Судове рішення #15506108

донецький апеляційний господарський суд

 

Постанова

Іменем України

16.05.2011 р.           справа №8/5009/387/11

Донецький апеляційний господарський суду у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача  Величко Н.Л.

Суддів      Алєєвої І.В., М'ясищева А.М.

При секретарі Натаріній О.О.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явились

від відповідача: ОСОБА_1 –за дов. від 04.01.2011р. № 8

прокурор  Пономарьов А.О. –посвідчення

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу  Прокурора Вільнянського району Запорізької області

на рішення господарського суду  Запорізької області від 28.03.2011р. (підписане 05.04.2011р.) у справі № 8/5009/387/11 (суддя Попова І.А.)  

за позовом Прокурора Вільнянського району Запорізької області інтересах держави в особі Вільнянської районної державної адміністрації, м.Вільнянськ Запорізька область

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК Гранік”, м. Запоріжжя

про розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.05.2008 р.

встановив:

1. Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду

Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.03.2011р. (підписане 05.04.2011р.) у справі № 8/5009/387/11 (суддя Попова І.А.)  відмовлено у позові  Прокурору Вільнянського району Запорізької області інтересах держави в особі Вільнянської районної державної адміністрації, м. Вільнянськ Запорізька область до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК Гранік”, м. Запоріжжя, про розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.05.2008 р.

2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення

Прокурор з прийнятим рішенням господарського суду не погодився та подав апеляційну скаргу в якій просить його скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що при винесенні рішення судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також не повно з’ясовані обставини, що мають значення для справи.

Скаржник зазначає, що договір оренди підлягає достроковому розірванню, оскільки в порушення вимог умов договору оренди землі  від 20.05.2008 р. орендарем не було дотримано вимог природоохоронного та санітарного законодавства, про що свідчать акти санітарно-епідеміологічного обстеження полігону ТПВ від 01.04.2009 р. та 11.10.2010 р., а також акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, складений Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області (перевірка проводилася з 04.11.2010р. по 10.11.2010р.). Однак судом першої інстанції безпідставно зазначено, що акти перевірок Державної екологічної інспекції та акти санітарно-епідеміологічного обстеження не є належним доказом.  

Заявник апеляційної скарги зазначає, що до теперішнього часу (починаючи з листопада 2006 року) територія ділянки не обладнана відповідно до діючих санітарних та будівельних норм та правил, і тому при складанні та утилізації відходів відбувається забруднення ґрунту і прилеглої території. На думку скаржника, ТОВ “ЕК “Гранік”, як орендар, грубо порушує умови договору оренди земельної ділянки, зокрема, в частині виконання своїх зобов'язань щодо додержання вимог природоохоронного законодавства та захисту землі від засмічення і забруднення.

3.Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу

Представник відповідача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував та просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення посилаючись на те, що рішення суду є законним та обґрунтованим, оскільки винесено в повній відповідності з нормами матеріального та процесуального права, при цьому були належним чином з'ясовані та доведені всі обставини, що мають значення для справи.

Позивач проти доводів апеляційної скарги не заперечив,  представників у судове засідання не направив.

Судова колегія вважає можливим розглянути справу у відсутність представників позивача по матеріалам наявним у справі, оскільки про день та час судового засідання він був повідомлений належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України, його явка у судове засідання ухвалою при порушенні апеляційного провадження була визнана необов'язковою.

4.Апеляційною інстанцією встановлено :

Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації від 26.06.2007 р. № 441 товариству “ЕК “Гранік” погоджено місце розташування полігону для поховання твердих побутових відходів на земельній ділянці несільськогосподарського призначення площею 5,0 га із земель запасу на території Дружелюбівської сільської ради, для потреб територіальної громади м. Вільнянськ, та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення вказаної земельної ділянки (а.с.17).

07 листопада 2007 року розпорядженням Вільнянської районної державної адміністрації № 823 затверджено товариству “ЕК “Гранік” проект землеустрою з відведення земельної ділянки (несільськогосподарського призначення) для подальшої передачі в оренду терміном на 40 років площею 5,0 га із земель запасу на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району біля с. Українка під будівництво і розміщення полігону поховання твердих побутових відходів для потреб територіальної громади м. Вільнянськ (а.с.18).

Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації № 332 від 18.04.2008 р. надано ТОВ “ЕК Гранік” в оренду земельну ділянку площею 5,0 га із земель запасу (із категорії земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення) на території Дружелюбівської сільської ради терміном на 40 років з річною орендною ставкою 1% від нормативної грошової оцінки даної землі для будівництва полігону для поховання твердих побутових відходів (а.с.17).

28.05.2008р. Вільнянською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Екотехнологічна компанія “Гранік” (орендар) укладено договір оренди землі (а.с.1-12), за умовами якого орендодавець відповідно до Розпорядження Вільнянської райдержадміністрації № 832 від 18.04.2008 р. передає, а орендар приймає в строкове платне користування із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення земельну ділянку, яка знаходиться на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району для будівництва полігону для поховання твердих побутових відходів.

Договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 23.10.2008 р. за № 04082600000.

Пунктом 16 договору передбачені умови збереження стану об’єкта оренди: земельну ділянку використовувати за цільовим призначенням, не допускати будь-якого самовільного будівництва на відведеній земельній ділянці, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Пунктом 25 договору встановлені правові обмеження: зміна цільового призначення використання земельної ділянки, дотримання режиму використання земель для охоронних і санітарно-захисних зон; екологічні обмеження: дотримання гранично-допустимих концентрацій хімічних, радіоактивних та інших шкідливих речовин у ґрунті.

Пунктом 30 договору узгоджені зобов'язання орендаря, у тому числі: дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; виконувати обов’язки відповідно до умов договору оренди і Земельного кодексу України; дотримуватися вимог природоохоронного законодавства та нормативних документів; захищати землі від засмічення і забруднення; не допускати погіршення екологічного стану на даній земельній ділянці в результаті своєї діяльності; виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; своєчасно вносити орендну плату та сплачувати земельний податок; безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів спеціально уповноважених державних органів у галузі використання, охорони та відтворення водних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства і надавати їм безкоштовну необхідну інформацію, своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування, управління екологічної безпеки, водного господарства та санітарного нагляду про виникнення аварійних ситуацій та забруднення орендованої земельної ділянки.

5.Мотиви, з яких виходила апеляційна інстанція при винесенні постанови:

Взаємовідносини суб’єктів господарської діяльності щодо користування землею регулюються нормами Земельного кодексу України, Законом України “По оренду землі ” та Цивільного кодексу України.

Підстави припинення договору оренди землі шляхом розірвання встановлені ст. 32 Закону України “Про оренду землі” , зокрема, на вимогу однієї із сторін договір оренди  землі  може  бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає  передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах,  визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом 2 статті 651 Цивільного кодексу України встановлено, що  договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним слід вважати таке порушення договору, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення мети договору.

З позову та матеріалів справи вбачається, що підставою дострокового розірвання договору оренди землі, на думку прокурора, є грубе порушення орендарем умов договору в частині виконання зобов'язань щодо додержання вимог природоохоронного, санітарного законодавства та захисту від засмічення і забруднення. В обґрунтування доводів про порушення вимог природоохоронного законодавства, забруднення ґрунту та погіршення екологічного стану орендованої земельної ділянки прокурор та позивач посилаються на акти санітарно-епідеміологічного обстеження полігону ТПВ від 01.04.2009 р. та 11.10.2010 р. та акт від 10.11.2010 р. Державної екологічної інспекції в Запорізькій області.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” та ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за  використанням та  охороною  земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а  за  додержанням  вимог  законодавства про охорону земель -  спеціально  уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Статтею 141 ЗК України встановлено підстави припинення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 143 ЗК України підставою примусового припинення прав на земельну ділянку у судовому порядку може бути не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель відходами, стічними водами тощо) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Тобто, відповідно до ч.1 ст.32 Закону України “Про оренду землі” та п."б" ст.143 Земельного кодексу України підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки може бути невиконання орендарем у встановлений термін вказівок (приписів) саме спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно ч. 1 ст. 144 Земельного кодексу України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення і видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі не усунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою відповідно з ч. 2 ст. 144 Земельного кодексу України

          Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивачем не доведено фіксацію компетентним державним органом, Територіальним підрозділом Державної інспекції з контролю за використання та охороною земель Держкомзему, фактів порушення земельного законодавства з боку ТОВ “ЕК “Гранік”, направлення останньому відповідних приписів та їх невиконання орендарем, що відповідно до чинного законодавства є підставою для примусового припинення права користування орендованою земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди в судовому порядку.

Щодо доводів прокурора про те, що до теперішнього часу (починаючи з листопада 2006 року) територія ділянки не обладнана відповідно до діючих санітарних та будівельних норм та правил, і тому при складанні та утилізації відходів відбувається забруднення ґрунту і прилеглої території, то судова колегія ці доводи не бере до уваги, оскільки договір оренди землі був укладений лише 28.05.2008р.  Наявність на полігоні будівельних та твердих відходів, які є частиною господарської діяльності орендаря, не може оцінюватись як порушення ТОВ “Екотехнологічна компанія “Гранік”  умов договору.

Щодо доводів прокурора про невиконання відповідачем Розпорядження Вільнянської райдержадміністрації № 832 від 18.04.2008 р. в якому передбачалось використання земельної ділянки площею 0,5га, яка знаходиться на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району під  будівництво і розміщення полігону для поховання твердих побутових відходів для потреб громадян м. Вільнянськ, а відповідач використовує полігон для поховання твердих побутових відходів не тільки для потреб громадян м. Вільнянськ, а й для розміщення відходів з підприємств м. Запоріжжя,то судова колегія вважає ці доводи прокурора необґрунтованими, оскільки умовами договору оренди землі від 28.05.2008р. не передбачено будь-якої заборони орендарю здійснювати поховання твердих побутових відходів з інших міст та не має будь-яких обмежень на земельну ділянку, що надає відповідачу право самостійно займатись господарською діяльністю на орендованій земельній ділянці.  

За таких підстав, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог  Прокурору Вільнянського району Запорізької області інтересах держави в особі Вільнянської районної державної адміністрації, м. Вільнянськ Запорізька область до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК Гранік”, м. Запоріжжя, про розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.05.2008 р.

          Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з’ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.99, ст.101, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Рішення господарського суду Запорізької області від 28.03.2011р. (підписане 05.04.2011р.) у справі № 8/5009/387/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу Прокурора Вільнянського району Запорізької області, - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.


    Головуючий суддя-доповідач                                       Н.Л. Величко



    Судді                                                                                 І.В. Алєєва



                                                                                             А.М. М'ясищев





Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.05.2011р.
















          Надруковано 6 примірників:

  2 –сторонам по  справі

          1-прокурору, 1 - у справу

           1 –господарському суду

  1-апеляц. господ. суду                                                                                                                                              



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація