КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-63/09/2322 Головуючий у 1-й інстанції: Синецька Л.А.
Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
"12" квітня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Кузьменко В.В., Шурко О.І.
при секретарі - Шейко К.В.
розглянувши в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 28 грудня 2009 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорнобаївського районного відділу УМВС України в Черкаській області про визнання протиправними дії, -
ВТАНОВИВ:
У квітні 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області у з позовом до Чорнобаївського районного відділу УМВС України в Черкаській області про визнання протиправними дій працівників Відповідача в частині незаконного затримання та утримання одну добу в межах Чорнобаївського РВ УМВС, без відповідного оформлення такого затримання.
Постановою від 28.12.2009 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. При цьому посилається на те, що судом 1-ї інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області скасувати, провадження у справі закрити виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Водночас колегія суддів звертає увагу на те, що орган дізнання, слідства та прокуратури під час, зокрема, перевірки заяви про злочин то її вирішення, виконують не владні управлінські функції, а владні процесуальні функції.
Тому, враховуючи приписи Кодексу адміністративного судочинства України, такі спори не випливають із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, а тому не належать до юрисдикції адміністративних судів.
При цьому відповідно до статей 110, 234, 236 Кримінально-процесуального кодексу України дії органів дізнання, слідчого, прокурора можуть бути оскаржені до суду.
Колегією суддів враховується, що позовна заява була подана, а справа № 2-а-63/2009/2322, відповідно розглянута судом 1-ї інстанції в порядку приписів Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся Позивач, суб’єктний склад сторін, предмет спірних правовідносин вказують на те, що зазначена справа має розглядатись в порядку Кримінально-процесуального кодексу України.
На переконання колегії суддів, оскарження окремих процесуальних актів, дій чи бездіяльності правоохоронних органів до суду може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 155 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п.4 ч.1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду і закрити провадження у справі.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області скасувати, провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорнобаївського районного відділу УМВС України в Черкаській області про визнання протиправними дії –закрити.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 17, 155, 198, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 –задовольнити частково.
Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області скасувати.
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорнобаївського районного відділу УМВС України в Черкаській області про визнання протиправними дії –закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п’ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Головуючий суддя А.Г. Степанюк
Судді В.В. Кузьменко
О.І. Шурко