ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/4736/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретаріПономаренко В.Г.
за участю:
представника прокуратури
представника позивача
представника відповідача Овчар Т.В.
Тарнавського О.М.
Кузьменка В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного науково-виробничого підприємства "Полімер-Акація" про стягнення штрафу в розмірі 17 000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
22.04.2011 року Новомосковський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства "Полімер-Акація" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. в дохід державного бюджету України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ 106 на рахунок територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР Дніпропетровським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була винесена постанова № 363-ДН від 28.10.2010 року про накладення штрафу в розмірі 17000 грн. на Приватне науково-виробниче підприємство "Полімер-Акація", яка на час звернення до суду в добровільному порядку не виконана.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.04.2011 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 18.05.2011 року. В засіданні, відкритому 18.05.2011р., розгляд справи відкладався.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Камертон".
Представник прокуратури та представник позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що пункт 10 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій визнано незаконним та нечинним постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2010 року та даний пункт виключено з правил згідно рішення ДКЦПФР від 08.02.2011 року. Статтею 303 КУпАП визначено, що не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не буде подано до виконання протягом 3 місяців з дня винесення. Стаття 250 ГК України встановлює норму, відповідно до якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення. Оскільки відповідач повинен був виконати рішення ДКЦПФР від 27.07.3010 року до 27.09.2010 року, то строк його притягнення до адміністративної відповідальності минув, що унеможливлює, на думку відповідача, стягнення з нього штрафу у розмірі 17000 грн.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно п.5 ч.2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (надалі - Закон № 448/96-ВР) встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
У відповідності зі статтями 239, 241 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, зокрема, адміністративно-господарський штраф, яким є грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно п. 8 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, вказана фінансова санкція за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів є адміністративно-господарською санкцією.
Згідно статті 12 Закону № 448/96-ВР штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються, зокрема, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником.
Отже, адміністративно-господарські санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовується самою Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку в особі відповідних посадових осіб.
Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративного-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, у відношенні Приватного науково-виробничого підприємства "Полімер-Акація" складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 259-ДН від 18.10.2010 року, яким встановлено, що відповідачем не виконано Рішення від 27.07.2010 року № 1202, а саме: не надано до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документи, встановлені п. п. 1.1. ч. 1 п. 2 р. ІІІ, п. п. 3. 1 ч. 3 п. 2 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року №222.
Зважаючи на те, що відповідач повинен був виконати вказане Рішення від 27.07.3010 року № 1202 у термін до 27.09.2010 року, то днем вчинення правопорушення є 28.09.2010 року.
За невиконання Рішення від 27.07.2010 року № 1202 т.в.о. начальника Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Мігуль О.В. була винесена постанова № 363-ДН від 28.10.2010 року про застосування до відповідача штрафу у розмірі 17000 грн., яка була направлена відповідачу 02.11.2010 року.
Таким чином, адміністративно-господарська санкція у вигляді штрафу була застосована до відповідача у строки визначені законодавством, а доводи відповідача про сплив строку притягнення його до відповідальності є необґрунтованими.
Статтею 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Конституційний Суд України в Рішенні від 30.05.2001 року № 7-рп/2001 (справа про відповідальність юридичних осіб) зазначив, що за чинним Кодексом України про адміністративні правопорушення суб'єктом адміністративної відповідальності є лише фізична особа.
За таких обставин посилання відповідача на приписи статті 303 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно яких не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не буде подано до виконання протягом 3 місяців з дня винесення, є безпідставним, оскільки вони не застосовуються у випадках притягнення до відповідальності юридичних осіб.
При цьому, суд зазначає, що для звернення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом про стягнення накладених, але своєчасно не сплачених штрафів, застосовується загальний шестимісячний строк, встановлений ч. 2 статті 99 КАС України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, у строк, встановлений статтею 11 Закону № 448/96-ВР, відповідач штраф не сплатив, доказів сплати штрафу на час розгляду справи відповідачем не надано.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
За таких обставин позовні вимоги є законними й обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись п. 14 ст. 8, п. 8 ст. 11, ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР, ст. ст. 17, 158 - 163 КАС, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства "Полімер-Акація" (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Дзержинського, буд. 59, ідентифікаційний номер 13447493) штраф у розмірі 17000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) в дохід державного бюджету України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ 106 на рахунок територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –03.06.2011р.
Суддя
О.В. Серьогіна