ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" вересня 2006 р. |
Справа № 9/57-11А. |
За позовом Підприємця ОСОБА_1, смт. Шацьк
та Підприємця ОСОБА_2, смт. Шацьк
До Шацької селищної Ради, смт. Шацьк
Про скасування рішень НОМЕР_1 та НОМЕР_2
Cуддя Соломка Л.І.
При секретарі Приходай Т.О.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: ОСОБА_2 -підприємець, представник підприємця ОСОБА_1, довіреність від 07.02.2006 р.;
Від відповідача: Сорока В.І. - голова Шацької селищної Ради;
Матвійчук Тетяна Вікторівна - представник, довіреність від 07.02.2006 р.;
Ситник А.І. - землевпорядник Шацької селищної Ради.
Права та обов'язки представникам сторін роз'яснені відповідно до ст.ст. 49,51 КАС України.
Відводу складу суду не заявлено.
Відповідно до ст.126 КАС України представникам сторін повідомлено про здійснення повного фіксування судового процесу технічними засобами, а саме: програмно-апаратного комплексу „Діловодство суду” за ініціативою суду.
Відповідно до п.6 розділу VІІ „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства, спір розглядається за нормами КАС України.
СУТЬ СПОРУ: Підприємці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до господарського суду з адміністративним позовом та просять скасувати рішення Шацької селищної Ради НОМЕР_1 “Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1” та НОМЕР_2 “Про дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки” та зобов'язати Шацьку селищну Раду передати в користування за договором оренди земельну ділянку площею 225 кв.м в урочищі „ІНФОРМАЦІЯ_1”..
Свої позовні вимоги позивачі обгрунтовують наступним:
- комісією Шацької селищної Ради на замовлення позивачів проведено вибір та обстеження земельної ділянки під будівництво об'єкта торгівлі в урочищі “ІНФОРМАЦІЯ_1”площею 225 кв.м., акт вибору і обстеження даної земельної ділянки затверджений селищним головою 03.10.2001р. та погоджений з Волинською ОДА 20.06.2002р. Рішенням Шацької селищної Ради НОМЕР_3 підприємцю ОСОБА_1 дано дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування даної земельної ділянки, а рішенням НОМЕР_4 погоджено місце розташування земельної ділянки, яка не надана у власність чи користування. Рішенням селищної Ради НОМЕР_5 повторно погоджено позивачам місце розташування земельної ділянки для зайняття підприємницькою діяльністю після затвердження проекту детального планування забудови в урочищі “ІНФОРМАЦІЯ_1”та надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення зазначеної вище земельної ділянки;
- на думку позивачів, на підставі вказаних вище рішень Шацької селищної Ради, акту вибору та обстеження земельної ділянки від 2001 р., вони набули право користування даною земельною ділянкою і дана земельна ділянка не підлягає продажу на конкурентних засадах відповідно до ст.ст. 134-137 Земельного Кодексу України; оспорюваними рішеннями Шацької селищної Ради підприємцю ОСОБА_1 відмовлено в дачі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зазначено, що на оренду даної земельної ділянки надійшли 3 заяви, що є підставою для проведення конкурсу. Також дано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_6 площею 0,03 га призначеної для виставлення на земельні торги для будівництва торгового об'єкту в смт.Шацьк урочищі ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок земель комунальної власності не наданих у власність чи користування;
- позивачі вважають дані рішення незаконними, такими, що порушують їх права на використання земельної ділянки, за наявності чинного рішення селищної ради щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності, відповідач не вправі був приймати з цього приводу інше рішення та надавати інший дозвіл на складання проекту для будівництва торгового об'єкту.
Відповідач -Шацька селищна Рада письмового відзиву на позов не подала, у судовому засіданні представники відповідача проти адміністративного позову заперечують, посилаючись, що рішенням селищної Ради НОМЕР_7 було надано дозвіл підприємцю ОСОБА_1 на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельних ділянок для будівництва та обслуговування об'єктів торгівлі в межах Шацької селищної Ради загальною площею земельних ділянок 405 кв.м, в тому числі і під будівництво і обслуговування торгового павільйону з літньою площадкою площею земельною ділянки 225 кв.м в смт. Шацьк (ур.ІНФОРМАЦІЯ_1). Рішенням НОМЕР_4 селищна Рада погодила підприємцю ОСОБА_1 місце розташування земельних ділянок загальною площею 405 кв. м (в тому числі в ур. ІНФОРМАЦІЯ_1 -225 кв. м) за рахунок земель смт. Шацьк та с. Мельники Шацької селищної Ради ( не наданих у власність чи користування), надала дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 405 кв.м (в т.ч. в ур. ІНФОРМАЦІЯ_1- 225 кв.м) та зобов'язала підприємця ОСОБА_1 замовити в органах архітектури вихідні дані на розробку проектної документації. Підприємець ОСОБА_1 жодних дій по оформленню документів не вчинила.
У подальшому згідно плану детального планування рекреаційної території урочища „ІНФОРМАЦІЯ_1” в смт. Шацьк, затвердженого рішенням селищної Ради НОМЕР_8, земельні ділянки, які орендують підприємці ОСОБА_3 і ОСОБА_4, попадають під будівництво дороги, тому останні звернулись з заявами до голови селищної Ради про виділення їм в оренду іншої земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності. Рішеннями селищної Ради НОМЕР_9 та НОМЕР_10 їм було відмовлено в дозволі на розробку проекту землеустрою та рекомендовано подати документи на конкурс, як і позивачу ОСОБА_1 Технічну документацію на спірну земельну ділянку не розроблено у зв'язку з відсутністю у замовника селищної Ради коштів на її розробку.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, відповідач заперечував проти адміністративного позову.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд встановив:
10 жовтня 2003 р. прийнято рішення Шацької селищної Ради Шацького району Волинської області НОМЕР_3 „Про надання дозволу на збір матеріалів погодження місця розташування об'єктів”, згідно п.1.2 якого селищною Радою вирішено дати дозвіл підприємцю ОСОБА_1 на підготовку матеріалів погодження місце розташування земельних ділянок для будівництва та обслуговування об'єктів торгівлі в межах Шацької селищної Ради загальною площею земельних ділянок 405 кв.м, в тому числі під будівництво та обслуговування торгового павільйону з літньою площадкою площею земельної ділянки 225 кв.м в смт. Шацьк (ур. ІНФОРМАЦІЯ_1) та зобов'язано заявника ОСОБА_1 оформити матеріали погодження місця розташування об'єкту відповідно до вимог Земельного кодексу України.
15 червня 2004 р. Шацькою селищною Радою прийнято рішення НОМЕР_4 „Про погодження місця розташування земельних ділянок для будівництва та обслуговування об'єктів торгівлі та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок”, згідно якого підприємцю ОСОБА_1 було погоджено місце розташування земельних ділянок для вищезазначених цілей загальною площею 405 кв.м, в тому числі 225 кв.м в ур. „ІНФОРМАЦІЯ_1” та зобов'язано підприємця ОСОБА_1 замовити в органах архітектури вихідні дані на розробку проектної документації.
06.07.2005 р. прийняте рішення Шацької селищної Ради НОМЕР_5„Про погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва та обслуговування торгового павільйону з літньою площадкою та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, яким погоджено підприємцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 місце розташування земельної ділянки площею 225 кв.м після затвердження проекту детального планування забудови в урочищі „ІНФОРМАЦІЯ_1” та надано зазначеним підприємцям дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 225 кв.м для обслуговування торгового павільйону з літньою площадкою після затвердження проекту детального планування забудови в урочищі „ІНФОРМАЦІЯ_1” та надано зазначеним підприємцям дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 225 кв.м для обслуговування торгового павільйону з літньою площадкою.
17.01.2006 р. Шацькою селищною радою прийняте рішення НОМЕР_1 „Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1”, яким відмовлено підприємцю ОСОБА_1 в дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в смт. Шацьк вул. Центральна біля Укртелекому ур. „ІНФОРМАЦІЯ_1”, оскільки на оренду даної ділянки надійшло три заяви, набуття права оренди земельної ділянки буде здійснюватись шляхом конкурсу та рекомендовано подати документи на конкурсну комісію (а.с.12).
23.05.2006 р. Шацькою селищною Радою прийнято рішенняНОМЕР_2 „Про дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, яким вирішено дати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_6 площею 0,03 га призначеної для виставлення на земельні торги для будівництва торгового об'єкту в смт. Шацьк ур. „ІНФОРМАЦІЯ_1” за рахунок земель комунальної власності не наданих у власність чи користування (а.с.13).
Заслухавши представників сторін, аналізуючи наявні у справі докази, оцінивши докази у їх сукупності, керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України, законами України, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
При цьому суд виходив з такого:
Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 р. №280/97-ВР (з наступними змінами і доповненнями) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.ст. 80,83 Земельного кодексу України (прийнятого 25.10.2001 р., який набрав чинності з 01.01.2002 р.) органи місцевого самоврядування є суб'єктами права власності на землі територіальних громад , що належать до комунальної власності, а згідно з п.в) статті 12 цього Кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. Тобто законним розпорядником земель територіальних громад є орган місцевого самоврядування, в даному випадку Шацька селищна Рада.
Статтями 123 і 124 Земельного Кодексу України регламентується порядок надання земельних ділянок у постійне користування та передачі в оренду і порядок розробки та затвердження проектів відводів.
Згідно ст.124 Земельного кодексу України (далі -ЗК) , ст.16 Закону України „Про оренду землі” надання земельних ділянок, які знаходяться в державній або комунальній власності, у тимчасове користування на умовах оренди здійснюється на підставі рішення органу державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах наданих їм законом повноважень, шляхом укладення договору оренди землі. Відповідно до положень ч.3 ст.124 ЗК, ст.ст. 118,123 ЗК громадяни та юридичні особи, зацікавлені в одержанні земельної ділянки із земель комунальної власності звертаються з відповідним клопотанням до сільської, селищної, міської ради. Сільська, селищна, міська рада, до якої було подане клопотання, розглядає останнє у місячний строк, протягом якого вирішує питання про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. №677 затверджено Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - Порядок), де в п.3 зазначено: проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки, до договору замовник додає вихідну документацію, необхідну для розроблення проекту землеустрою (п.6). Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, погоджує із землевласником або користувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом , санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури (п.7,9). Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів, відповідно до законодавства (п.10). Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається місцевою радою, затверджується нею та приймаються рішення про передачу земельної ділянки у власність чи користування.
Відповідно до ст. 125 ЗК право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи, Шацькою селищною радою неодноразово протягом 2001-2004 р.р. надавався позивачам дозвіл на розроблення проекту відведення оспорюваної земельної ділянки, проте останніми не дотриманий порядок його розроблення, не подано доказів укладення договору з виконавцем, узгоджень з відповідними службами, проведення державної експертизи та подачі проекту відведення земельної ділянки на розгляд селищної ради для прийняття рішення про передачу земельної ділянки в користування позивачам і подальшого оформлення права землекористування .
В матеріалах справи відсутні зазначені вище документи та докази звернення до селищної ради для прийняття зазначеного рішення, таким чином, позивачі не набули права користування земельною ділянкою у встановленому законом порядку.
При розробці плану детального планування рекреаційної території урочища „ІНФОРМАЦІЯ_1” в смт. Шацьк, затвердженого рішенням селищної Ради НОМЕР_8, межі земельних ділянок було змінено, що вбачається з генерального плану забудови, оригінал якого оглянуто у судовому засіданні та експлікації земельної ділянки (а.с.38). Згідно ПДП передбачено, що через земельну ділянку, яку орендує підприємець ОСОБА_3 по договору на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди) від 29.05.2003 р., строк дії якого продовжено згідно рішення селищної Ради НОМЕР_11 терміном на 1 рік, має бути прокладена дорога загального користування. У зв'язку з цим підприємець ОСОБА_3, а також підприємець ОСОБА_4 звернулись до селищної ради з заявою про виділення їм для здійснення підприємницької діяльності іншої земельної ділянки біля Укртелекому, на яку претендує і позивач ОСОБА_1 Рішеннями селищної Ради НОМЕР_1, НОМЕР_9, НОМЕР_10 їм відмовлено в наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки, оскільки на оренду даної земельної ділянки надійшло три заяви і набуття права оренди земельної ділянки буде здійснюватись шляхом конкурсу.
Відповідно до ч.6 ст.16 Закону України „Про оренду землі” у разі надходження двох або більше заяв ( клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки.
Таким чином, приймаючи оспорювані рішення, Шацька селищна рада діяла в межах своїх повноважень як розпорядник земель територіальної громади, а відповідно відсутні підстави до визнання нечинними даних рішень.
Щодо вимоги №5 -зобов'язати Шацьку селищну раду передати позивачам у користування на підставі договору оренди земельну ділянку площею 225 кв.м в урочищі „ІНФОРМАЦІЯ_1”, то як було зазначено вище, позивачами не дотриманий порядок передачі земельної ділянки у користування на умовах оренди, передбачений чинним законодавством, тому вимога не підлягає до задоволення.
Враховуючи вищенаведене, керуючись Конституцією України, Земельним Кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, ст.ст.55,69,71,72,79,86,158-160 КАС України, господарський суд
п о с т а н о в и в:
1. У позові відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л .І.Соломка
Дата виготовлення повного
тексту постанови -22.09.2006 р.