Справа № 2-а-2278/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2011 року м. Білогірськ
Суддя Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим Куртлушаєв М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі АР Крим про визнання дій протиправними, зобов`язання нарахування та виплати недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни»,
В С Т А Н О В И В:
12 квітня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Білогірського районного суду АР Крим з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі АР Крим про визнання протиправними дій та зобов`язання нарахування і виплати недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни»за період з 01.01.2008 року по день розгляду справи у суді.
Вимоги мотивовані тим, що вона є «дитиною війни», в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і має право на пільги, передбачені цим Законом, які їй відповідачем сплачені частково.
Ухвалою судді Білогірського районного суду АР Крим від 14 квітня 2011 року позовні вимоги в частині періоду з 01.01.2008 року по 12.10.2010 року, на підставі ст. ст. 99, 100, 102 Кодексу адміністративного судочинства України, залишено без розгляду. Також вирішено справу розглядати в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення проти позову, згідно яких позов не визнав та у його задоволенні просив відмовити, мотивуючі тим, що фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України, які передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року № 2195-IV. Питання про конституційність зазначеної норми Закону «Про державний бюджет України на 2006 рік»Конституційним судом не розглядалось. У 2007 році дія ст.6 вищевказаного Закону була зупинена Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік»від 19.12.2006р. № 489-V. Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. було визнано неконституційними окремі положення Закону № 489, зокрема положення п.12 ст. 71, якою було припинено на 2007р. дію ст. 6 вищевказаного Закону № 2195, та ст. 111 якою передбачались виплати підвищення інвалідам - дітям війни у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. З 01.01.2008р. управлінням виплачувалось підвищення у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107- VІ від 28.12.2007р. 22 травня 2008 року зазначений закон Конституційним Судом України було визнано неконституційним, порядок призначення та виплати підвищення передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залишається неврегульованим, тому з 22 травня 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» позивачу надбавка виплачувалася у розмірі 48 гривень 10 копійок, з 01 липня 2008 року - 48 гривень 20 копійок, з 01 жовтня 2008 року - 49 гривень 80 копійок. Норми Закону України № 107- VІ від 28.12.2007р. рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. визнані неконституційними та втратили свою чинність. Питання про механізм та нарахування виплати по Закону, не визначені і в даний час, відсутні кошти на ці виплати в державному бюджеті, законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком», як розрахункова величина для підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Білогірському районі АР Крим, отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та є дитиною війни, у зв’язку з чим на неї в силу ст.ст. 1,6 поширюється дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якими передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком, виходячи з положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, у 2010 році встановлено у розмірі: з 01 січня - 695 гривень, з 01 квітня - 706 гривень, з 01 липня - 709 гривень, з 01 жовтня - 723 гривень, з 01 грудня - 734 гривень.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України №107-VІ «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»текст ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції, відповідно до якої розмір підвищення пенсії склав 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008р. визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»щодо викладення положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в новій редакції.
Враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 2195-IV від 18 листопада 2004р.
У 2010 році дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не призупинялася, а застосування відповідачем положень Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
За положеннями чинного законодавства України, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-ІV, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач виплачував щомісячно позивачеві, як дитині війни, підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка є підзаконним нормативним актом і не повинна застосовуватись відповідачем, як така, що суперечить Закону №2195-IV, який має вищу юридичну силу.
Доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову, не можуть бути прийняті до уваги та служити підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки особливий статус «дітей війни»та обумовлені цим Законом державні соціальні гарантії дітям війни, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами (ч.2 ст.3 Закону №2195-IV).
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачу, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»покладено на органи пенсійного фонду за місцем проживання позивача.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Так, Законом України «Про соціальний захист дітей війни»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни», серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Обов'язок по нарахуванню та виплати доплати до пенсії, яка передбачена Законом України «Про соціальний захист дітей війни», покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
Виходячи з положень Конституції України та наведених нормативно-правових актів, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів, як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов’язань перед позивачем. Також, у порушення ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов’язку щодо нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком. Відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов’язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов’язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови у задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
Згідно п.1, п. 2 ч. 1 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином суд вважає, що порушення права позивачки на отримання допомоги до пенсії у розмірі, передбаченому законом, може бути поновлено шляхом визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим та зобов'язання відповідача виконати певні дії, а саме, провести нарахування та відповідні виплати з 12.10.2010 року по час розгляду справи без зазначення конкретної суми, оскільки суд не є уповноваженим органом провадити розрахунок суми заборгованості по виплатам підвищення пенсії як дитині війни, крім того, рішення суду є наслідком правового регулювання чинних відносин, з метою захисту вже порушеного права, відповідно позовні вимоги на майбутнє не можуть бути задоволені судом, оскільки рішення суду не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому, змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Судові витрати у справі підлягають стягненню у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.
На підставі ст. ст.1, 3, 17, 43,46, 48, 53, 55 ,64, 85, п.19 ч.1 ст. 92 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, Рішення Європейського Суду з прав людини «Кечко проти України», керуючись ст. ст. 7–12,69-71,94,122,158-160, 162,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим щодо несвоєчасного перерахунку та невиплати в повному обсязі щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1 у період з 12 жовтня 2010 року по 16 травня 2011 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим здійснити нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1 встановленої ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»за період з 12 жовтня 2010 року по 16 травня 2011 року, за виключенням виплачених сум за вказаний період.
В іншій частині позовних вимог –відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Білогірський районний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис)
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили.
Суддя: Секретар:
- Номер: 2-аво/157/32/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Камінь-Каширський районний суд Волинської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2017
- Дата етапу: 18.09.2017
- Номер: 2-а/514/13383/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.02.2011
- Дата етапу: 29.03.2011
- Номер:
- Опис: зобов"язання провести нарахування та виплату коштів пеердбачених Законом України " Про соціальний захист дітей війни "
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Овруцький районний суд Житомирської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.02.2011
- Дата етапу: 23.03.2011
- Номер: 2-а/2303/3407/11
- Опис: Про визхнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2011
- Дата етапу: 28.08.2012
- Номер: 2-а/2522/1689/11
- Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.09.2011
- Дата етапу: 21.10.2011
- Номер: 2-а-2278/11
- Опис: Про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Березнегуватський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2011
- Дата етапу: 04.01.2013
- Номер:
- Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2011
- Дата етапу: 11.05.2011
- Номер: 2-а/2216/2178/11
- Опис: про зобовязання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії дитині війни у передбаченому законом розмірі
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Старосинявський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2011
- Дата етапу: 26.06.2014
- Номер: 2-а-2278/2011
- Опис: перерахунок пенсії "Діти війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.07.2011
- Дата етапу: 17.08.2011
- Номер: 2-а/302/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2011
- Дата етапу: 15.06.2011
- Номер: 2-а/201/3860/11
- Опис: про скасування постанови про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2011
- Дата етапу: 10.07.2011
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2011
- Дата етапу: 24.02.2011
- Номер: 2-а/201/699/2016
- Опис: Про стягнення допомоги
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.02.2011
- Дата етапу: 29.04.2011
- Номер: 2-а/210/1170/11
- Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.07.2011
- Дата етапу: 08.08.2011
- Номер: 2-а/1823/11
- Опис: про стягнення підвищення до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2278/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Куртлушаєв М. І.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.03.2011
- Дата етапу: 12.04.2011