ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2011 року Справа № 2а/2370/3207/2011
10 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Чубар Т.М.,
секретар –Дуженко С.А., Кузнецов В.С.,
за участю представників позивача комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради Борозенець А.В. –за посадою, ОСОБА_2 –за довіреністю № 164 від 25.02.2011р.,
представника відповідача виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 –за довіреністю № 487/07-26 від 03.03.2011р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування частково рішення про застосування фінансових санкцій, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся комунальний заклад «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 453 від 21.04.2011р. на загальну суму 13 601 грн. 60 коп., а також зобов’язати відповідача внести до заліку витрати, пов’язані з виплатою допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 9 067 грн. 60 коп.
Представниками позивача в судовому засіданні подано заяву про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 453 від 21.04.2011р. частково в частині не прийняття до зарахування витрат у розмірі 8 403 грн. 16 коп. та накладення штрафу за порушення порядку витрачання коштів у розмірі 4 201 грн. 58 коп., а також зобов’язати відповідача внести до заліку витрати, пов’язані з виплатою допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 8 403 грн. 16 коп., обґрунтовуючи вимоги тим, що отримана травма лікаря-нарколога ОСОБА_4 є невиробничою травмою, оскільки була отримана в домашніх умовах, а не при здійсненні нею своїх обов’язків як лікаря-нарколога в комунальному закладі «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради, у зв’язку з чим вбачається правомірність занесення витрат, пов’язаних з виплатою допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, який заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою розбірливий почерком без помарок синім або чорним чорнилом. У графі «причина непрацездатності»слід обов’язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. При цьому пункти 2, 4 виправленню не підлягають. Як наслідок, виданий лікарю комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради ОСОБА_4 листок непрацездатності № 669836 від 13.07.2010р., в якому внесено виправлення до пункту 4 «нещасний випадок на виробництві», свідчить про відсутність у позивача підстав для віднесення відповідних витрат по тимчасовій непрацездатності на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Окрім того, представник відповідача зазначає, що акт перевірки підписаний позивачем без заперечень, а отже є узгодженим. У зв’язку з чим оскаржуване в судовому порядку рішення є законним та обґрунтованим, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15 квітня 2011 року виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку страхувальника комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради на предмет повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та використання його коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей за період з 01.04.2010р. по 01.01.2011р., за результатами якої складено акт № 213, згідно якого встановлено порушення страхувальником, зокрема п. 1 ч. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III від 18.01.2001р., сума витрат, яка проведена з порушенням законодавства та не прийнята до заліку склала 8 403 грн. 16 коп.
Відповідного висновку відповідач дійшов з тих підстав, що в лікарняному листку № 669836 від 13.07.2010р., виданому травмпунктом 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, в графі причина непрацездатності вказано «нещасний випадок на виробництві та його наслідки»(4), виправлено на «невиробнича травма»(5), чим порушено п. 3.3. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., згідно якого пункти 2, 4 листка непрацездатності, як-то «причина непрацездатності»виправленню не підлягають.
Рішенням виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 453 від 21.04.2011р. за результатами розгляду матеріалів перевірки комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради від 15.04.2011р., якою виявлено порушення позивачем, зокрема п. 1 ч. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III від 18.01.2001р., на підставі статті 30 цього Закону визначено суму платежу та вирішено стягнути зі страхувальника штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду у розмірі 4 534 грн., з яких по даному виду порушення 4 201 грн. 58 коп., та не прийняті до зарахування витрати у розмірі 9 067 грн. 60 коп., з яких по даному виду порушення 8 403 грн. 16 коп.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до ч. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III від 18.01.2001р. (далі по тексту –Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом (п. 1 статті 51 Закону № 2240).
Так, згідно п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка лікарняного листка заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка лікарняного листка заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в лікарняному листку здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі лікарняного листка (цифрою вказується число, після чого літерами –назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав лікарняний листок, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі «Підпис одержувача».
У графі «Причина непрацездатності:»слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи.
У разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». На бланку лікарняного листка дозволяється не більше двох виправлень.
Згідно п. 3.3. означеної Інструкції пункти 2, 4 графи «Причина непрацездатності:»дійсно виправленню не підлягають. Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що чинне законодавство не встановлює порядку заміни виписаного лікарняного листка. У зв’язку з чим хворий отримавши на руки лікарняний листок, в якому або виправлено причину непрацездатності, або здійснено більше двох виправлень позбавлений можливості здійснити процедуру заміни лікарняного листка.
Як пояснила у судовому засіданні свідок ОСОБА_4, звернувши увагу на невірне визначення лікарем причини непрацездатності вона звернулась до лікуючого лікаря, який саме і здійснив виправлення помилки, засвідчивши виправлення власною печаткою.
Визначення в графі «Причина непрацездатності:»- «нещасний випадок на виробництві»свідок пояснила тим, що звернувшись з гострим болем до травмпункту 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги вона пояснила, що приїхала з роботи. Тим паче, що при зверненні до травмпункту вона була одягнута у лікарняний халат. Саме цей факт, на думку свідка, і став причиною відповідної помилки. Але в подальшому при огляді травми лікарем вона пояснила, що впала на підлозі у ванні, травмувавши таким чином плече.
Виписані в подальшому в продовження лікарняного ОСОБА_4 лікарняні листки № 524408 від 10.08.2010р. та № 784011 від 18.09.2010р. жодних виправлень не містять, в графі «Причина непрацездатності:»зазначено «невиробнича травма».
З оглянутої в судовому засіданні картки амбулаторного хворого ОСОБА_4, вбачається запис лікаря травматолога від 17.07.2010р., згідно якого травма, отримана хворою 13.07.2010р., є побутовою. Серед матеріалів картки також міститься довідка травматологічного пункту 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, видана ОСОБА_4 в тому, що вона зверталась до травматологічного пункту 13.07.2010р., травма –побутова.
Під час судового засідання представниками позивача надано також копії:
Журналу амбулаторного прийому хворих по травмпункту 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги № 7, згідно якого за номером запису 7170, час травми –07 год. 00 хв. 13.07.2010р., час надходження –15 год. 20 хв. 13.07.2010р., хворий –ОСОБА_4, місце роботи –ЧОНД (лікар), вид трави –побутова, обставини травми – дома підсковзнулась і упала на ліву руку в ванній;
Журналу реєстрації листків непрацездатності травматологічного пункту 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги № 5 від 16.03.2010р., згідно якого за номером запису 425, листок непрацездатності № 669836, хворий ОСОБА_4, травма –побутова;
Журналу екстрених повідомлень про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві, згідно якого запис 96, час травмування –14 год. 00 хв. 13.07.2010р., час надходження –15 год. 20 хв. 13.07.2010р., хворий –ОСОБА_4, місце роботи –ЧОНД (лікар), обставини травми –на роботі підсковзнулась і упала на ліву руку в ІІ наркологічному відділенні, перекреслений з відміткою «запис помилковий».
Механізм розслідування та ведення обліку нещасних випадків невиробничого характеру, які сталися з громадянами України, іноземцями та особами без громадянства на території України визначено Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 22.03.2001р.
Під нещасними випадками невиробничого характеру згідно п. 2 означеного порядку розуміються не пов'язані з виконанням трудових обов'язків травми, у тому числі отримані внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень іншою особою, отруєння, самогубства, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, травми, отримані внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо, які призвели до ушкодження здоров'я або смерті потерпілих.
Нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий, у складі голови комісії –посадова особа, яку визначає керівник організації, і членів комісії –керівника відповідного структурного підрозділу, представника профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноваженого трудового колективу, якщо потерпілий не є членом профспілки.
Рішення щодо розслідування нещасного випадку приймається керівником організації на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичного закладу. Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії. За результатами розслідування нещасного випадку або технічного розслідування причин виникнення аварії, пов'язаної з використанням газу в побуті, складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм), який затверджується керівником органу (організації), що проводив розслідування.
Позивачем до матеріалів адміністративного позову додано акт форми НТ про нещасний випадок невиробничого характеру № 22, затверджений Головним лікарем комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради 12.07.2010р., згідно якого потерпілий –ОСОБА_4; ІНФОРМАЦІЯ_1; працююча; місце, де стався нещасний випадок –дома; стислий виклад обставин нещасного випадку –13.07.2010р. в 07 год. 00 хв. вийшла із ванни, підсковзнулась і впала, прийшла на роботу відчула біль, звернулась до 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, зробили рентген, виявився перелом лівого плеча, дали лікарняний; подія, що призвела до нещасного випадку –падіння; причини нещасного випадку –особиста необережність; висновок комісії –травма була отримана в побутових умовах дома в коридорі, порушення нормативно-правових актів не виявлено. Заповнено даний акт у відповідності з поясненнями до заповнення акта за формою НТ про нещасний випадок невиробничого характеру, доданими до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 22.03.2001р.
Посилання представника відповідача на затвердження означеного акту 12.07.2010р., в той час коли нещасний випадок стався 13.07.2010р., що свідчить про недостовірність останнього, спростовується, по-перше, свідченням Головного лікаря комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради, який пояснив це технічною помилкою, а, по-друге, п. 8 даного акту, згідно якого чітко визначено дату нещасного випадку 13.07.2010р. Таким чином, акт форми НТ про нещасний випадок невиробничого характеру було складено не раніше 13.07.2010р. за наявності як листка непрацездатності, так і пояснюючої записки ОСОБА_4, в якій остання повідомила, що 13 липня 2010 року о 07 год. ранку, будучи дома, виходячи з ванни підсковзнулась на кахельній підлозі і впала; прийшовши на роботу відчула біль, десь близько 14 год. 13 липня звернулась до травмпункту 3-ої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, де їй надали допомогу і поставили діагноз –побутова травма –перелом хірургічної шийки лівого плеча з невеликим зміщенням.
Тим паче, що згідно листа Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 04-06/Г-228з-3 від 09.01.2009р. обов'язкова наявність акта розслідування нещасного випадку невиробничого характеру при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, чинним законодавством не передбачена. Якщо на день призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розслідування вже було проведено відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. № 270 «Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», і складено акт за формою НТ, то комісія із соціального страхування використовує його при вирішенні питання щодо призначення та виплати допомоги.
Стосовно твердження представника відповідача щодо відсутності з боку позивача зауважень до акту перевірки, що свідчить про узгодженість останнього, суд вважає за необхідне зазначити, що, по-перше, про терміни подачі заперечень до відома позивача було доведено зміст п. 15.14 (протягом п’яти днів) Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 38 від 19.09.2001р., яка втратила чинність з 11.04.2011р., перевірка ж була проведена 15.04.2011р., згідно п. 3.13.4 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22.12.2010р., яка набрала чинності з 11.04.2011р., термін подачі заперечень до акту перевірки визначено вже в десять днів, а, по-друге, враховуючи отримання 21.04.2011р. позивачем самого рішення про застосування фінансових санкцій, тобто до закінчення терміну подачі заперечень до акту перевірки, суд вважає цілком доречним оскарження викладених в акті перевірки висновків за результатами оскарження винесеного на підставі останнього рішення.
Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності, як зазначалось вище, надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі тимчасової непрацездатності внаслідок травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, наявність якої підтверджена позивачем, суд вважає правомірним внесення комунальним закладом «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради витрат, пов’язаних з виплатою допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності ОСОБА_4 за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про застосування фінансових санкцій № 453 від 21.04.2011р. в частині не прийняття до зарахування витрат у розмірі 8 403 грн. 16 коп. та накладення штрафу за порушення порядку витрачання коштів у розмірі 4 201 грн. 58 коп.
Зобов’язати виконавчу дирекцію Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності внести до заліку витрати комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради, пов’язані з виплатою допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 8 403 грн. 16 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер»Черкаської обласної ради 3 (три) грн. 40 коп. судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 17 травня 2011 року.