донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
17.05.2011 р. справа №5/169/10
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Калантай М.В.
суддів:Дучал Н.М.
Новікової Р.Г.
за участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_1–дов. від 11.04.11.
від відповідача:не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Мелітопольської міської ради Запорізької області м. Мелітополь
на рішення
господарського суду Запорізької області
від07.02.2011 року
у справі№5/169/10
за позовом:
до відповідача:Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Запоріжжя
Мелітопольської міської ради Запорізької області м. Мелітополь
провизнання недійсними п.2.4. та абз. 3 п.4.1. "Порядку функціонування та утримання кладовищ 1-2 та інших м. Мелітополя"
Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.02.2011 року у справі №5/169/10 (суддя Проскуряков К.В.) частково задоволено позов Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Запоріжжя до Мелітопольської міської ради Запорізької області м. Мелітополь.
Визнано недійсним абзац 3 п.п. 4.1. "Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя", затвердженого рішенням №8 від 30.11.2009 року 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання.
Відмовлено в іншій частині позову.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, відповідач, Мелітопольська міська рада Запорізької області м. Мелітополь, звернувся з апеляційною скаргою про часткове скасування даного рішення, оскільки вважає, що воно прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків обставинам справи, з порушенням норм матеріального права.
Заявник просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення –скасувати частково та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач, Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України м. Запоріжжя, проти апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду законним та обґрунтованим. На його думку, місцевий господарський суд повністю з’ясував обставини, що мають значення для справи та правильно застосував норми матеріального права відповідно до чинного законодавства. Позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду –без змін.
Заявник апеляційної скарги свого представника в засідання суду не направив, причин неявки суду не повідомив, про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про порушення провадження у даній справі сторони були попереджені про те, що у разі нез’явлення в судове засідання їх представників, справа буде розглянута за наявними в ній матеріалами.
Зважаючи на нез’явлення представника відповідача, на достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України –справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв‘язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представника позивача, що прибув в судове засідання, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам норм матеріального і процесуального права та не підлягає скасуванню з наступних підстав.
Позивач, Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, звернувся із позовом до Мелітопольської міської ради Запорізької області про зобов’язання виконати рішення № 64-рш від 08.09.2010р.
21.12.2010 р. до господарського суду Запорізької області від позивача надійшла заява про зміну предмету позову №03-29.2/06-5096, в якій він просив визнати пункт 2.4 та абзац 3 підпункту 4.1 Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 року №8, недійсними
Відповідно до ст. 22 ГПК України суд першої інстанції прийняв вказану заяву до розгляду.
Як вбачається із матеріалів справи рішенням Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.09.2010 р. №64-рш у справі №03/24-10/42-10 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" визнано, що Мелітопольська міська рада Запорізької області порушила законодавство про захист економічної конкуренції.
Визнано дії Мелітопольської міської ради Запорізької області, що полягають у затвердженні рішенням від 30.11.2009 № 8 "Про затвердження Порядку функціонування та утримання цвинтарів № 1-2 та інші у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 09.06.2005 № 148" Порядку функціонування та утримання кладовищ № 1-2 та інших м. Мелітополя, яким виключне право надавати послугу з копання могили надано комунальному підприємству "Ритуальна служба "Ритуал", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом сьомим частини другої статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом надання окремому суб'єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції.
Зобов'язано Мелітопольську міську раду припинити порушення, зазначене у пункті 1 рішення, шляхом внесення змін до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, а саме: виключити з зазначеного порядку положення щодо виключного права комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" надавати послугу з копання могил.
Термін виконання –два місяці з дня одержання рішення.
У відповідності до статті 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Згідно зі статтею 10 цього ж Закону надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг здійснюється ритуальними службами або за договором про надання ритуальних послуг суб'єктами господарювання інших форм власності.
Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 за №1111/9710, затверджений Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого включено, зокрема, послугу з копання могили (викопування могили ручним або механічним способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили).
Таким чином, відповідно до чинного законодавства послугу з копання могили мають право надавати ритуальні служби та суб'єкти господарювання, які уклали з ритуальною службою договір про надання ритуальних послуг.
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.11.2009 № 269 "Про встановлення тарифів на ритуальні послуги КП "Ритуал" та втрату чинності рішення виконавчого комітету від 08.10.2009 №234/1 "Про встановлення тарифів на ритуальні послуги для населення" комунальному підприємству "Ритуал" надано статус ритуальної служби міста Мелітополя.
Рішенням міської ради від 04.03.2010 №12 "Про зміну найменування комунального підприємства "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області та затвердження статуту підприємства у новій редакції" зазначене підприємство перейменовано у комунальне підприємство "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області.
З метою реалізації положень Закону України "Про поховання та похоронну справу" міськрадою було прийнято Рішення від 30.11.2009 № 8, пунктом першим якого затверджено "Порядок функціонування та утримання кладовищ № 1 -2 та інших м. Мелітополя" (далі -Порядок функціонування та утримання кладовищ).
Порядком функціонування та утримання кладовищ визначено, що ритуальною службою міста:
- здійснюється копання та підготовка могили (пункт 2.4);
- забезпечується одноразове прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання (пункт 4.1).
Таким чином, оскільки Порядком функціонування та утримання кладовищ не передбачена можливість надання послуги з копання могили іншими суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність на ринку ритуальних послуг у м. Мелітополі. міськрада надала виключне право надавати послугу з копання могили КП "Ритуальна служба "Ритуал".
Однак, у м. Мелітополі на ринку ритуальних послуг здійснюють діяльність декілька суб'єктів господарювання.
Із матеріалів справи вбачається, що у 2010 році КП "Ритуальна служба "Ритуал" уклало договори про надання ритуальних послуг (далі - Договори) з 7 суб'єктами господарювання (далі - Виконавці послуг). Таким чином у 2010 році, на ринку ритуальних послуг в межах м. Мелітополя здійснюють діяльність 8 суб'єктів господарювання, в тому числі КП "Ритуальна служба "Ритуал", які є конкурентами на ринку надання ритуальних послуг.
Згідно з укладеними договорами суб’єкти господарювання-виконавці послуг не мають права надавати послугу з копання могили.
Отже, надання міською радою виключного права з копання могили ставить КП "Ритуальна служба "Ритуал" у привілейоване становище відносно конкурентів - інших суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на ринку ритуальних послуг, що створює нерівні умови в конкуренції на цьому ринку у м. Мелітополі.
На подання від 18.08.2010 № 03-148-спр про попередні висновки по справі № 03/24-10/42-10 міськрада листом від 31.08.2010 № 2674/02-15-8 повідомила, що з метою дотримання чинного законодавства та впорядкування взаємовідносин між ритуальною службою та суб'єктами господарювання підготовлено проекти відповідних рішень для внесення змін та доповнень до Рішення від 30.11.2009 № 8.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надіслало Мелітопольській міській раді Запорізької області листом від 09.09.2010 р. за вих. №03-29.2/04-3651 копію рішення "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 08.09.2010 р. №64-рш для виконання.
Відповідач на адресу позивача надіслав лист від 19.11.2010 р. за вих. №2252/02-15-1 "Про внесення змін та доповнень до Прядку функціонування та утримання кладовищ" у якому повідомив, що рішенням від 29.10.2010 р. №5/1 було внесені зміни та доповнення до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 №8.
Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України шляхом дослідження та аналізування зазначених змін та доповнень до вказаного Порядку встановлено, що суб’єкти господарювання, які уклали договори про надання ритуальних послуг, все одно позбавлені права надавати послугу з копання могил. Тобто, рішення тервідділення від 08.09.2010 р. №64-рш відповідачем не виконано.
Пунктом 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" (далі Закон) передбачено, що одним з основних завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах різності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно зі ст. 7 цього ж Закону у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Статтею 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет" визначено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції:
1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;
2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;
3) створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом;
5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Статтею 24 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що рішення та розпорядження, які приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
Мелітопольською міською радою Запорізької області на 52 сесії V скликання прийнято рішення від 29.10.2010 р. №5/1 "Про внесення змін та доповнень до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8”. З метою вдосконалення організації функціонування кладовищ та надання ритуальних послуг населенню м. Мелітополя, Мелітопольська міська рада Запорізької області вирішила внести зміни та доповнення до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8", та викласти його у новій редакції, а саме: "2.4. Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Копання та підготовка могили здійснюється ритуальною службою міста згідно з договором-замовленням, укладеним з Замовником, або за узгодженням з Виконавцем послуг (суб’єктом господарювання) на підставі відповідного договору-замовлення".
Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що Мелітопольською міською радою Запорізької області у встановлений строк до 15.11.2010 р. винесено рішення від 29.10.2010 р. №5/1, яким п. 2.4. викладено в іншій редакції, яка не передбачає виключного права комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" надавати послугу з копання могил, оскільки нова редакція п. 2.4 Порядку містить певну альтернативу, викладену словами "або за узгодженням з Виконавцем послуг (суб’єктом господарювання) на підставі відповідного договору-замовлення".
Таким чином, в цій частині рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, відповідачем виконано –комунальне підприємство "Ритуальна служба "Ритуал" з 29.10.2010р. не має виключного права надавати послугу з копання могил у порівнянні з іншими учасниками ринку, тому суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позову в частині визнання недійсними п.2.4. Порядку функціонування та утримання кладовищ 1-2 та інших м. Мелітополя.
Крім того, судова колегія вважає, що господарський суд Запорізької області дійшов вірного висновку про задоволення позову в частині визнання недійсним абзацу 3 п 4.1 Порядку "Порядку функціонування та утримання кладовищ" з огляду на таке.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу" надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.
Пунктом 2 частини 2 статті 8 цього ж Закону передбачено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України в межах своєї компетенції затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення.
На підставі п. 8 Наказу №193 від 19.11.2003 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства ритуальна служба забезпечує укладання договорів про надання ритуальних послуг із суб’єктами господарювання.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства послугу з копання могил мають право надавати ритуальна служба та суб’єкти господарювання, які уклали договору про надання ритуальних послуг.
Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193, затверджений необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого входить послуга з копання могил (пункт 3), яка включає: викопування могили ручним або механізованим способом; опускання труни з тілом померлого в могилу; закопування могили; формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили.
Із абзацу 3 п.4.1. Порядок функціонування та утримання кладовищ, що ритуальна служба, спеціалізоване комунальне підприємство ритуальних та похоронних послуг забезпечує, зокрема, одноразове прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання.
Тобто наведеним абзацом п.4.1 Порядку Мелітопольська міська рада Запорізької області надала КП "Ритуальна служба "Ритуал" перевагу, яка ставить його у привілейоване становище серед суб’єктів господарювання на ринку ритуальних послуг м. Мелітополя, яке полягає у забезпеченні вказаним підприємством одноразового прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання.
Рішенням Мелітопольської міської ради Запорізької області від 29.10.2010 р. №5/1 "Про внесення змін та доповнень до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя", затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8" зміни в абзац 3 п.п. 4.1. "Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя" не вносились.
Таким чином, абзацом 3 п. 4.1. Порядку передбачається виключне право комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" надавати вказану послугу, яка входить до складу мінімального переліку послуг і є складовою послуги з копання могил, яка має надаватися на конкурентних засадах, і включає в себе: викопування могили ручним або механізованим способом; опускання труни з тілом померлого в могилу; закопування могили; формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили.
Тобто, абзац 3 п. 4.1. Порядку не відповідає приписам чинного антимонопольного законодавства, тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими.
З огляду на викладене, господарський суд правомірно задовольнив позов частково.
Доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі, судовою колегією до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не є підставою для скасування рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.
У відповідності до приписів Господарського процесуального кодексу України, Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" та Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита підлягає стягненню з скаржника державне мито за апеляційною скаргою.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Мелітопольської міської ради Запорізької області м. Мелітополь на рішення господарського суду Запорізької області від 07.02.2011 року у справі №5/169/10 –залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 07.02.2011 року у справі №5/169/10 –залишити без змін.
Стягнути з Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Карла Маркса, буд. 5, ЄДРПОУ 25716722; р/р невідомі) на користь Державного бюджету України ( одержувач: УДК у Київському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 34687001, банк одержувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, р/р31111095700006, код платежу 22090200, символ звiтностi банку 095) 42,50грн. державного мита.
Господарському суду Запорізької області видати наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у встановленому законодавством порядку в касаційну інстанцію.
Повний текст постанови підписаний 20.05.11.
Головуючий М.В.Калантай
Суддя Н.М.Дучал
Суддя Р.Г.Новікова
Надруковано 6 прим.:
1 прим. –у справу;
2 прим. - сторонам;
1 прим. –ГСЗО;
2 прим. –ДАГС.