ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2011 р. Справа № 2а/0470/1629/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
при секретарі судового засіданняТроценко О.О.
за участю представників сторін:
Від позивачів: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Відділу реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа: Виконавчий комітет Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області про визнання відмови відповідача у внесенні змін до актових записів протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28.01.2011р. гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 звернулися з адміністративним позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа: Виконавчий комітет Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області та, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог від 29.04.2011р., просять:
- визнати відмову Відділу реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області від 05.10.2006р. у внесенні виправлень до актового запису про реєстрацію шлюбу № 08 від 16.09.1995 року та відмову від 23.03.2011р. у внесенні виправлень до актового запису про народження № 06 від 05.06.1996р., вчинені у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області –протиправними;
- зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області внести виправлення до актового запису про реєстрацію шлюбу між гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та гр. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, під № 08 від 16.09.1995 року, вчинену у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області, а саме: в його графах «прізвище»чоловіка та «прізвище після реєстрації шлюбу: чоловіка та дружини»замість «ОСОБА_9»скрізь внести запис «ОСОБА_9»;
- зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області внести виправлення до актового запису про народження гр. ОСОБА_9 під № 06 від 05.06.1996 року, вчинені у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області, а саме: в його графах «громадянин», «батько»та «мати»замість запису «ОСОБА_9»скрізь внести запис «ОСОБА_9, а також у графі «громадянин»замість запису імені «ОСОБА_9»внести запис «ОСОБА_9».
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області при складанні актового запису № 08 про реєстрацію шлюбу 16.09.1995 року були допущені у свідоцтві про шлюб помилки щодо присвоєння подружжю спільного прізвища «ОСОБА_9», замість правильного прізвища «ОСОБА_9». 05.06.1996р. також виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради при складанні актового запису та свідоцтва про народження № 06 від 05.06.1996 року було допущені помилки в прізвищі сина позивачів – ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3 та замість правильного прізвища «ОСОБА_9»зазначено прізвище «ОСОБА_9», а також в написанні імені сина зазначено «ОСОБА_9», тоді як правильне його ім’я українською мовою є «ОСОБА_9». Виявивши зазначені неточності у родинному прізвищі та у імені сина позивача восени 2006 року звернулися до відповідача з відповідною заявою щодо внесення виправлень у зазначені вище актові записи, а також у свідоцтво про шлюб позивачів та про народження їх сина, однак рішеннями відповідача від 05.10.2006р. та від 23.03.2011р. позивачам було відмовлено з посиланнями на розбіжності прізвищ заявників у витягах із паспортів та актових записах про державну реєстрацію актів цивільного стану народження, шлюб заявника, народження спільної дитини, чим неможливо підтвердити родинні стосунки між ними. Такі посилання відповідача позивачі вважають незаконними, необґрунтованими та протиправними, оскільки в свідоцтві про одруження батьків, паспортах матері, батька, брата зазначене прізвище «ОСОБА_9», в паспортах самих позивачів зазначено правильно прізвище «ОСОБА_9», в свідоцтві про народження брата на українській мові зазначено прізвище «ОСОБА_9», в актових записах про народження батька позивача зазначено прізвище також «ОСОБА_9», у свідоцтві про народження позивача російською мовою зазначено прізвище «ОСОБА_9». Що стосується написання імені сина «ОСОБА_9»замість українського імені «ОСОБА_9», то позивач вважає, що ця помилка при написанні першої літери «Е»замість правильної «Є»сталася внаслідок неграмотності працівників виконавчого комітету Олександрівської сільської ради. Також, позивачі посилаються і на норми ч.1 ст. 28, ч. 1 ст. 201 ЦК України, ч. 3 ст. 294 ЦК України, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.1.1, абз. 2, п.1.5, п.п.2.8,2.9 наказу Міністерства юстиції України від 26.09.2002р. № 86/5 «Про затвердження Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану ( у редакції наказу Мін’юсту України від 10.12.2007р. № 1227/5).
В судовому засіданні позивачі свої позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з’явилися, однак направили на адресу суду клопотання в яких просять розглядати зазначену справу без участі їх представників.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вище заявлені клопотання відповідача та третьої особи про розгляд справи без участі їх представників, вислухавши думку позивачів з цього приводу, строки вирішення і розгляду справи, встановлені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність потреби заслухати свідків та експерта, суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників відповідача та третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивачів та представника позивачів, які беруть участь у справі, з’ясувавши всі обставини справи, перевіривши доводи та давши їм належну правову оцінку, проаналізувавши норми чинного законодавства України, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 1 Закону України «Про органи реєстрації громадського стану»передбачено, що акти громадянського стану –це засвідчені державою факти народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові. Вони є юридичними фактами, з якими закон пов’язує виникнення, зміну або припинення відповідних прав та обов’язків. Акти громадянського стану підлягають обов’язковій реєстрації в органах реєстрації актів громадського стану.
Відповідно до ст. 2 цього Закону систему органів реєстрації актів громадянського стану складають відділи реєстрації актів громадянського стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану відділи реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції проводять реєстрацію народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові, приймають і розглядають заяви громадян про внесення змін, доповнень, поновлення, а також анулювання записів актів громадянського стану та у встановленому порядку зберігають актові книги.
Одновними завданнями органів реєстрації актів громадянського стану відповідно до ст. 5 Закону є: забезпечення повної, своєчасної і правильної реєстрації актів громадянського стану; внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень; поновлення втрачених та анулювання повторно складених актових записів; видача громадянам свідоцтв про реєстрацію; збереження архівного фонду.
Отже, відділ реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції у Дніпропетровській області є суб’єктом владних повноважень щодо регулювання правовідносин у сфері здійснення необхідних змін, доповнень та виправлень до актів громадянського стану.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану»реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Зразки книг реєстрації громадянського стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 21 вказаного Закону про кожний факт реєстрації акта громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.
Відповідно до ч.1 ст. 28 ЦК України, фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові.
Частиною 3 ст. 294 ЦК України визначено, що у разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд під час вирішення питання правомірності рішення суб’єкта владних повноважень перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку –ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Предметом спору у цій справі є внесення виправлень в актові записи про шлюб позивачів № 08, складений 16.09.1995 року та про народження сина позивачів № 06, складений 05.06.1996 року виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області у частині вірного зазначення прізвища позивачів та імені їх сина.
У ході судового розгляду справи, судом встановлено, що в актовому записі про шлюб № 08, складеному 16 вересня 1995 року виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області зафіксовано факт укладення шлюбу між ОСОБА_3 (українською мовою) та ОСОБА_4. При цьому, у графах чоловіка та дружини зазначено прізвище українською мовою –«ОСОБА_9»(а.с.14).
Також, в актовому записі про народження сина позивачів –«ОСОБА_9»№ 06, складеному 05 червня 1996 року виконавчим комітетом Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області зафіксовано факт народження сина позивачів –«ОСОБА_9»(українською мовою). При цьому, в графах батько та мати зазначено прізвище «ОСОБА_9»(а.с.14 зворот).
Позивачі у 2006р. звернулися до відповідача з заявою про внесення змін до вищевказаних актових записів про одруження позивачів та про народження їх сина та зазначення правильного прізвища у вищевказаних документах з «ОСОБА_9»на «ОСОБА_9», а також у березні 2011р. звернулися з заявою та просили внести зміни в актовий запис про народження їх дитини, вказавши правильно прізвище «ОСОБА_9»замість «ОСОБА_9» та зазначивши правильно ім’я дитини «ОСОБА_9»замість «ОСОБА_9».
Однак, відповідач 05.10.2006р. та 23.03.2011р. надав висновки про відмову в задоволенні заяв щодо внесення відповідних змін до актових записів з посиланнями на наявність розбіжностей прізвищ заявників у витягах із паспортів та актових записах про державну реєстрацію актів цивільного стану народження, шлюб заявника, народження спільної дитини, у зв’язку з чим неможливо підтвердити родинні стосунки між ними з посиланнями на Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5 (а.с.15,51-53).
Відповідно до п.1.5 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5 заяви про поновлення, анулювання та внесення змін до актових записів цивільного стану приймаються відділами реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цим Положенням. Працівник відділу реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та, у разі потреби, направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Згідно п.2.4 –2.8 вказаного вище Положення, разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. Факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про реєстрацію актів цивільного стану та інших поданих заявником документах, якщо викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів. При отриманні заяви про внесення змін цивільного стану, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході судового розгляду справи відповідачем не надано жодних доказів того, що ним здійснювалися будь-які заходи щодо відповідної перевірки за заявою позивачів в частині правильності зазначення в актових записах про одруження прізвища позивачів та про народження їх дитини в частині правильності зазначення прізвища та імені дитини позивачів. Не надано і доказів направлення відповідних запитів відповідачем до інших установ, зокрема, до Виконавчого комітету Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, яким були вчинені зазначені вище актові записи.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що правильне прізвище позивачів є «ОСОБА_9», що підтверджується копією паспорту на ім’я ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 виданий 23 вересня 1997р. Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, копією паспорту на ім’я ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 виданий 23 вересня 1997р. Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, копією паспорта батька позивача на імя ОСОБА_11 серії НОМЕР_3 виданий 1 жовтня 1998р. Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, копією паспорту матері позивача на ім’я ОСОБА_12 серії НОМЕР_4 виданий 30 жовтня 1998р. Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, копією паспорту брата позивача на ім’я ОСОБА_13 серії НОМЕР_5 виданий 21 листопада 1998р. Широківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, копією свідоцтва про народження брата позивача серії НОМЕР_6 від 18.11.1967р. в якому родинне прізвище позивача зазначено «ОСОБА_9»(а.с.4-20). Крім того, факт того, що ім’я дитини в актовому записі про народження зазначено неправильно з буквою «Е», замість букви «Є»свідчить те, що як вбачається зі змісту наведеного запису, його вчинено машинописним способом та замість букви «Є»вказано буква «Е», а замість букви «і»зазначено «!», що свідчить про відсутність зазначених букв у алфавіті машинописного тексту, у зв’язку з чим і було допущено помилку при зазначенні імені дитини, оскільки українською мовою ім’я дитини слід зазначити «ОСОБА_9»замість «ОСОБА_9».
Приймаючи до уваги вищевказані докази, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття висновків про відмову у внесенні змін до вищезазначених актових записів, у зв’язку з чим, зазначена відмова відповідача прийнята без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому є незаконною, необґрунтованою, у зв’язку з чим підлягає визнанню протиправною.
Статтею 9 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану»передбачено, що зміст актів громадянського стану, а також відмова в реєстрації актів громадянського стану, в тому числі у переміні прізвища, імені та по батькові, внесенні змін, доповнень, виправлень до записів актів громадянського стану, їх поновленні та анулюванні, можуть бути оскаржені до вищестоящого органу та до суду.
Згідно з п.2.9 вищезазначеного Положення № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що у разі якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України ( або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12,71,86, 94, 122, 128, 160, 161, 162, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Відділу реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа: Виконавчий комітет Олександрівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області про визнання відмови відповідача у внесенні змін до актових записів протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити в повному обсязі.
Визнати відмову Відділу реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області від 05.10.2006р. у внесенні виправлень до актового запису про реєстрацію шлюбу № 08 від 16.09.1995 року та відмову від 23.03.2011р. у внесенні виправлень до актового запису про народження № 06 від 05.06.1996р., вчинені у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області – протиправними;
Зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області внести виправлення до актового запису про реєстрацію шлюбу між гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та гр. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, під № 08 від 16.09.1995 року, вчинену у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області, а саме: в його графах «прізвище» чоловіка та «прізвище після реєстрації шлюбу: чоловіка та дружини» замість «ОСОБА_9» скрізь внести запис «ОСОБА_9»;
Зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Широківського районного управління юстиції Дніпропетровської області внести виправлення до актового запису про народження гр. ОСОБА_9 під № 06 від 05.06.1996 року, вчинені у виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Дніпропетровської області, а саме: в його графах «громадянин», «батько» та «мати» замість запису «ОСОБА_9» скрізь внести запис «ОСОБА_9, а також у графі «громадянин» замість запису імені «ОСОБА_9» внести запис «ОСОБА_9».
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 та ОСОБА_4 витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. ( три грн. 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 04.05.2011р.
Суддя
С.О. Конєва