Справа№ 1512/2-а-411/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.04.2011 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючего судді - Луняченко В. О.
при секретарі - Жімбріу Н.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірною та зобов’язання зробити перерахунок пенсії, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси у здійсненні йому перерахунку пенсії з жовтня 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік –неправомірною та зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік та в майбутньому з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в січні 2011 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, посилаючись на положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень якої з 01 січня 2008 року проведення перерахунків пенсій здійснюється з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за календарний рік, що передає року перерахунку пенсії. Позивач також зазначає, що ним були надані усі необхідні довідки, однак перерахунок було здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за 2009 рік.
У судове засідання позивач не з’явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій позов підтримав, просив справу розглядати за його відсутністю на підставі наявних в матеріалах справи документах..
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги позивача не визнав, просив в задоволенні позову відмовити та розглядати справу у відсутності представника УПФУ у Київському районі м.Одеси. В своїх заперечення представник відповідача посилався на те, що, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України №1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, однак рішення щодо відновлення норми в попередній редакції Верховною Радою України не приймалось. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№530 від 28.05.2008 року визначається, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. У зв’язку з цим, перерахунок пенсії проводився відповідачем згідно п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530, який також вважає, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески, перерахунок пенсії у 2010 році відповідно до п.п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №530 здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України №1058 враховується для обчислення пенсії саме за 2007 рік. У зв’язку з чим представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 виходячи з наступного.
Суд встановлено, що в січні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії по зарплаті та по стажу роботи.
Відповідно листа №136/Ш-01 управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, 27.01.2011 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2010р. з урахуванням страхового стажу і заробітку, набутого за час роботи після попереднього перерахунку пенсії застосовано середню зарплату в економіці країни за 2007 рік –1197,91 грн..
При здійсненні цього перерахунку пенсії у 2010 році відповідач керувався п.п.3 постанови Кабінету Міністрів України №530, відповідно до якого перерахунок здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка, на думку відповідача, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Суд вважає неправомірним здійснення відповідачем перерахунку пенсії з посиланням на ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, та дійшов висновку про необхідність застосування такого показника по Україні за 2009 рік, тобто за рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно з ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону №1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.
Суд не може погодитися з запереченнями відповідача, про те, що рішення щодо поновлення норми ч.4 ст. 42 зазначеного Закону в попередній редакції Верховною Радою України не приймалось оскільки на думку суду повернення редакції статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»набула чинності автоматично з опублікуванням рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, яким визнано неконституційними окремі положення Розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином у ухваленням Конституційним судом України рішення про визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік …»ці норми втрачають чинність та не підлягають застосуванню з дня ухвалення рішення про їх неконституційність.
Враховуючи положення Конституції щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону від 09.07.2007 року поновили свою дію у 2008 році –з 22 травня 2008 року.
Згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону від 09.07.2007 року до змін визнаних неконституційними, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік…») пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Крім того, згідно п.п.3 п.11 Постанови кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи чинність попередньої редакції ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка діяла до внесення змін (в подальшому визнаних неконституційними) Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік …», а також положення п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які є чинними на момент розгляд справи, суд приходить до висновку про те, що управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси не дотримано вимог діючого законодавства при перерахунку позивачу пенсії на підставі наданих ним довідок, та необґрунтовано, без ретельної, всебічної перевірки наданої інформації перерахунок було здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за 2009 рік.
Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 11, 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку що позов підлягає частковому задоволенню, у зв`язку з тим, що суд не має права розглядати правовідносини, які настануть у майбутньому, як того просить позивач.
Керуючись ст.ст. 9, 18, 19, 79, 159, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірною та зобов’язання зробити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з жовтня 2010 року 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік –неправомірною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно наданих довідок із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік з урахуванням виплачених сум пенсій.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Луняченко В. О.