№ 22а-690/07 Головуючий
у першій інстанції: Сторожук Т.А.
Категорія: 21 Доповідач: Медведев A.M.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2007 року Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області в складі:
Головуючого: Меведєва A.M.
суддів: Фарятьєва CO., Карташова О.Ю.
при секретарі: Харитоновій О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Артемівського районного суду м. Луганська Луганської області від 17 листопада 2006 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на неправомірні дії про відмову у перерахунку пенсії і про зобов'язання УПФУ провести перерахунок пенсії, -
встановила:
В травні 2006 року позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - ЧАЕС) 1 категорії, інвалідом III групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та одержує пенсію.
Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки вважає, що, відповідно до ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), його основна пенсія не може бути менша за 6 мінімальних розмірів пенсії за віком, а саме - 2100 грн., і має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а саме - 175 грн., із розрахунку мінімальної пенсії 350 грн., але відповідачем в такому перерахунку йому було відмовлено.
Тому ОСОБА_1 просив суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська неправомірними, зобов'язати їх здійснити перерахунок призначеної йому основної пенсії, встановивши її в розмірі 6 мінімальних розмірів пенсії за віком, а саме - 2100 грн., здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а саме -175 грн., а всього - 2275 грн.
Оскаржуваною постановою Артемівського районного суду м. Луганська Луганської області від 17 листопада 2006 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено за необґрунтованістю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 з постановою суду не згоден, просить її скасувати і ухвалити нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на те, що оскаржувана постанова була ухвалена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Так, згідно зі ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) від 28.02.1991 року (з подальшими змінами і доповненнями), пенсії особам, що відносяться до першої категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - ЧАЕС) 1 категорії, є інвалідом III групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і йому було призначено пенсію відповідно до ст.54 зазначеного Закону (а.с.4-7).
4.4 ст.54 Закону дійсно передбачено, що розмір пенсії для інвалідів III групи не повинен бути нижчим за 6 мінімальних пенсій за віком, а ст.50 цього ж Закону передбачено, що цим особам призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вказаними нормами Закону встановлено, що розмір пенсій по інвалідності та додаткових пенсій обчислюється виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком. Але ч.5 ст. 54, цього ж Закону, передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до ст.62 Закону, роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 26.07.1996г. був визначений мінімальний розмір пенсії за віком 1662 тис. крб. (16 грн. 62 коп.), який застосовується для нарахування додаткових пенсій, визначених статтею 50 вищезазначеного Закону, при призначенні пенсій згідно із ч.І ст. 54 цього ж Закону.
На виконання вимог статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Кабінет Міністрів України (далі - КМУ) прийняв Постанову № 1 від 03.01.2002 року.
Згідно із цією постановою, розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст.54 Закону, провадиться з розміру 19 грн. 91 коп., і вони постановою КМУ № 894 від 13.07.2004 року з 01 вересня 2004 року були збільшені на 12 %.
Також, відповідно до постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 року, з розміру 19 грн. 91 коп. проводиться розрахунок додаткових пенсій передбачених Законом.
Законом України «Про підвищення мінімального розміру пенсії» від 15.07.1999 року був встановлений мінімальний розмір пенсії за віком у 24 грн. 90 коп., який розповсюджувався тільки на трудові пенсії, призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Впродовж ряду років, відповідно до постанов КМУ «Про підвищення розмірів пенсій», призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», збільшувався мінімальний розмір тільки трудової пенсії.
Статтею 65 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» затверджений не мінімальний розмір пенсії, а прожитковий мінімум для різних категорій населення, зокрема, для непрацездатних осіб з 1 січня - 350 грн., з 1 квітня - 359 грн., з 1 жовтня - 366 грн., який встановлюється щорічно.
Виходячи з цього, були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванні» від 09.07.2003 p., зокрема в статтю 28, якою встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Але дія цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із цим Законом, що закріплено п. З ст. 28 цього Закону.
Крім того, постановою КМУ № 1293 від 27.12.2005 року встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не може бути нижчим для інваліда III групи за 467 гривень.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача про те, що базова мінімальна пенсія за віком при нарахуванні пенсії на підставі ст.54 Закону та додаткової пенсії повинна фактично визначатися згідно із Законами України „Про прожитковий мінімум" та „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суперечать законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, а тому дійшов висновку, що Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська діяло відповідно до діючого законодавства, так як розмір прожиткового мінімуму при перерахунку пенсії не міг бути застосованим, оскільки це суперечить наведеним вище нормам, які є чинними і не визнані в установленому законом порядку неконституційними.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції при розгляді справи застосував корми матеріального права, які підлягали застосуванню, висновки суду відповідають матеріалам справи і не спростовуються доводами апеляційної скарги, тому підстав для зміни чи скасування оскаржуваної постанови судова колегія не вбачає.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 195,198,200,205,206 КАС України, судова колегія, -
Ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська Луганської області від 17 листопада 2006 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на неправомірні дії про відмову у перерахунку пенсії і про зобов'язання УПФУ провести перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, але може бути оскаржена у касаційному порядку з дня її проголошення протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: