Справа №2-34/2007р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 грудня 2007 року
Літинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді: Кащук А.С.
при секретарі: Новіцька Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Літина цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства фірми «Вікторія» м.Вінниці про поновлення на роботі та стягнення оплати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди та за зустрічною позовною заявою Приватного підприємства - фірми «Вікторія» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної працівником шляхом викрадення майна, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про поновлення на роботі та стягнення оплати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди. В заяві вказано, що з 1.04.2006р. по 13.06.2006 року ОСОБА_1 працював завідуючим Уладівського аптечного пункту, який належить Приватному підприємству - фірмі «вікторія».
В кінці травня місяця 2006 року без будь-яких причин керівництво фірми почало вимагати від позивача заяви на звільнення з роботи за власним бажанням. При цьому поступали погрози, якщо він не напише заяви то буде звільнений з роботи по ініціативі адміністрації за ст.40 КЗпП України.
Так як ОСОБА_1 заяву про звільнення з роботи не писав, то адміністрація фірми 13.06.2006 року видала наказ №25 про звільнення його з роботи за власним бажанням, хоча він такої заяви не писав (запис в трудовій №2). Чим було порушено вимоги ст.36 КЗпП України.
Коли він став заперечувати щодо законності його звільнення то адміністрація фірми внесла запис в трудову книжку про те, що запис в трудовій книжці за №2 вважати недійсним, без видання з цього приводу наказу. Тим самим порушує вимоги інструкції, порядок ведення трудових книжок на підприємствах…
Порушення трудового законодавства, адміністрація фірми цього ж числа 13.06.2006 року видає другий наказ №25 про звільнення ОСОБА_1 по статті 41 п.2 КзпП України за втрату довір»я з боку власника до працівника, який обслуговує грошові або товарні цінності.
Документів в адміністрації, які б підтверджували факт його неналежного відношення до ввірених йому цінностей немає їх втрату чи порчу, немає і не могло бути, так як такого факту не було. В крайньому випадку такі документи не оформлялися і він їх не підписував. Тому позивач вважає, що і другий наказ про його звільнення прийнятий з порушенням трудового законодавства.
Після того, як ОСОБА_1 звернувся за консультацією до юридичної вірми «Вето» на предмет законності його звільнення з роботи, та зробленого запиту фірмою до адміністрації «Вікторія» щоб надіслали необхідні підтверджуючі документи по факту його звільнення, то 2.10.2006 року виданий третій наказ за №43, яким скасовано наказ №25 від 13.06.2006 року та його звільнення з роботи вже по ст.41 п.1 КЗпП України, за одноразове грубе порушення трудових обов»язків керівником, який також виданий з порушенням чинного законодавства.
Останній наказ про звільнення позивача в трудову книжку не внесено, розрахунку при звільненні, як цього вимагає ст. 116 КЗпП України позивач до цього часу не одержав.
В зв»язку з викладеним ОСОБА_1 просить суд поновити його на роботі в приватному підприємстві фірмі «Вікторія» на посаді завідуючого аптечним пунктом с.Уладівка Літинського району.
Приватне підприємство - фірма «вікторія» м.Вінниці звернулася до суду з зустрічною позовною заявою про відшкодування шкоди, заподіяної працівником шляхом викрадення майна. В заяві вказано, що з 01.04.2006 року на посаду завідуючого аптечним пунктом с Уладовка Літинського району було працевлаштовано ОСОБА_1.
15.06.2006 року ОСОБА_1 разом із своїм сином ОСОБА_2 було вчинено розкрадання майна підприємства. ОСОБА_1 та його син ОСОБА_2 під»їхали підводою до вказаного аптечного пункту, зайшли та в присутності працівника аптечного пункту ОСОБА_3 почали виносити з приміщення меблі. На зауваження ОСОБА_3, вони відповіли груби висловлюваннями. Меблі ОСОБА_1 та його син погрузили на підводу та вивезли у невідомому напрямку. Працівник аптечного пункту ОСОБА_3 одразу ж зателефонувала до іншого працівника аптечного пункту - ОСОБА_4, яка в свою чергу про даний випадок повідомила працівників міліції. Балансова вартість майна, яке було викрадено ОСОБА_1 складає 600 гривень.
Факт розкрадання підтверджується матеріалами перевірки органів міліції.
16.06.2006 року директором ПП фірми «вікторія» було видано наказ, яким винного у розкраданні майна підприємства працівника ОСОБА_1 було звільнено з роботи за недовірою (п.2 ст.41 КЗпП України). Про те, виконуючи розпорядження директора ПП Фірми «Вікторія» про підготовку проекту наказу про звільнення ОСОБА_1 інспектор по кадрам Довгань С.В. допустила помилку, виготовивши проект наказу про звільнення за власним бажанням та не від 16.06.2006 року, а від 13.06.2006 року.
Відповідно і в трудову книжку працівника було зроблено запис з помилкою.
Допущення помилки при виготовленні проекту наказу та запису в трудовій книжці інспектор по кадрам Довгань С.В. обґрунтовує тим, що 13.06.2006 року з ПП - фірми «вікторія» звільнялося троє працівників за власним бажанням, і вона автоматично виготовила наказ та зробила запис в трудову книжку про звільнення за власним бажанням і працівника ОСОБА_1. Зрозумівши свою помилку, Довгань С.В. переробила запис в трудовій книжці ОСОБА_1, але подивившись на зроблений з помилкою попередній запис, знов поставила дату звільнення 13.06.2006 року. У зв»язку з допущеною неуважністю до Довгань С.В. було вжито заходів дисциплінарного характеру у вигляді суворої догани та позбавлення премії.
В жовтні місяці, отримавши консультацію юриста, з питань трудового законодавства, стало відомо, що підстава звільнення працівника ОСОБА_1 за недовірою є необґрунтованою, так як з Власійчуком не укладався договір про повну матеріальну відповідальність. Тому, 2.10.2006 року було видано наказ, яким було скасовано попередній наказ про звільнення з підстави, передбаченої п.2 ст.41 КЗпП України та видано новий, згідно якого ОСОБА_1 було звільнено з роботи за грубе порушення трудових обов»яз кув керівника (п.1 ст.41 КЗпП України).
Відповідно до п.3 ст.134 КЗпП України, працівник несе повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну з його вини підприємству у випадку, коли шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідувань у кримінальному порядку.
Ст.135-3 КЗпП України встановлює, що розмір заподіяної підприємству шкоди визначається за фактичним втратами виходячи з балансової вартості матеріальних цінностей.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов»язаний відшкодувати підприємству шкоду заподіяну з його вини, а саме вартість викрадених меблів, що становить 600 грн..
Крім того, вчиненим ОСОБА_1 розкраданням приватному підприємству «Вікторія» було завдано ще й і моральну шкоду, яка полягає у приниженні ділової репутації та доброго ім»я фірми (ст.23 ЦК України). Ситуація, що сталася навколо фірми з приводу вчиненого розкрадання набула широкого розголосу та привернула увагу до себе чималої кількості постійних клієнтів фірми. Через цей випадок продаж товару в аптечному пункті різко зменшився, від чого фірма несе чи ламі збитки. Моральну шкоду підприємство оцінило в 3000 грн..
Крім того , під час розгляду справи в судді ПП-фірма «Вікторія» звернулася до суду із заявою про зміну підстави позову та збільшення розміру позовних вимог. В заяві вказано, що у відповідності до п.2 ст.31 ЦПК України підприємство просить змінити підставу позову та стягнути з ОСОБА_1 завдану ним шкоду на підставі п.5 ст.134 КЗпП України, а саме - недостачі умисного знищення, чи умисного зіпсування майна підприємства.
Крім того, у відповідності до абзацу2 п.4 Постанови ПВСУ №14 від 29.12.1992 року «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємству, установам, організаціям їх працівниками» - під прямою дійсною шкодою слід розуміти в тому числі і необхідність для підприємства провести затрати на відновлення, або придбання майна. Так як знищене з вини відповідача майно використовувалось для потреб підприємства, були проведені витрати на його відновлення, а саме - придбання аналогічних за функціональним призначенням меблів.
В зв»язку з викладеним ПП-фірма «Вікторія» просить суд стягнути з ОСОБА_1 вартість майна необхідного для відновлення втраченого з вини працівника майна в сумі 1840 грн. та судові витрати на правову допомогу в сумі 1500 грн..
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, а позовні вимоги ПП-фірми «Вікторія» не визнав.
ПП-фірма «вікторія» позовних вимог ОСОБА_1 не визнала, а підтримала свої позовні вимоги в повному обсязі.
Свідки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суду пояснили, що 15.06.2006 року біля 11-00 години, колишній завідуючий аптекою с.Уладівки, Літинського району разом із своїм сином ОСОБА_2, самовільно забрали майно ПП-фірми «Вікторія» мотивуючи це тим, що вони вклали свої кошти в приватизацію аптеки.
Суд вивчивши докази по справі вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, а позовні вимоги ПП-фірми «Вікторія» підлягають частковому задоволенню.
Суд прийшов до такого висновку з слідуючих підстав. Так ОСОБА_1 звільнений з роботи за грубе порушення трудових обов»язків керівника (п.1 ст.41 КЗпП України) з 16.06.2006 року із виплатою йому заробітку, що відповідає чинному законодавству і що найшло своє підтвердження в залі судового засідання. Так 15.06.2006 року ОСОБА_1 самовільно забрав із аптеки с.Уладівки, працюючи на посаді завідуючого аптечним пунктом, меблі, які належать фірмі «Вікторія», вчинивши фактично їх крадіжку. Даний факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні в поясненнях свідків, матеріалами перевірки органами МВС України, що і не заперечує і сам ОСОБА_1.
Суд критично відноситься до пояснень ОСОБА_1 в тій частині пояснень, що його звільнили неправомірно з роботи за попередніми наказами, тому, що дані попередні накази скасовані і не є чинними, а тому не є підставою для поновлення ОСОБА_1 на роботі та стягнення коштів.
Що ж стосується позовних вимог фірми «Вікторія», то суд вважає, що вони підлягають частковому задоволенню, а саме на суму балансової вартості викрадених меблів, а саме 600 грн., що є прямою шкодою причиненою ОСОБА_1 підприємству. Що ж стосується стягнення вартості майна для відновлення втраченого, то суд вважає, що дані вимоги задоволенню не підлягають, так як дане майно не знищене і у підприємства була можливість витребувати його у ОСОБА_1 у відповідності до закону.
Суд вважає, що не знайшли свого підтвердження і витрати підприємства на оплату юридичної допомоги в сумі 1500 грн., так як суду не надано доказів про їх оплату. Договір між фірмою та ОСОБА_5 суд вважає не є підставою для задоволення позовних вимог фірми «Вікторія» про оплату юридичної допомоги, так як він не виконаний і ОСОБА_5 не була присутня при закінченні слухання справи.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.116, 134, 221, 232, 235 КЗпП України, ст. 3, 212, 213 ЦПК України, суд, -
Р І Ш И В :
ОСОБА_1 відмовити в задоволенні позову до приватного підприємства - фірми «вікторія» м.Вінниці про поновлення на роботі та стягнення оплати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
Позов приватного підприємства - фірми «Вікторія» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної працівником шляхом викрадення майна, задовільнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПП-фірма «Вікторія» балансову вартість викрадених ним меблів в сумі шістсот гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 51 гривня та 30 гривень за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, на відповідні рахунки.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано на протязі 10-ти днів після проголошення, а апеляційна скарга на протязі 20-ти днів після подання заяви через Літинський районний суд до Вінницького апеляційного суду.
СУДДЯ: підпис
ВІРНО: СУДДЯ:
Секретар:
- Номер: 2-34/2007
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-34/2007
- Суд: Путивльський районний суд Сумської області
- Суддя: Кащук А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.03.2018
- Дата етапу: 13.03.2018
- Номер: 2-др/653/5/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-34/2007
- Суд: Генічеський районний суд Херсонської області
- Суддя: Кащук А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.05.2019
- Дата етапу: 27.09.2019
- Номер: б/н
- Опис: про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-34/2007
- Суд: Бориспільський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Кащук А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2004
- Дата етапу: 13.10.2023
- Номер: б/н
- Опис: про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за заповітом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-34/2007
- Суд: Бориспільський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Кащук А.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2004
- Дата етапу: 22.05.2007