Судове рішення #15606641

      

Апеляційний суд Рівненської області

______________________________________________________________

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

03 червня 2011 року                                                                                           м. Рівне

Колегія  суддів  судової палати по розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Апеляційного суду Рівненської області в складі:

головуючого - судді - Полюховича О.І.                                                                                                           суддів –Баглика С.П., Іващука В.Я.

з участю: прокурора – Ковальчука С.А.

засуджених –ОСОБА_1ОСОБА_2  

захисника-адвоката –ОСОБА_3

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Рівному кримінальну справу за апеляціями захисника ОСОБА_3, засудженого ОСОБА_2  та прокурора, який брав участь в розгляді  справи судом першої інстанції ОСОБА_4 на вирок  Володимирецького районного суду  Рівненської області від  28 лютого 2011 року.

          Цим вироком,

ОСОБА_1, який народився  ІНФОРМАЦІЯ_1 року  в с.В.Жолудськ Володимирецького району Рівненської області, громадянин України, одружений, з середньо-спеціальною освітою, не працюючий, військовозобов’язаний, раніше не судимий, проживаючий в АДРЕСА_1 ,

  - засуджений за ч.2 ст.307 КК України  на п’ять років позбавлення волі; за ч.1 ст.365 КК України –два роки позбавлення волі  з  позбавленням права  займати посади в органах виконання покарань  строком на три роки. На підставі ст..70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим , остаточне покарання ОСОБА_1 призначено у вигляді позбавлення волі строком на п’ять років з позбавленням права займати  посади в органах виконання покарань строком на три роки. На підставі ст..75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання  з випробуванням, встановлено іспитовий строк –три роки. Покладено на  засудженого обов’язки, передбачені п.п.3,4 ч.1 ст.76 КК України.

ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м.Київ, громадянин України, з середньо-спеціальною освітою, неодружений, не працюючий, судимий: 22 січня 2004 року Голосіївським районним судом м.Києва за ч.1 ст.309 КК України до позбавлення волі строком на один рік шість місяців із застосуванням ст..75 КК України; 23 січня 2007 року Деснянським районним судом м.Києва за  ч.1 ст.185 КК України до позбавлення волі строком на  один рік із застосуванням ст..75 КК України; 26 квітня 2007 року Деснянським районним судом м.Києва за  ч.2 ст.307 , ч.1 ст.309 КК України на п’ять років три місяці позбавлення волі; 22 липня 2010 року  умовно-достроково звільнений на підставі  постанови  Рівненського районного суду на невідбутий строк -  один рік сім місяців 24 дні; проживаючий в АДРЕСА_2,


___________________________________________________________________________________

Справа № 11-306/2011 року                                                                                головуюча     у 1-й інстанції –Котик Л.О.

Категорія –ч.1 ст.365, ч.2 ст. 307 КК України                                        доповідач - Полюхович О.І.

- засуджений за ч.2 ст.307 КК України на п’ять років позбавлення волі з конфіскацією майна. На підставі ст..71 КК України шляхом часткового приєднання невідбутого покарання за вироком Деснянського районного суду м.Києва від 26 квітня 2007 року, остаточне покарання ОСОБА_2 призначено  у вигляді позбавлення волі строком на  шість років з конфіскацією майна.

Судом вирішено питання щодо речових доказів по справі.

          Вироком суду ОСОБА_2  визнаний винним та засуджений  за те, що 18  листопада 2010 року в с.Іванчі Володимирецького району Рівненської області збув наркотичний засіб, безоплатно передав ОСОБА_5, каннабіс вагою 26.1грм. ОСОБА_1 визнаний винним та засуджений за те, що він, працюючи фельдшером медичної частини Полицької ВК№76, в якій  відбував покарання засуджений  ОСОБА_5, перевищуючи владу,  18 листопада 2010 року  приблизно о 13год в с.Іванчі Володимирецького району Рівненської області незаконно придбав та зберігав з метою збуту наркотичний засіб , каннабіс,  вагою 26.1 грм для подальшої передачі ОСОБА_5  

Захисник-адвокат ОСОБА_3  та засуджений ОСОБА_2 в своїх апеляціях просять вирок суду першої інстанції змінити, звільнити  ОСОБА_2 від додаткового покарання у вигляді  конфіскації майна та  зменшити  призначене  покарання на підставі ст..69 КК України.

В обґрунтування апеляції  захисник та засуджений вказали, що судом при призначенні покарання не враховано щире каяття ОСОБА_2, активне сприяння розкриттю злочину,  відсутність корисливого мотиву,  позитивна характеристика останнього та відсутність в діях ОСОБА_2 обставин, що обтяжують покарання. Крім того, захисник  ОСОБА_3   зазначила, що судом, при призначенні додаткового покарання, не  враховані вимоги ст..59 КК України, призначено конфіскацію майна за вчинення не корисливого злочину.

Прокурор, який брав участь в розгляді справи судом першої інстанції, в своїй апеляції просить вирок суду змінити, призначити ОСОБА_1 за ч.2 ст.307 КК України  п’ять років позбавлення волі з конфіскацією майна, за ч.1 ст.365 КК України –два роки позбавлення волі з  позбавленням  права обіймати певні посади на три роки, на підставі  ст..70 КК України остаточне покарання призначити –п’ять років позбавлення волі з  позбавленням права обіймати певні посади строком  на три роки з конфіскацією майна. На підставі ст..75 КК України ОСОБА_1 звільнити від  призначеного покарання з випробуванням, встановити іспитовий строк -  три роки, з покладенням обов’язків, передбачених п.п.3,4 ч.1 ст.76 КК України. Прокурор просить не призначати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, оскільки останні вчинили  злочин, передбачений ч.2 ст.307 КК України, не з корисливих мотивів.

В обґрунтування апеляції прокурор зазначив, що суд першої інстанції, призначаючи покарання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за ч.2 ст.307 КК України не врахував вимоги  ст..59 КК України.  

Заслухавши суддю-доповідача, думку прокурора, який просить  задовольнити  його апеляцію, а в решті вирок залишити без зміни,  пояснення захисника-адвоката та засудженого ОСОБА_2,  які просять  пом’якшити  основне покарання засудженому і звільнити останнього від додаткового покарання, перевіривши матеріали справи та обговоривши  наведені  в апеляціях доводи, колегія суддів вважає, що апеляції підлягають задоволенню з наступних підстав.

Висновок суду  про доведеність  винності  ОСОБА_2 та ОСОБА_1  у вчиненні зазначених у вироку  злочинів грунтується  на доказах, зібраних  у встановленому законом порядку, досліджених у судовому  засіданні, належно оцінених судом і не оспорюється в поданих апеляціях.

  Колегія суддів вважає, що суд вірно кваліфікував дії засудженого  ОСОБА_2 за ч.2 ст.307 КК України , ОСОБА_1 –за ч.2 ст.307 та ч.1 ст.365 КК України.

Відповідно до ст.65 КК України у кожному випадку, призначаючи покарання, суд зобов'язаний враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, вказати, які дані про особу, а також обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання   підсудного він враховує.

 Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в достатній мірі не  врахував обставин, що пом’якшують  покарання ОСОБА_2 та   даних про його особу. ОСОБА_2  вину у вчиненому злочині визнав повністю, щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочинів,  вчинив злочин не із корисливих мотивів.

У зв’язку з цим, судова колегія вважає, що покарання  призначене ОСОБА_2  є явно несправедливим внаслідок суворості, а тому, за наявності обставин, що пом’якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, з урахуванням  особи  винного колегія суддів, керуючись ст..69 КК України, вважає за можливе призначити  ОСОБА_2  основне покарання, нижче від найнижчої  межі, встановленої в санкції статті за якою кваліфіковані дії останнього.

Статтями 51 і 52 КК України  встановлено , що одним  із додаткових покарань, яке може бути застосовано до осіб, визнаних винними  у вчиненні злочинів, є конфіскація майна.

Відповідно до ст..59 КК України  покарання  у виді  конфіскації майна полягає  в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю  засудженого. Конфіскація  майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі  корисливі злочини і може бути призначена лише  у випадках , спеціально передбачених в Особливій частині КК України.

Під користю (корисливими спонуканнями, корисливим мотивом) у чинному законодавстві про кримінальну відповідальність  розуміється  бажання винного одержати внаслідок вчинення злочину матеріальні блага для себе  чи інших осіб, одержати або зберегти певні майнові права , уникнути матеріальних витрат, досягти іншої матеріальної вигоди.

Частиною другою ст..307 КК України, за якою засуджено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , встановлено кримінальну відповідальність  за кваліфіковані види незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також за незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, тобто  за злочинні дії, які можуть вчинятися як із  корисливих, так і з інших мотивів. Однак санкцією частини другої  ст..307 КК України передбачено обов’язкове  застосування до винної особи конфіскації майна.

Як встановлено в суді першої інстанції, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вчинили збут  наркотичної речовини не із корисливих, а  з інших мотивів –безкоштовно передавали  ОСОБА_5

Норми Особливої частини КК України  базуються на нормах Загальної частини КК України. Це спеціально зазначено  у ст..65 КК України, якою встановлено загальні засади призначення покарання згідно з частиною першою  цієї статті суд призначає покарання не тільки в межах , установлених у санкції статті Особливої частини КК України, що передбачає відповідальність за вчинений злочин, і  враховуючи ступінь  тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання, але й відповідно до положень Загальної частини  КК України.

Це положення пункту другого частини першої ст..65 КК України суд першої інстанції при розгляді справи щодо ОСОБА_2 не врахував, унаслідок чого ухвалив помилкове рішення, призначивши ОСОБА_2 додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.

З аналогічних підстав додаткове покарання у вигляді конфіскації майна не може бути призначене і ОСОБА_1   

          

          На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

      Апеляції прокурора, засудженого ОСОБА_2 та захисника ОСОБА_3 задовольнити частково.

Вирок Володимирецького районного суду Рівненської області від  28 лютого 2011  року змінити.

Вважати ОСОБА_2 засудженим за ч.2 ст.307 КК України на підставі ст..69 КК України  на два роки позбавлення волі. Остаточне покарання ОСОБА_2 шляхом часткового приєднання не відбутої частини  покарання за вироком  Деснянського районного суду м.Києва від 26 квітня 2007 року призначити –три роки позбавлення волі.

В решті вирок Володимирецького районного суду від 28 лютого 2011 року  залишити без зміни.

                                                           Судді:   


Полюхович О.І. (підпис)       Баглик С.П. (підпис)                    Іващук В.Я. (підпис)



Згідно з оригіналом.

Суддя:                       О.І.Полюхович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація