Судове рішення #15627738

                                                                                                                             

                                                                                                           Справа № 2-а-3368/11   

                                                                      

П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

 04.05.2011   року                                                                                

                                                                                                                  м. Тульчин

Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Береговий О.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом   ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання  здійснити перерахунок та виплату пенсії  відповідно до Закону України  "Про соціальний захист дітей війни",-         

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить з урахуванням уточнених позовних вимог визнати дії відповідача неправомірними,  та зобов'язати Управління ПФУ у Тульчинському районі виплатити їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний статус дітей війни", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 09 липня  2007 року по  грудень 2010 року  .та з даного періоду у вказаному розмірі здійснювати виплату в подальшому.

Оскільки представник відповідача отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, копію позовної заяви з додатками та за спливом десятиденного строку не надано до канцелярії суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову, вважаю можливим розглянути адміністративну справу без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України.  

При вивченні матеріалів справи встановлено, що позивач є громадянином України, має правовий статус "Дитина війни", що підтверджується пенсійним посвідченням.   

Виходячи із того, що позивач має правовий статус дитини війни, то на неї розповсюджуються всі пільги та гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", зокрема її  право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 зазначеного Закону.     

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.     

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".     

На підставі ст. 6 названого Закону, дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.     

Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.     

Пунктом 12 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст.11 цього закону, якою визначено певні умови отримання підвищення пенсії інвалідам.     

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема зупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", отже, з цього часу відновлено ст.6 Закону в повному обсязі.     

Рішенням Конституційного суду України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.     

При цьому у п. 6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.     

Виходячи з того, що редакція ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.     

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України,  Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.     

Законами України "Про державний бюджет на 2009 рік", "Про державний бюджет на 2010 рік" зміни до законодавства з приводу нарахування соціальної допомоги дітям війни не вносилися.     

Частиною 3 ст. 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Іншими словами, пенсії та інші види соціальних виплат що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до ч. 3 цієї статті вказаний мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.   

Враховуючи вищевикладене, виходячи з положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вважає за можливе та належне застосування для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а іншого мінімального розміру пенсії законодавством не передбачено.   

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач дізнався про порушення права на виплату 30 % надбавки до пенсії з відповіді Управління ПФУ Тульчинському  районі  від   28.01.2011 р.    Також з відповіді УПФУ Тульчинському районі вбачається, що свої дії щодо виплати соціальної допомоги дітям війни відповідач аргументує з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008, № 530, якою встановлені виплати пенсіонерам, які мають статус "Діти війни" допомогу.    

З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність УПФУ у Тульчинському районі,   по    невиконанню за  період   часу з 28 липня  2010 року, приписів ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії, а також зобов'язати відповідача зробити позивачу перерахунок пенсії та здійснювати  йому виплати у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", починаючи з 28 липня 2010 року, з відрахуванням отриманих нею сум  до припинення такого права позивача.   

Керуючись ст.ст. 4, 9, 11, 70, 71, 99, 100, 160, 161, 162, 163, 183-2 Кодексу Адміністративного судочинства України,  на підставі ст.ст. 1, 2, 6, 8, 19, 21, 22, 68 Конституції України, Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",   суд,-  

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі, Вінницької області про зобов'язання здійснити перерахунок і виплатиту пенсії як дитині війни - задовольнити частково.   

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області протиправною в частині не нарахування і невиплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії розміром 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".   

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі, Вінницької області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1., пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 28.07.2010 року з урахуванням проведених виплат до припинення такого права позивача.   

               В решті частині позову - відмовити.  

Постанова суду підлягає до негайного виконання

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Тульчинський районний суд Вінницької області.  

          Суддя

  • Номер:
  • Опис: Про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3368/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Береговий О.Ю.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.05.2011
  • Дата етапу: 03.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Забовязати нарахувати і виплатити надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3368/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Береговий О.Ю.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.03.2011
  • Дата етапу: 07.10.2011
  • Номер: 2-а-3368/2011
  • Опис: про зобов"язання дії по перерахунку та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3368/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Береговий О.Ю.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.07.2011
  • Дата етапу: 29.08.2011
  • Номер: 2-а/231/3208/11
  • Опис: про визнання дій (бездіяльності) субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3368/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Береговий О.Ю.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.09.2011
  • Дата етапу: 27.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація