Судове рішення #15493646

    Справа № 2 - 787/2011

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

21 квітня 2011 року                                                                                           м. Бахчисарай

Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим  у складі:

головуючий суддя                                         Большаков Ю.М.

                              при секретарі                                         Вальшині І.Н.

за участю представника позивачки                                        ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну  справу  за позовом

ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до

Тінистівської сільської ради Бахчисарайського району, третя особа –товариство з обмеженою відповідальністю «Таврида-Агро»про визнання права власності на спадкове майно

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, діюча на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_2 звернулася 04.03.2011 року у Бахчисарайський районний суд Автономної  Республіки Крим із позовною заявою, де виклала вимоги визнати за ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, право власності на будинок АДРЕСА_1 Бахчисарайського району, визнати право власності ОСОБА_2 на спадкове майно, в яке входить зазначене домоволодіння. Позовні вимоги мотивоване тим, що зазначений будинок належав батькові позивачки, який належним чином документи на будинок не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_1 року батько помер, внаслідок чого відкрилася спадщина, яку ОСОБА_2 прийняла, оскільки своєчасно надала заяву про прийняття спадщини, а також фактично проживала у спадковому будинку, але не змозі оформити свої права через те, що відсутні правовстановлюючі документи на будинок.

У судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримала і просила позов задовольнити на підставі наданих доказів, посилаючись на те, що ОСОБА_2 є донькою померлого ОСОБА_3, який на будинок, де проживав разом з донькою, належним чином документи не оформив.

Позивачка, представники відповідача та третьої особи до зали суду не з’явилися, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутності і що позовні вимоги визнаються.  

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступного.

При перевірці обставин доказами судом встановлене, що згідно даних витягу з господарчої книги № 693 від 30.11.2010 року особистий рахунок № НОМЕР_1 відкритий у Тінистівській сільській раді на ОСОБА_3 і що йому належить будинок в цілому, який розташований в АДРЕСА_1 Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим (а. с. 25). За даними довідок виконавчого комітету Тенистівської сільскої ради Бахчисарайського району і ТОВ «Таврида Агро»житловий будинок по АДРЕСА_1 на балансі Тенистівської сільської ради та ТОВ «Таврида АГРО»не знаходиться, площа присадибної земельної ділянки складає 0.10 га, рішення щодо виготовлення технічної документації не приймалося, державний акт на право власності на зазначену земельну ділянку не надавався, договір оренди не укладався. Земельна ділянка використовується за цільовим призначенням –для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарчих будівель, сервітутом не обтяжена (а. с. 26 - 28). Згідно даних технічного паспорту власник будинку АДРЕСА_1 не визначений, паспорт виготовлений для суду (10 –13). За даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року у віці 52 роки в селі Піонерське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим (а. с. 6).

          Наведеними доказами позивачка довела суду факт наявності житлового будинку, який зареєстрований в БТІ без визначення власника, а також ту обставину, що батько помер.

          За приписом ст.. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонено законом, зокрема із правочинів. Позивачка в позовній заяві не вказала, а відповідно не довела суду доказами, з яких саме підстав ії батько набув зазначений будинок, але виходячи зі змісту ст.. 328 ЦК України суд вважає, що ОСОБА_3 був власником зазначеного будинку, оскільки це його право ніхто не оспорює.

          У відповідності до ст.. 331, 334 ЦК України право власності на новостворене майно або нерухоме майно, що набуте за договором, виникає з моменту державної реєстрації. Тому як ОСОБА_3 свої права належним чином не зареєстрував, правових підстав для визнання за ним права власності суд не убачає. Крім того, у відповідності до ст.. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленим цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ст.. 16 ЦК України. Цивільна правоздатність і дієздатність фізичної особи, у відповідності до ст.. 25, 30 ЦК України, припиняється у разі смерті фізичної особи.

Заявляючи вимоги про визнання права власності за померлим батьком позивачка не звернула уваги на ці приписи закону і має намір вирішити по суті питання про права особи, яка не є стороною процесу та у зв’язку зі смертю не має цивільної процесуальної правоздатності та дієздатності.

          За цим суд зазначає, що факти наявності домоволодіння і смерті ОСОБА_3 свідчать про виникнення правовідносин спадщини.

          Згідно до ст.. 1268, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти ії. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

          Позивачка виконала наведені вимоги закону і надала у Бахчисарайську державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, на підставі якої заведене спадкову справу (а. с. 50).

Оскільки позивачка виконала дії, які у відповідності до ст.. 1269 ЦК України свідчать про прийняття спадщини, суд дійшов висновку, що вона має право на спадщину, яка залишилася після смерті ії батька, тому як відповідно до ч. 5 ст.. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Вимоги позивачки про визнання за нею права власності на спадкове майно суд визнає передчасними, тому як за приписом ч. 2 ст.. 1299 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна. Зазначена норма матеріального права послідовно і логічно збігається з приписом ст.. 1297 ЦК України, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

          Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Оскільки право позивачки не визнається через відсутність правовстановлюючих документів на домоволодіння, суд своїм рішенням захищає права позивачки у спосіб, передбачений п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, який є самим ефективним і заснованим на законі та визнає право на спадкування.  

          Відповідно до ст.. 10, 11 ЦПК України судові витрати суд не розподіляє, оскільки таких вимог позивачка не заявляла.

               На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 15, 16, 25, 30, 328, 331, 334, 1216, 1268, 1269, 1297, 1299 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 174, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково. Визнати право спадкування громадянки України ОСОБА_2 на домоволодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1 Бахчисарайського району, в інший частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає  законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.                                                                                                    

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим     через Бахчисарайський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.



Головуючий                                                                                                                                    суддя



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація