Судове рішення #1560247
7/36

ГОСПОДАРСЬКИЙ
СУД
Луганської області

91016, м.Луганськ
пл.Героїв ВВВ 3а
тел.55-17-32


ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ
СУД
Луганской области

91016, г.Луганск
пл.Героев ВОВ 3а
тел.55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


27.11.07                                                                                 Справа № 7/36.


Суддя Калашник Т.Л. розглянув матеріали справи за позовом


Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Машинно-технологічна станція “Альянс”, смт. Білокуракине Луганської області

до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Партнер”, смт. Білокуракине Луганської областіпро стягнення 16609 грн. 92 коп.


в присутності представників сторін:

від позивача –Бурлаченко А.С., довіреність № 584 від 15.09.07;

від відповідача –Головко Є.В., довіреність № 15 від 01.02.07.


           Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення 16609 грн. 92 коп. боргу за відвантажене 28.07.04 дизельне паливо у об’ємі 4220 літрів.

Згідно заяви про уточнення позовних вимог, зданої до суду 27.11.07, позивачем заявлено вимогу про стягнення 12238 грн. 00 коп. боргу.


            Відповідач  проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 20 від 01.02.07 (а.с.17) та доповненнях до відзиву на позовну заяву № 25 від 16.02.07 (а.с.34), посилаючись зокрема на те що не було прийому передачі предмету позову та сторонами не узгоджені суттєві умови договору, тобто він є неукладеним.

           

           Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -


в с т а н о в и в:


28.07.04. відповідачем - СТОВ "Агрофірма "Партнер" виписана довіреність серії ЯЗТ № 942247 Сушкову Віктору Даниловичу на отримання від позивача - СТОВ "МТС "Альянс" дизельного палива у кількості 4220 літрів.

В свою чергу, позивачем була виписана накладна № 725 від 28.07.04 на дизельне паливо у кількості 4220 літрів. У цій накладній є посилання на те, що вказаний товар був відпущений СТОВ "Партнер" через Сушкова В.Д. та вона містить підписи чотирьох осіб, без зазначення їх посад та прізвищ. На накладній стоїть відмітка, що паливо передано у борг.

Як зазначив у позовній заяві позивач, відповідач обіцяв повернути ту саму кількість палива через один місяць. Оскільки відповідач 28.08.04 отримане паливо не повернув та не здійснив інших розрахунків, позивач 28.11.06 направив відповідачу претензію за № 626 з вимогою про оплату заборгованості за отриману продукцію у сумі 16609 грн. 92 коп.

Відповідачем вимоги позивача зазначені у претензії не були виконані, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду з позовом.

Відповідач  проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 20 від 01.02.07 (а.с.17) та доповненнях до відзиву на позовну заяву № 25 від 16.02.07 (а.с.34).

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення, з огляду на наступне.

Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (ч. 1. ст. 639 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного  документа,  підписаного  сторонами  та  скріпленого печатками.   Допускається   укладення  господарських  договорів  у спрощений  спосіб,  тобто  шляхом  обміну  листами,  факсограмами, телеграмами,  телефонограмами  тощо,  а також шляхом підтвердження прийняття до виконання  замовлень,  якщо  законом  не  встановлено спеціальні  вимоги  до  форми  та  порядку  укладення  даного виду договорів.

Господарський   договір  вважається  укладеним,  якщо  між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто  згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного  виду,  а  також  умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода (ч. 2 ст. 180 ГК України).

При  укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (ч. 3 ст. 180 ГК України).

Сторонами не погоджено предмет договору. Як зазначив у позовній заяві позивач, відповідач обіцяв повернути ту саму кількість палива через один місяць. Цей вид зобов’язань за Цивільним кодексом України має назву –позика. У поясненнях на доповнення до відзиву та згідно заяви про уточнення позовних вимог, зданих до суду 27.11.07, позивач просить стягнути борг за договором купівлі-продажу дизельного палива від 28.07.04. Це зовсім інший вид зобов’язання –купівля продаж.

При огляді накладної № 725 від 28.07.04. судом встановлено, що цей документ не містить ціни дизельного палива, тобто сторонами не погоджено ціну договору.

Також слід звернути увагу на те, що у позовній заяві у цій справі позивач зазначив, що  відповідач обіцяв повернути ту саму кількість палива через один місяць, а саме 28.08.04. Однак, у своїй позовній заяві у справі № 6/121пд Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Машинно-технологічна станція “Альянс” просить зокрема визнати договір таким, що підлягає виконанню сторонами в термін до 31.12.04 року з моменту його укладення.

          З наведеного вбачається, що сторонами не досягнуто домовленості щодо усіх істотних умов договору. Аналогічну правову позицію викладено у Постанові Вищого господарського суду України від 28.08.07 у справі № 6/121пд за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Машинно-технологічна станція “Альянс” до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Партнер” про визнання договору купівлі-продажу дизельного палива в кількості 4220 літрів за ціною 2,90 грн. за один літр на загальну суму 12238 грн., укладеного 28.07.04 між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Машинно-технологічна станція "Альянс" (як продавець) та  Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Партнер" (як покупцем) дійсним та таким, що підлягає виконанню сторонами в термін до 31.12.04 року з моменту його укладення.

          Крім того, слід зазначити, що в преамбулі Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-XIV (далі –Закон № 996-XIV) зазначено, що цей Закон визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Відповідно до ст. 1 Закону № 996-XIV, для цілей цього Закону терміни вживаються у такому значенні: первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Пунктами 1, 2 Закону № 996-XIV чітко визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:

-          назву документа (форми);

-          дату і місце складання;

-          назву підприємства, від імені якого складено документ;

-          зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

-          посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

-          особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

При огляді накладної № 725 від 28.07.04. судом встановлено, що цей документ не містить усіх перерахованих вище необхідних реквізитів, а саме даних про зміст господарської операції та її виміру у вартісному виразі, та таких, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції, у зв’язку з чим вказаний документ не може підтверджувати факт здійснення господарської діяльності. Аналогічну правову позицію викладено у Постанові Вищого господарського суду України від 28.08.07 у справі № 6/121пд за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Машинно-технологічна станція “Альянс” до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Партнер” про визнання договору купівлі-продажу дизельного палива в кількості 4220 літрів за ціною 2,90 грн. за один літр на загальну суму 12238 грн., укладеного 28.07.04 між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Машинно-технологічна станція "Альянс" (як продавець) та  Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Партнер" (як покупцем) дійсним та таким, що підлягає виконанню сторонами в термін до 31.12.04 року з моменту його укладення.


Таким чином, позивачем не доведено правомірність та обґрунтованість заявлених вимог. За вказаних обставин у задоволенні позову слід відмовити з віднесенням судових витрат на позивача згідно ст. 49 ГПК України.


На підставі викладеного, ст. 639 ЦК України, ст.ст. 180, 181 ГК України та керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85  Господарського   процесуального   кодексу  України, суд


в и р і ш и в:


             1. У задоволенні позову відмовити.


 2. Судові витрати покласти на позивача.


Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.


Дата підписання: 30.11.07.



  Суддя                                                                                                              Т.Л.Калашник

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація