ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2007 р. | Справа № 9/171. |
За позовом Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ванчиківці"
до Міжгосподарський відділ капітального будівництва
треті особи Новоселицька районна державна адміністрація
Новоселицька районна рада Чернівецької області
Ванчиківська сільська рада Новоселицького району
про розірвання договору суборенди та стягнення орендної плати - 19860,00 грн.
Суддя Чорногуз Михайло Георгійович
представники:
від позивача: голова правління Гайсан С.Г.; Мелещук В.В. довіреність від 10.01.2007р.
від відповідача: Кріган В.В., Пустовіт Ю.О. довіреність №35 від 25.09.2007р.
РДА: заст.. голови Надточій О.М. доручення № 3941 від 06.11.2007 року
райрада радник голови Багацько І.М. довіреність № 3
сільська рада: Карп В.В. довіреність від 5,11.2007 року
За клопотанням позивача проводилась технічна фіксація судового процесу.
В С Т А Н О В И В:
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Ванчиківці» звернувся ізпозовною заявою до Міжгосподарського відділу капітального будівництва в якій просить розірвати договір на право тимчасового користування землею від 20.01.2001 року укладеного між сторонами та зобов’язати відповідача передати позивачу 1324,00 кг живої риби або стягнути з відповідача орендну плату в сумі 19860 грн.
Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач у відзиві та його представники в судових засіданнях позовні вимоги не визнають, обґрунтовуючи тим що договір від 20.01.2001 року припинив свою дію 17.07.2006 року одночасно з припиненням договору оренди №9 від 17.07.2000 року, оскільки даний договір є договором суборенди.
Представники третіх осіб надали для огляду свої примірники договору оренди від 17 липня 2000 року, та надали усні пояснення щодо предмету спору.
В судових засідання у зв’язку із необхідністю витребувати додаткові докази оголошувались перерви.
В судовому засіданні 12 листопада 2007 року, була оголошена перерва до 14 листопада 2007 року, для підготовки рішення відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.
17 липня 2000 року Ванчиківська сільська рада та ПК ССГ “Ленінський шлях” уклали договір на право тимчасового користування землею (у томі числі на умовах оренди). Відповідно до п. 1.1 Договору, Ванчиківська сільська рада, на підставі рішення Новоселицької районної ради від 22.06.2007р., надає а ПК ССГ «Ленінський шлях», правонаступником якого являється СВК «Ванчиківці», приймає у тимчасове користування землі водного фонду загальною площею 108,6 гектарів, в тому числі сіножатей 32,5 гектарів, водне дзеркало ставка 74,9 гектарів, гідротехнічні споруди 1,2 гектара.
В рішенні Новоселицької районної ради № 8-10с від 22 червня 2000 року не зазначено термін на який передаються земельні ділянки в оренду.
Позивач вважає, що отримав вищевказану земельну ділянку у користування строком на 15 років, посилаючись на копію договору в якому рукописним способом вписано термін “15” роки. Оглядом в судових засіданнях примірників договорів які знаходяться у сторін та третіх осіб встановлено, що в кожному з них п. 1.2. яким повинен визначатись строк оренди цей термін не зазначений.
20 січня 2001 року ПК ССГ «Ленінський шлях» та Міжгосподарський відділ капітального будівництва уклали договір суборенди відповідно до якого останній отримав від ПК ССГ «Ленінський шлях» у платне користування землі водного фонду загальною площею 102,5 га, в т.ч. 26,4 га для сіножатей, 74,9 га водне дзеркало, 1,2 га гідротехнічні споруди строком на 15 років.
Відповідно до ч. 3 та 5 ст. 9 Закону України «Про оренду землі» N 161-XIV від 6 жовтня 1998 року в редакції яка діяла на час укладення договору ( 17 липня 2000 року) Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 8 вересня 1999 року N 1019-XIV, від 17 лютого 2000 року N 1458-III “ Умови договору суборенди земельної ділянки (її частини) мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки (її частини) і не суперечити йому. Термін суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки.
Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.”
Докази реєстрації договору суборенди – відсутні.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про оренду землі” “Невід'ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки. Договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням. Позивачем не надано суду доказів щодо підписання сторонами акту приймання передачі земельної ділянки в оренду відповідно до плану (схеми), договір нотаріально не посвідчений.
Згідно ч. 2 ст. 14 Закону України “Про оренду землі” “Істотними умовами договору оренди земельної ділянки є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки) та термін договору оренди.”
Відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 цього Закону є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди згідно зі статтею 18 цього Закону, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.”
Суд виходить з того, що відповідно до ст. 16 Закону України “Про оренду землі” “Договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації. У разі надання земельної ділянки в оренду в порядку відведення договір оренди підписується після перенесення її меж у натуру (на місцевість). “
Згідно довідки Відділу земельних ресурсів у Новоселицькому районі № 3626 від 01.10.2007 року, ставок площею 74,9 га водного дзеркала, який відноситься до земель державної власності (п. 3 ст.84 ЗКУ), розташований в адміністративних межах Ванчиковецької сільської ради за межами населених пунктів і у відповідності до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. №2768-111 знаходиться у розпорядженні районної державної адміністрації.
До 01 січня 2002 року у відповідності із ч.5 ст.19 та ст.79 Земельного кодексу України від 18.12.1992 р. №561-ХІІ вищевказані землі надавались в тимчасове користування районними радами для сінокосіння та риборозведення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За таких обставин суд виходить з того, що договір суборенди від 20 січня 2001 року між ПК ССГ «Ленінський шлях» та Міжгосподарський відділ капітального будівництва укладений в супереч договору оренди. Зокрема термін договору суборенди суперечить самому договору оренди. Навіть якщо припустити, що договір оренди укладено на 15 років ( при тому що це не підтверджено документально), позивач не мав права після того як пройшло уже 6 місяців договору оренди укладати договір суборенди на 15 років, так як станом на 20 січня 2001 року термін оренди по основному договору зменшився на 6 місяців. Не надано позивачем доказів отримання земельної ділянки в натурі (акт приймання передачі) від орендодавця а також передачі цієї земельної ділянки відповідачеві по договору суборенди.
До договору суборенди земельної ділянки застосовуються такі ж вимоги як і до договору оренди. В договорі суборенди відсутні істотні умови зокрема об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки) яка повинна передатись в суборенду. Договір суборенди не зареєстрований та не посвідчений нотаріально.
Суд виходить з того, що договір суборенди є не укладеним. За таких умов підстави для задоволення позову – відсутні.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.1, 12, 33, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги або апеляційного подання до Львівського апеляційного суду через Господарський суд Чернівецької області, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.Г. Чорногуз.