ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/5292/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
при секретаріГрушко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчому комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровській обласній громадській організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. "Всеукраїнський союз Радянських офіцерів" про обмеження права на проведення масового заходу, -
ВСТАНОВИВ:
06.05.2010р. Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради (далі – позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» (далі – відповідач) про обмеження права на проведення масового заходу - встановлення наметів біля пам’ятника генералу Пушкіну, проведення біля Історичного музею на Жовтневій площі мітингу, присвяченого 66-й річниці Перемоги Радянського народу у Великій Вітчизняній війні над Нацистською Германією та її сателітами, пересування колони радянських офіцерів по просп. К. Маркса до пам’ятника Слави для покладання квітів 9 травня 2011 р. в період з 8:00 до 12:00 безстроково.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити. В обґрунтування своєї позиції представник Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради зазначив, що проведення вказаного масового заходу буде перешкоджати проведенню загальноміських святкових заходів, може порушити дорожній рух, вільний прохід і безпеку інших людей, які опиняться в місці проведення масового заходу, не дасть можливості забезпечити належну охорону громадського порядку. Позовну вимогу стосовно безстрокового обмеження права Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» на проведення масового заходу пояснив, що просить назавжди обмежити право даної організації проводити вищевказані масові заходи в зазначеному місці та в зазначений час.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся відповідно до вимог ст.ст. 35, 36, 38 КАС України, що підтверджується телефонограмою від 06.05.2011 р., яка міститься в матеріалах справи.
Частинами 2, 3 ст. 182 КАС України передбачені скорочені строки розгляду адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання, а саме: адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно. Про відкриття провадження у справі, дату, час та місце розгляду справи суд негайно повідомляє позивача та організатора (організаторів) зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших мирних зібрань.
Відповідно до ст. 38 КАС України якщо цим Кодексом передбачено скорочені строки розгляду адміністративної справи, допускається судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів телеграмою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною поштою, телефоном, через друкований засіб масової інформації.
За даних обставин суд, керуючись положеннями ст. 182 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
19.04.2010 р. до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради надійшло повідомлення від Голови Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» про проведення 9 травня 2011 р. в період з 8:00 до 12:00 масового заходу, зокрема, встановлення двох агітаційних наметів червоного кольору розміром 1,5х1,5 м. з написом «Союз радянських офіцерів» біля пам’ятника генералу Пушкіну о 8:00; проведення біля Історичного музею на Жовтневій площі мітингу, присвяченого 66-й річниці Перемоги Радянського народу у Великій Вітчизняній війні над Нацистською Германією та її сателітами, пересування колони радянських офіцерів по просп. К. Маркса до пам’ятника Слави для покладання квітів.
Орієнтована кількість учасників масового заходу, відповідно до повідомлення, становить 100 осіб.
На повідомлення Голови Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» про проведення масового заходу 09.05.2010 р. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було надано лист-відповідь № 7/10-573 від 05.05.2011 р., в якому зазначалось, що Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради заперечує проти пересування колони по просп. К. Маркса, оскільки у зазначений термін у цьому місці відбудуться загальноміські масові заходи з нагоди відзначення 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, що може привести до порушення охорони громадського порядку та безпеки проведення масових заходів. Також вказана відповідь містить пропозицію керівництву громадської організації скоригувати проведення заходів згідно з планом святкових заходів з відзначення в м. Дніпропетровську 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років.
Статтею 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.
Відповідне право закріплено у ст. 39 Конституції України, згідно з якою громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Стаття 20 Закону України «Про об’єднання громадян» визначає право зареєстрованих об’єднань громадян брати участь у політичній діяльності, проводити масові заходи (збори, мітинги, демонстрації тощо).
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчий орган міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
На виконання ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради прийняв рішення № 1966 від 10.07.2008р. «Про затвердження Положення про проведення масових заходів у м. Дніпропетровську», в якому визначені місця на території міста, які відповідають вимогам забезпечення громадського порядку при проведенні зборів мітингів демонстрацій, походів, котрі проводяться відповідно до ст. 39 Конституції України.
Заявлений відповідачем масовий захід планується провести 09.05.2011 р. з 8:00 до 12:00, тобто у такий період і в такому місці, де і коли зазвичай здійснюються офіційні масові заходи з нагоди святкування Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, які заздалегідь плануються Дніпропетровською міською радою, передбачають наявність великої кількості людей. Крім того, відповідно до матеріалів справи, кількість учасників масового заходу, який планується провести відповідачем, становить 100 осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимогу Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради стосовно обмеження права на проведення масового заходу, вказаного відповідачем в повідомленні № 19/4/11-5, обґрунтованою, оскільки проведення даного масового заходу у зазначений час може перешкодити належній організації загальноміських святкових заходів, спричинити порушення громадського порядку, ускладнити рух пішоходів.
В той же час, вимогу стосовно обмеження права Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» на проведення масового заходу (шляхом проведення мітингу в заявлених місцях та встановлення наметів) у м. Дніпропетровську, біля пам’ятника генералу Пушкіну, біля Історичного музею на Жовтневій площі, по просп. К. Маркса до пам’ятника Слави безстроково суд вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Вказана вимога порушує право Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів», встановлене ст. 39 Конституції України, ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 20 Закону України «Про об’єднання громадян». Представником позивача не доведено, що в майбутньому проведення масових заходів відповідачем може загрожувати національній безпеці, викликати порушення громадського порядку, спричинити заворушенням чи злочини, створювати небезпеку для здоров’я населення, порушувати права і свободи інших людей, або буде перешкоджати проведенню загальноміських святкових заходів, може порушити дорожній рух, вільний прохід і безпеку інших людей, які опиняться в місці проведення масового заходу, не дасть можливості забезпечити належну охорону громадського порядку.
Частиною 5 статті 182 КАС України встановлено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Згідно п. 6. ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації на мирні зібрання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 14, 86, 159-163, 167, 182, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради до Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» про обмеження права на проведення масового заходу - задовольнити частково.
Обмежити Дніпропетровській обласній громадській організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» право на проведення 9 травня 2011 р. в період з 8:00 до 12:00 масового заходу, зокрема, встановлення двох агітаційних наметів червоного кольору розміром 1,5х1,5 м. з написом «Союз радянських офіцерів» біля пам’ятника генералу Пушкіну о 8:00; проведення біля Історичного музею на Жовтневій площі мітингу, присвяченого 66-й річниці Перемоги Радянського народу у Великій Вітчизняній війні над Нацистською Германією та її сателітами, пересування колони радянських офіцерів по просп. К. Маркса до пам’ятника Слави для покладання квітів.
В задоволенні вимоги щодо обмеження права Дніпропетровської обласної громадської організації ім. Гвардії полковника Гуназа В.М. «Всеукраїнський союз Радянських офіцерів» на проведення масового заходу (шляхом проведення мітингу в заявлених місцях та встановлення наметів) у м. Дніпропетровську, біля пам’ятника генералу Пушкіну, біля Історичного музею на Жовтневій площі, по просп. К. Маркса до пам’ятника Слави з 8:00 до 12:00 безстроково – відмовити.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
О.С. Рябчук