ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25.09.06р. | Справа № А23/142 |
За позовом Прокурора м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області в інтересахдержави в особі Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушинка", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області
про стягнення 39 749,82 грн.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від прокурора: Цяцька О.В. - старший прокурор відділу, посв. №135
Від позивача: Сарандачов А.В. - держподатковий інспектор відділу, дов. від 23.01.06 №744/10/24-124
Зибало Н.О. - старший держподатковий інспектор юр.відділу, дов. від 31.03.06 №9760/10/100
Від відповідача: Мазур Ф.Ф. - ю/к, дов. від 14.06.06 №13
Криворучко О.І. - директор, паспорт АН 406192
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор звернувся з позовом в інтересах позивача про звернення стягнення на активи відповідача в розмірі узгодженої заборгованості по платежах до бюджету та пені на загальну суму 39749,82 грн.
03.07.06 позивачем подано письмове клопотання про уточнення розміру позовних вимог, відповідно до якого позивач просить звернути стягнення на активи відповідача в розмірі узгодженої суми заборгованості по платежах до бюджетів та пені на загальну суму 40214,95 грн.
Позивач підтримує позовні вимоги прокурора.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на неправильне визначення позивачем суми податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника прокурора, представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Пушинка", м. Дніпродзержинськ, зареєстровано рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради 11.02.97 № 69-р, про що видано свідоцтво про держреєстрацію.
За результатами проведення аналізу стану розрахунків відповідача з бюджетом станом на 27.04.06 встановлено, що відповідач має податковий борг в загальній сумі 40214,95 грн., із яких:
по податку на додану вартість в сумі 22777,80 грн., із якої 18977,66 грн. –недоїмка, 3800,14 грн. –пеня;
по податку з власників транспортних засобів в сумі 675,58 грн., із якої 655,00 грн. –недоїмка, 20,58 грн. –пені;
по податку на землю в сумі 15513,65 грн., із якої 15314,99 грн. –недоїмка, 198,66 грн. –пені;
по комунальному податку в сумі 1247,92 грн., із якої 994,51 грн. –недоїмка, 253,41 грн. –пені.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, зазначена заборгованість у відповідача виникла внаслідок несплати ним у встановлені строки самостійно визначених сум податкових зобов'язань згідно податкових декларацій, розрахунків сум податків та несплати в повному обсязі сум податкових зобов'язань, визначених податковим органом в порядку п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідно до винесених податкових повідомлень-рішень, направлених (вручених) відповідачу, з терміном виникнення 2002-2006 роки.
Копії податкових декларацій, податкових розрахунків, податкових повідомлень-рішень з доказами надсилання (вручення) їх відповідачу, які підтверджують наявність у відповідача податкових зобов’язань з цих податків, залучені до матеріалів справи.
Відповідно до п.п.5.3 ст.5 Закону України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України для подання податкової декларації (під терміном "податкова декларація" Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" розуміє документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (Докази апеляційного узгодження визначеного податковим органом зобов'язання відсутні, сторонами не подані).
Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (відповідача).
Отримані від відповідача грошові кошти зараховувались позивачем в погашення податкового боргу попередніх періодів в хронологічному порядку, що відповідає вимогам п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в якому передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
В порядку, визначеному ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 77 від 01.03.01, платнику податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням узгоджених податкових зобов'язань нарахована пеня.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Згідно пп.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" при надходженні від відповідача грошових коштів в погашення податкового боргу здійснюється розподіл сплачених сум на суму, що спрямовується на погашення податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені.
Порушень з боку позивача при нарахуванні пені, визначені сум податкового боргу судом не встановлено.
На момент вирішення спору докази погашення відповідачем податкового боргу з зазначених вище податків, зборів в загальній сумі 40214,95 грн., включаючи пеню, сторонами не подані, із матеріалів справи не вбачаються.
Статтею 67 Конституції України закріплений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), надає право звернення стягнення в рахунок погашення податкового боргу платника податків на його активи.
Під активами платника податків цей Закон України визначає кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 ст. 1).
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Разом з тим п.15.2 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює граничні строки стягнення податкового боргу: податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.
Оскільки прокурор звернувся з позовом до суду 23.05.06, суд вважає, що в задоволенні вимог про стягнення податкового боргу по податковим зобов'язанням, які є узгодженими станом на 23.05.03 і не погашеними відповідачем, слід відмовити за пропуском строку для стягнення такого податкового боргу.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позивачем пропущений строк для стягнення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів в сумі 358,50 грн. недоїмки та 20,58 грн. пені, всього на суму 379,08 грн.; по земельному податку в сумі 6540,51 грн. недоїмки, 198,66 грн. –пені, всього в сумі 6739,17 грн.; по комунальному податку в суму 220,91 грн. –недоїмки, 38,24 грн. –пені, всього в сумі 259,15 грн. В цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Таким чином вимоги прокурора підлягають задоволенню частково в розмірі 32837 грн. 55 коп.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов в сумі 32837 грн. 55 коп.
Звернути стягнення на активи Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушинка", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, на користь держави в розмірі 32837 грн. 55 коп.
Видати виконавчий лист.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя | І.Ю. Добродняк |
Згiдно з оригіналом | 29.09.06 |
Помічник судді | Н.Ф. Голов'яшкіна |