Справа № 22-1118 2007 p. Головуючий у 1 інстанції Безуматов М. В.
Категорія 36 Доповідач Спірідонова Л.С.
РІШЕННЯ
Іменем України
30 травня 2007 р. Судова палата в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючого - Полежая В.Д.
Суддів - Спірідонової Л.С. , Белінської І.М.
при секретарі - Шевченко Н.П. розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Олександрівського районного суду від 30 березня 2007 року, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини всіх видів доходу відповідача, а також на своє утримання до досягнення дитиною трьох років в розмірі ХА частини доходів.
Зазначає, що відповідач проживає окремо, має постійне місце роботи і в змозі надавати їй і дитині матеріальну допомогу.
Рішенням Олександрівського районного суду від 30 березня 2007 року позовні вимоги задоволені частково, з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання дитини стягнуто аліменти в розмірі 1/4 частини всіх доходів відповідача, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 5.03.2007 р. до повноліття дитини 3.02.2023 р.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Суд прийшов до висновку, що вимоги позивачки про стягнення аліментів на користь дитини в розмірі Уг частини є надмірними, а вимоги щодо допомоги на дружину до досягнення дитиною трьохрічного віку не підтверджені належними доказами.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог.
Зазначається, що суд не прийняв до уваги вимоги сімейного законодавства, зокрема ст. 84 СК про те, що дружина має право на утримання незалежно від того,
чи вона працює та «незалежно від її матеріального становища. Вважає, що відповідач має достатню заробітну плату, що дозволяє йому сплачувати допомогу.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду скасуванню через неправильне застосування норм матеріального права, з ухваленням нового рішення по суті заявлених позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Батьки спільно не проживають, дитина мешкає з матір'ю ОСОБА_1 і знаходиться на її утримання.
Задовольняючи позовні вимоги частково в частині стягнення аліментів на дитину в розмірі ХА частини всих видів заробітку (доходу) відповідача та відмовляючи в позові щодо стягнення утримання на дружину, суд виходив з того, що у справі відсутні будь-які докази про матеріальне становище сторін, а позивачка не надала доказів про необхідність її утримання відповідачем.
При цьому суд застосував ст. 75 Сімейного кодексу України, що передбачає право одного з подружжя на утримання.
При цьому суд не врахував, що зазначена норма закону передбачає таке утримання стосовно непрацездатного подружжя, в т. ч. осіб пенсійного віку, інвалідів і таке інше.
В даному випадку правовідносини сторін регулюються ст. 84 СК, що передбачає право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини.
Відповідно до частини другої та четвертої зазначеної статті дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. При цьому, таке право дружина має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати таку допомогу.
З наданої відповідачем довідки вбачається, що за останні шість місяців відповідачу за його постійним місцем роботи виплачено заробітну плату в сумі 8 818 грн.
Виходячи з цього колегія суддів вважає за можливе стягнути з відповідача утримання на користь позивачки до досягнення дитиною трьох років у твердій грошовій сумі в розмірі 100 грн.
Розмір аліментів на утримання дитини судова колегія вважає достатнім, а тому в цій частині апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Неправильне застосування судом норм матеріального права є підставою для скасування рішення і ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 307 ч.1 п.2, 309 ч.1 п.4, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити частково.
Рішення Олександрівського районного суду від 30 березня 2007 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця сел. Олександрівка Кіровогадської області стягнути утримання на користь ОСОБА_1 в розмірі 100 грн. щомісячно до досягнення дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 трьохрічного віку 3 лютого 2008 року.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців.