Справа № 2-2880/2007 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2007 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Чернобая О.І.,
при секретарі Ніколаєнко В.В.,
з участю позивачки ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у приміщенні Шосткинського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гамаліївської сільської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту належності на праві власності жилого будинку з надвірними будівлями та земельної ділянки за померлою, визнання права власності на майно по спадщині, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3, після смерті якої залишилось спадкове майно у вигляді будинку АДРЕСА_1 в с. Гамаліївка Шосткинського району Сумської області та земельної ділянки в розмірі 0,32 га біля цього будинку.
В погосподарській книзі вказаний будинок зареєстровано за ОСОБА_3.
Так як ОСОБА_3 заповіт не складала, та єдиними спадкоємцями після її смерті є вона зі своїми дітьми та її сестра ОСОБА_2, яка відмовилась від спадщини, тому вона (позивачка) прийняла спадщину.
Через відсутність правовстановлюючих документів на будинок та державного акту на землю вона не має змоги оформити прийняття спадщини у нотаріуса.
У попередньому судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з*явилася, надала заяву, де з позовними вимогами згодна та просить справу слухати без її участі.
Представник Гамаліївської сільської ради в судове засідання не з*явився, до суду надали заяву, в якій зазначили, що з позовом згодні, просять слухати справу за відсутності їх представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії архівної довідки, виданої Шосткинською районною державною адміністрацією, в рішенні 16-ї сесії 21-го скликання Гамаліївської сільської ради від 07.12.1993 року є дані про передачу у приватну власність на ім*я ОСОБА_3 земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства та для обслуговування будинку та господарських споруд /а.с.12/;
Як вбачається з копій довідок виконкому Гамаліївської сільської ради Шосткинського району згідно запису в погосподарській книзі під особистим номером 137 Гамаліївської сільської ради домогосподарство, що розташовано за адресою с. Гамаліївка АДРЕСА_1 є власністю ОСОБА_3, яка до дня смерті була зареєстрована і проживала за вищевказаною адресою /а.с.9,11/;
Згідно копії технічного паспорту на будинок АДРЕСА_1 с. Гамаліївка Шосткинського району Сумської області вказане домоволодіння складається з будинку та земельної ділянки біля нього площею 0,32 га /а.с.13-18/;
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про смерть /а.с.8/;
Згідно копії довідки виконкому Гамаліївської сільської ради Шосткинського району та копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є дочками померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 / а.с.6,10/.
Згідно повідомлення Шосткинської районної державної нотаріальної контори після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадкової справи не зареєстровано /а.с.21-22/
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, у разі відсутності документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст.ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право вімовитися від прийняття спадщини на користь будь-якого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Згідно із ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юиридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконачої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов*язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Згідно п. 10 додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5, правовстановлювальним документом, на підставі якого провадиться реєстрація права власності на об*єкти нерухомого майна може бути рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Враховуючи те, що в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно належить на праві власності будинок АДРЕСА_1 с. Гамаліївка Шосткинського району Сумської області разом із земельною ділянкою біля нього та позивачка ОСОБА_1 дійсно прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3, але через відсутність правовстановлюючих документів на будинок та державного акту на землю не може оформити прийняття спадщини у встановленому законодавством порядку, суд вважає за можливе задовольнити позов в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 130, 174, 212, 213, 215 ЦПК України, ст.ст. 392, 1261, 1268, 1270, 1274 ЦК України, ст.ст. 116, 152 Земельного кодексу України, Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт належності на праві власності житлового будинку АДРЕСА_1 с. Гамаліївка Шосткинського району Сумської області з надвірними будівлями та земельної ділянки в розмірі 0,32 га біля нього за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 с. Гамаліївка Шосткинського району Сумської області з надвірними будівлями та земельною ділянкою в розмірі 0,32 га біля нього в порядку успадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення і подачі після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.І.Чернобай