. ст. 48, 49, 55 Закону України “Про власність”.
В судовому засіданні 11.12.2007 р. пояснив суду, що 29 квітня 2003 року у Дніпроруднінського комунального підприємства “Тепловодоканал” було придбано цілісний майновий комплекс -базу відпочинку “Волна”, що розташована за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт. Кирилівка, вулиця Санаторна, 51 - територія санаторію “Кирилівка”.
До складу майнового комплексу -бази відпочинку “Волна” належать: котеджи в кількості 10 шт., мережі водопроводу довженною 204 м, мережі теплозабезпечення довженною 500 м, мережі каналізації з кесонами довженною 500 м, мережі енергозабезпечення: електричні лінії довженною 0,15 км, трансформаторна підстанція 50/5, шкаф ПР-111059-21, огородження з сітки-карти металевої - 228 м, озеленення.
В договорі купівлі-продажу бази відпочинку від 29.04.2003 р. мережі каналізації 500 м із кесонами не зазначені. Не зазначені вони й у технічному паспорті на майновий комплекс -база відпочинку “Волна”.
При оцінці нерухомого майна бази відпочинку “Волна”, проведеної ПП “Геополіс”, у перелік об'єктів нерухомого майна експертом включено мережі каналізації (Звіт про оцінку нерухомого майна від 31.01.2003 р.).
Відповідно до чинного законодавства України мережі каналізації до переліку об'єктів нерухомого майна, що підлягає технічній інвентарізації та реєстрації прав власності, не входить. Цілісний майновий комплекс -база відпочинку не може фунцюювати без світла, води та каналізації. Експлуатація мереж каналізації потрібує догляду, забезпечення своєчасного вивезу накопичених рідких побутових відходів ( РПВ) з метою запобігання забруднення земель та охорони навколишнього середовища.
Відповідач в судове засідання призначене на 11.12.2007 р. не прибув, але надіслав на адресу суду клопотання, яким просить розглянути справу за відсутності представника Кирилівської селищної ради. Крім того, в клопотанні зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
29.04.2003 р. між позивачем та Дніпроруднінським комунальним підприємства “Тепловодоканал” було укладено договір купівлі-продажу бази відпочинку “Волна”.
Зазначений договір було оформлено та належним чином нотаріально посвідчено державним нотаріусом Якимівської державної нотаріальної контори Запорізької області за реєстраційним номером 561.
Згідно умов Договору Дніпроруднінське комунальне підприємство “Тепловодоканал” передало у власність позивача майновий комплекс -бази відпочинку “Волна”, яка розташована за адресою: Запорізька область, Якимівський район, смт Кирилівка, вул. Санаторна, 51, - територія санаторію “Кирилівка”.
До складу майнового комплексу -бази відпочинку “Волна” належать 10 котеджів, а саме: будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м, зазначеного в плані літерою “А-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м зазначеного в плані літерою “А'-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м, зазначеного в плані літерою “А2-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м., зазначеного в плані літерою “А3-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м, зазначеного в плані літерою“А4-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м, зазначеного в плані літерою“А5-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 77,6 кв.м, житловою площею 72,1 кв.м, зазначеного в плані літерою“А6-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 75,4 кв.м, житловою площею 70,5 кв.м, зазначеного в плані літерою“Б-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 75,4 кв.м, житловою площею 70,5 кв.м, зазначеного в плані літерою“Б1-1”; будинок для відпочинку (дерево, цегла) загальною площею 75,4 кв.м, житловою площею 70,5 кв.м, зазначеного в плані літерою“Б2-1”;огорожа № -1; водогін №-2. Крім того, мережі водопроводу -204 м, мережі теплозабезпечення -500 м, мережі каналізації з кесонами -500 м, мережі енергозабезпечення: електричні лінії - 0,15 км, трансформаторна підстанція 50/5, шкаф ПР-111059-21, огородження з сітки-карти металевої - 228 м, озеленення.
Зазначене майно було передано позивачу на підставі акту прийому - передачи від 29.04.2003 р.
В посвідченному нотаріусом договорі купівлі-продажу бази відпочинку від 29.04.2003 р. - мережі каналізації 500 м із кесонами не зазначені. Також не зазначені вони й у технічному паспорті на майновий комплекс -база відпочинку “Волна”.
При оцінці нерухомого майна бази відпочинку, проведеної Приватним підприємством “Геополіс”, у перелік об'єктів нерухомого майна експертом було включено мережі каналізації, про що свідчить Звіт про оцінку нерухомого майна від 31.01.2003 р. (стр. 27, 46).
Відповідно до “Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно”, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 28.01.2003 р. № 6/5, БТІ здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Однією з підстав виникнення права власності, згідно ст.ст. 128, 224 Цивільного кодексу України, є договір купівлі-продажу.
Згідно Додатку 1 до вищезгаданого Положення, одним з правовстановлюючих документів, на підставі яких здійснюється реєстрація права власності на об'єкт нерухомого майна, є договір купівлі-продажу.
Відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, “Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” N 7/5 від 07.02.2002 р., зареєстрованого наказом Мінюстом України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, “Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна” зареєстрованної наказом Держкомбуда України N 127 від 24.05.2001 р. мережі каналізації до переліку об'єктів нерухомого майна, що підлягає технічній інвентарізації та реєстрації прав власності, не входить.
Відповідно до п. 2 “Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна” в об'єкти, що підлягають технічній інвентаризації - мережі каналізації не належать.
Цілісний майновий комплекс -база відпочинку не може функціонувати без світла, води та каналізації. Експлуатація мереж каналізації потребує догляду, забезпечення своєчасного вивезу накопичених рідких побутових відходів (РПВ) з метою запобігання забруднення земель та охорони навколишнього середовища.
Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно з п. 1.6. “Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно”, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р., реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.
У відповідності до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, яка здійснюється відповідним органом.
Відповідно до ст. ст. 316, 317, 319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про власність” власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається своїм майном.
Статтею 48 Закону України “Про Власність” передбачено, що власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були пов`язані з позбавленням володіння власністю.
Відповідно до ст.3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.
Реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного округу, у якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
На теперішній час Позивач не має можливості у повному обсязі реалізувати своє право власності на майновий комплекс.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покладаються на позивача, оскільки суд не вбачає вини відповідача в доведенні спору до суду.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, проживає: АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) право власності на мережі каналізації 500 м із кесонами, що розташовані по вул. Санаторна в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області та визначені у плані літерами КК-1 -КК-17.
3. Зобов'язати Кирилівську селищну раду Яки міського району Запорізької області (72563, Запорізька область, Якимівський район, смт. Кирилівка, вул. Калініна, 67, код НОМЕР_1) право власності на мережі каналізації 500 м із кесонами, що розташовані по вул. Санаторна в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області та визначені у плані літерами КК-1 -КК-17.
Суддя Т.А. Азізбекян