Судове рішення #15775533

              

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 06 червня 2011 року                                       Справа №  2а-0870/3586/11

 Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою Пенсійного фонду України в Токмацькому районі Запорізької області  

до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Токмак Запорізької області

про прийняття до заліку та стягнення неузгодженої суми витрат,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Токмацькому районі Запорізької області  (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Токмак Запорізької області в якому просить суд зобов’язати відповідача вчинити дії щодо прийняття до заліку витрат  за період з листопада 2010 по квітень 2011 включно суми витрат (щомісячна державна адресна допомога  та суми витрат з виплати  і доставки щомісячної  державної  адресної  допомоги) потерпілих, яким управленням Пенсійного  фонду України в Токмацькому районі Запорізької області  виплачено  пенсії  по інвалідності внаслідок  нещасного випадку на виробництві  або  професійного захворювання, та стягнути з відповідача за період з листопада 2010 по квітень 2011 включно в розмірі 92 377 грн. 95коп.

         В обґрунтування позовних вимог позивач  посилається на те, що відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Токмак Запорізької області в порушення вимог “Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” не прийняті до заліку суми виплаченої за період з листопада 2010 по квітень 2011 включно щомісячної  державної  адресної  допомоги та витрати на її доставку та відповідно не відшкодовано вказані  витрати  Пенсійному фонду України.

          В актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку та пенсії в зв’язку з втратою годувальника, який помер в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, між фондами сума щомісячної державної адресної допомоги до пенсії з витратами з виплати та доставки даної допомоги не врахована в таблиці розбіжностей за період з листопада 2010 по квітень 2011 включно, вказано що у відшкодування не враховано суми витрат щомісячної державної адресної допомоги до пенсії в сумі 92 377 грн. 95коп.

            Також зазначає, що відповідно до Постанов КМУ від 26.03.2008 р. № 265 “Про деякі  питання  пенсійного забезпечення громадян ” та від 16.07.2008 р. “Про підвищення  рівня пенсійного забезпечення громадян ” що у разі коли щомісячний розмір пенсійних витрат, державної соціальної допомоги інвалідам не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюються за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна допомога.

           Отже, відшкодування фондом соціального страхування від нещасних випадків витрат Пенсійного фонду України, пов’язаних з виполотою щомісячної державної адресної допомоги повинно здійснюватись відповідно до чинного законодавства за рахунок коштів, з яких виплачуються пенсії по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

           На підставі вищевикладеного позивач просить позов задовольнити в повному обсязі та просить розглянути справу у відсутності представника Управління Пенсійного фонду України в Токмацькому районі Запорізької області.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, направив на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності та  заперечення проти позовних вимог,  в яких зазначено, що спільною постановою правлінь Пенсійного фонду та Фонду ССНВВ №5-4/4 від 04.03.2003, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 за №376/7697, затверджено Порядок відшкодування Фондом ССНВВ Пенсійному витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання.

Згідно п.3 цього Порядку визначено вичерпний перелік видів пенсій, які підлягають відшкодуванню, а саме – що призначені відповідно до пунктів «а», «в», «г», ст. 26 та ст. 37,38,91,92 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. 4 “Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання”, відшкодуванню підлягають наступні суми:

-          сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

-          щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

-          допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

-          сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Відповідач зазначив, що Фонд зобов’язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров`я, або в разі його смерті, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Даним Законом не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги.

Крім того, відповідач вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03 2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»,адресна допомога не включається до основного розміру пенсії, так як безпосередньо визначено,що вона є додатковою допомогою до пенсії. Не відноситься адресна допомога також і до щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття. Тобто відповідач вказує на те, що щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів виплат, у тому числі цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 26.03 2008 №265. Та просить у задоволенні позовних вимого відмовити у повному обсязі.

 За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін у порядку ч.4 ст.122 КАС України.

 У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

 Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.

          Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання призначається органами Пенсійного фонду України.

          Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян ” встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно з ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Згідно  з ст. 81  Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначення та виплата пенсій, у тому числі, пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного  захворювання здійснюється органами Пенсійного фонду.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Токмацькому районі Запорізької області  виплачувалась щомісячна державна адресна допомога особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання за період з листопада 2010 по квітень 2011 включно складає 92 377 грн. 95коп.

Зазначена обставина підтверджується наданими позивачем та дослідженими судом копіями Актів щомісячної звірки за вказані періоди, які підписані, як позивачем так і відповідачем.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, затвердженим спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (надалі – Порядок відшкодування).

Пунктом 4 цього Порядку визначено, що відшкодуванню підлягають суми, які виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та інших нормативно-правових актів, а саме:

-          сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

-          щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

-          допомога на поховання сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

-          сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

При цьому слід зазначити, що перелік сум, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів та підлягають відшкодуванню відповідно до Порядку відшкодування, встановлений п. 4 цього порядку, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає і серед видів пенсійного забезпечення, що підлягають відшкодуванню відповідними відділеннями Фонду соціального від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відсутній такий вид пенсійного забезпечення як державна адресна допомога та витрати на її виплату та доставку.

В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України.

Також слід зазначити, що виплати щомісячної адресної допомоги введені з 01.04.08р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання пенсійного забезпечення”. Після набрання чинності на вказаною Постановою, між Пенсійним Фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, відповідні зміни до “Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” не вносилися.

Наведені вище норми чинного законодавства дають можливість зробити висновок про відсутність правових підстав та визначеного чинним законодавством порядку (механізму) відшкодування відповідними відділеннями  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України понесених Управлінням Пенсійного фонду України витрат на виплату адресної допомоги та витрат на її виплату та доставку.

          На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 92 377 грн. 95коп. заборгованості по відшкодуванню витрат  на виплату щомісячної державної  адресної  допомоги  пенсіонерам-інвалідам внаслідок  трудового каліцтва  на виробництві та витрати на  доставку вказаної  допомоги в сумі   92 377 грн. 95коп., є необґрунтованими та не підлягають задоволенню у повному обсязі.

             Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову – відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо  його не скасовано, набирає законної сили після повернення  апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного  провадження.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було  повідомлено про можливість отримання копії постанови суду  безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне  оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після  закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії  постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

          

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 10.06.2011

Суддя                     (підпис)                     Ю.В.Калашник

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація