Судове рішення #15451959

Справа № 2-а-1917/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

22 березня 2011 року  Нахімовський районний суд м. Севастополя в складі:

головуючого судді Кравченко В.Є.,

при секретарі –Пронкіній К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі позовну заяву  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду Україні в Нахімовському районі м. Севастополя про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач,  ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по перерахунку пенсії з урахуванням показників середнього заробітку по Україні за 2008 рік, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком, застосувавши при перерахунку її пенсії показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто 2008 рік, та виплатити заборгованість.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вона, перебуваючи на пенсії, продовжує працювати. У березні 2009 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі того, що вона після призначення пенсії продовжує працювати. 04.02.2011 року відповідач письмово повідомив позивача про проведення перерахунку пенсії, при цьому заробітна плата була розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік –1197 грн. 91 коп.

Позивач вважає дії відповідача з приводу перерахунку пенсії неправомірними, оскільки відповідач мав здійснити перерахунок пенсії із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто 2008 рік.

В судове засідання позивач не з’явилась, однак надала письмову заяву, у якій позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити у повному обсязі та розглянути справу у її відсутність.

Представник  відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополі в судове засідання не з’явився, письмові заперечення на позов не надав, про причину неприбуття не повідомив, був повідомлений про час, дату, місце судового засідання належним чином та завчасно.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи  з наступних підстав.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими було встановлено, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням КСУ від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Судом встановлено, що у березні 2009 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок її пенсії відповідно до ст.42 ч.4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач здійснив перерахування пенсії позивачу, але при цьому показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, застосовувався за 2007 р., який дорівнює 1197 грн. 91 коп. Застосування при перерахунку пенсії у 2009 р. показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 р. відповідач пояснював відсутністю законодавчого врегулювання питання визначення показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна  умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 ст. 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення»- за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.  

Питання перерахунку пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати, регулюється ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, нова редакція ч.4 ст.42 вказаного Закону передбачала за бажанням пенсіонера проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, зміни внесені до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України»були визнані неконституційними. Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок –скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

У пункті 6 рішення КСУ, зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України».

Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Так, на підставі заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, позивачу була призначена пенсія з урахуванням страхового стажу за періоди, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»врегульоване питання визначення розміру пенсії за віком. Згідно ч. 1 ст. 27 вказаного Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;  

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Що стосується питання розрахунку заробітної плати застрахованої особи, з якої обчислюється пенсія, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;   

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;  

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

При цьому коефіцієнт заробітної плати  (доходу) застрахованої особи визначається за формулою Кз = Зв : Зc, де  Кз - коефіцієнт заробітної плати  (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).  

Як вбачається зі структури відповідної формули, в разі перерахунку пенсії, розмір коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи не є незмінним та залежить від суми заробітної плати позивача, середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України та кількості місяців страхового стажу.

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок відповідного коефіцієнта проводився відповідачем з урахуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, в той час, коли відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»цій коефіцієнт розраховується із застосуванням середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України, за кожен місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Таким чином, відповідач, при розрахунку коефіцієнта заробітної плати, необґрунтовано використовував показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, до того ж за 2007 рік та відмовив позивачу в перерахунку зі урахуванням коефіцієнту заробітної плати.   

При цьому, суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на відсутність законодавчого врегулювання питання визначення показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з огляду на положення принципу законності, визначених пунктами 2-4 ст. 9 КАС України.

У частині вимог позивача щодо застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто 2008 рік, суд дійшов до наступного.

Питання щодо перерахунку пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати одночасно регулюється ст.ст. 42 ч. 4, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».  

Згідно підпункту 3 пункту 11 постанови  КМУ від 28 травня 2008 року № 530 за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

При цьому, саме ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено поняття середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, яка застосовується при обчисленні (перерахуванні)  пенсії.

Таким чином, суд вважає, що для обчислення заробітної плати застрахованої особи при перерахунку пенсії, слід керуватися положеннями ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які визначають порядок обчислення заробітної плати застрахованої особи при призначенні пенсії, оскільки іншого порядку її обчислення законодавством не передбачено.

Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідач для обчислення заробітної плати застрахованої особи при перерахунку пенсії повинен був керуватися не положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, а вимогами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких був зобов’язаний застосувати такий показник, як середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахуванням) пенсії, в даному випадку за 2008 рік, а не показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється зі дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод і інтересів.

Згідно з матеріалами справи позивач дізнався про порушення своїх прав 04.02.2011 року з листа відповідача.  

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, неодержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Тому, з огляду на наведене, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік, та забезпечити її виплату позивачу, починаючи з 04 березня 2009 року, тобто з місяця, у якому позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя з відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії.

На підставі ст.ст. 19, 22, 55, 124, 152 Конституції України, ст. 87 «Закону України «Про пенсійне забезпечення»ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., керуючись ст.ст. 11, 69-72, 99, 100, 160-163, 167, 186  КАС України,     

      

ПОСТАНОВИВ :   

        

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя щодо обмеження при перерахунку розміру пенсії за 2008 рік за заявою ОСОБА_1, яке виразилось у застосуванні показника середньої заробітної плати робітників по Україні за 2007 рік в розмірі - 1197,91 грн. замість показника середньої заробітної плати робітників по Україні за 2008 рік в розмірі –1573,99 грн., встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за її заявою у відповідності з вимогами частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто виходячи з показника середньої заробітної плати робітників по Україні за 2008 рік в розмірі –1573,99 грн., починаючи з 04 березня 2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі –3 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Нахімовський районний суд м. Севастополя протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

                            


Суддя Нахімовського

районного суду м. Севастополя                            Кравченко В.Є.





            




  • Номер:
  • Опис: заміну сторони виконавчого провадження за виконавчим листом Ярмолинецького районного суду №2-а-1917/11
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1917/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Кравченко В. Є.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.05.2019
  • Дата етапу: 28.05.2019
  • Номер: 2-а/2303/993/11
  • Опис: Про визначення дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1917/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Кравченко В. Є.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.03.2011
  • Дата етапу: 30.10.2012
  • Номер:
  • Опис: про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними, зобов’язання про перерахунок, нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування »
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1917/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Кравченко В. Є.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.02.2011
  • Дата етапу: 19.04.2013
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1917/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Кравченко В. Є.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.02.2011
  • Дата етапу: 24.02.2011
  • Номер: 2-а/2074/11
  • Опис: Про перерахунок надбавки до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1917/11
  • Суд: Барський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Кравченко В. Є.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.03.2011
  • Дата етапу: 18.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація