ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" травня 2011 р. Справа № 2a-1400/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Микитюка Р.В.
при секретарі Дущак С.М.
за участю представника позивача Книгиницької М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі
до відповідача: Приватного підприємства "Авант Плюс"
про визнання протиправним рішення, скасування записів про державну реєстрацію юридичних осіб та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі Івано-Франківської області звернулася в суд з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Авант Плюс" про визнання протиправним рішення ПП «Авант Плюс»про зміну місцезнаходження підприємства, скасування записів про державну реєстрацію змін до установчих документів, скасування запису про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу ПП «Авант Плюс», що не пов’язані зі змінами в установчих документах та зобов'язання державного реєстратора Тисменицької районної державної адміністрації внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Позов мотивований тим, що подані відповідачем відомості щодо місцезнаходження юридичної особи є неправдивими, вчинені без наміру створити будь-які законні правові наслідки, оскільки згідно довідки ГВПМ ДПІ в м.Івано-Франківську від 15.04.2011 року підприємство не знаходиться за адресою реєстрації, натомість за цією адресою знаходиться фельдшерсько-акушерський пункт с. Старий Лисець, який на праві приватної власності належить територіальній громаді села в особі Старолисецької сільської ради. Згідно довідки виданої Старолисецькою сільською радою приміщення за вказаною адресою надано в оренду лікарні, а згідно листа, отриманого від Лисецької лікарні, дане приміщення в суборенду іншим суб’єктам господарювання не передавалося. А тому внесені державним реєстратором у зв’язку з цим зміни до Єдиного державного реєстру підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився повторно, хоча у відповідності до вимог ч.4 ст.33, ч.11 ст.35 КАС України про дату час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
17.05.2011 року на адресу суду повернулася поштова кореспонденція, з відміткою "адресат за зазначеною адресою не проживає", яка відправлялася відповідачу за адресою: вул. Лисецька, 6, с. Старий Лисець, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77452.
Згідно із частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам-підприємцям –за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. З огляду на вказане відповідача належним чином повідомлено як про відкриття судом провадження у справі за позовом Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі до приватного підприємства "Авант Плюс" про визнання протиправним рішення, скасування записів про державну реєстрацію юридичних осіб та зобов'язання до вчинення дій так і про можливість подання заперечення проти адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Згідно відомостей по коду ЄДРПОУ ПП "Авант Плюс" з 11.09.2009 року знаходилося за юридичною адресою: вул. Карала Маркса, 29/259, м. Ленінський Кіровоград, Кіровоградська область, 25006, однак, 18.03.2011 року до ЄДРПОУ було внесено запис про зміну місцезнаходження підприємства на вул. Лисецька, 6, с. Старий Лисець, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77452.
15 квітня 2011 року працівниками Тисменицького СПМ ГВПМ ДПІ в м.Івано-Франківську в порядку здійснення заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження платника податків здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача - 77452 , Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Старий Лисець, вул. Лисецька, 6 та встановлено відсутність підприємства за місцезнаходженням, в результаті чого складено довідку № 52/26-3 від 15.04.2011 року.
Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням складено ДПІ в Тисменицькому районі 19.04.2011 року №118/29-005/162/9/290.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб –підприємців регулює спеціальний нормативно-правовий акт - Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” N 755-IV від 15.05.2003р.
Відповідно до вимог статті 3 даного Закону його дія поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців –це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ч.1 ст.4 Закону).
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи –підприємця (ст.5 Закону).
Відповідно до вимог ст.8 зазначеного Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру (ст. 16 Закону).
Відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, і відомості щодо місцезнаходження юридичної особи (ст.17 Закону).
Стосовно позовної вимоги про скасування рішення власника ПП «Авант Плюс», яким вирішено змінити місцезнаходження підприємства, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв’язку з здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв’язку з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно із ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до ч.2 ст.50 КАС України позивачами в адміністративній справі можуть бути і суб’єкти владних повноважень. Громадяни, іноземці чи особи без громадянства, їх об’єднання, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об’єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об’єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця або особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Вказані норми передбачають право суб’єкта владних повноважень на звернення до суду з позовом лише у випадках , чітко визначених законодавством.
Так, відповідно до п.п.20.1.12 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби звертатися в установленому законом порядку до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Оскільки ні Податковим кодексом України, ні Законом України “Про державну податкову службу в Україні” не передбачено право податкового органу звертатися до суду із вимогами про визнання протиправним рішення власника юридичної особи про внесення змін до установчих документів, суд зазначає, що позивачем обрано спосіб захисту своїх прав, який не відповідає змісту прав ДПІ в Тисменицькому районі щодо визнання протиправним рішення власника про внесення змін до установчих документів юридичної особи відповідно до чинного законодавства. Відтак, позов у цій частині позовних вимог не підлягає задоволенню.
В той же час слід відмітити, що відповідно до п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами корпоративних спорів” №13 від 24.10.2008 року до компетенції адміністративних судів як публічно-правові спори за зверненням суб’єкта владних повноважень відповідно ст.17 КАС України відносяться спори про визнання недійсними установчих документів господарського товариства та припинення юридичної особи, які порушуються за позовами органів Державної податкової служби України та інших суб’єктів владних повноважень, що здійснюють контроль за діяльністю товариства, а також органів, що здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб.
При цьому, суд зазначає, що орган державної податкової служби відповідно до п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України вправі звернутися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному ст.31 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, відповідно до якої у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Таким чином, оскільки відсутні судові рішення про скасування рішення засновників (учасників) ПП «Авант Плюс»або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів ПП «Авант Плюс», або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів ПП «Авант Плюс», то немає правових підстав скасувати записи про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах.
В той же час суд зазначає, що записи про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - ПП «Авант Плюс»не відносяться до змін, які пов’язані із змінами до установчих документів. Наведене підтверджується і самими записами та назвами реєстраційних дій –“Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані із змінами в установчих документах”(а.с.12).
Крім того, в контексті ст.29 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, до змін в установчих документах юридичної особи відносяться: зміни до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи; зміни до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; зміни до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи-засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників; зміни до установчих документів, які пов'язані із зміною найменування юридичної особи; зміни до установчих документів, які пов'язані із зміною мети установи.
У відповідності до ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою для звернення до суду щодо припинення юридичної особи.
Таким чином, не підлягають задоволенню позовні вимоги скасування записів про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни місцезнаходження ПП «Авант Плюс».
Оскільки відсутні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ПП «Авант Плюс», то не підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобов’язання державного реєстратора Тисменицької районної державної адміністрації внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП «Авант Плюс», що не пов’язані із змінами в установчих документах та у зв’язку з цим зняти з обліку.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Микитюк Р.В.
Постанова складена в повному обсязі 02.06.2011 року.