Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого –судді Харчука В.М.
суддів: Переверзєвої Н.І., Кізюн О.Ю.
при секретарі: Кричківській А.Ю.
з участю: представника позивача
розглянула у відкритому судовому засіданні справу № 22а- 3938 за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі на рішення Красилівського районного суду від 09 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі про зобов”язання провести перерахунок пенсії, передбаченої Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”
Заслухавши доповідача, пояснення учасника процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а: :
В липні 2010 року позивач звернувся до суду і просив зобов”язати відповідача проводити нарахування та виплату пенсії на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком щомісячно та додаткової у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 14 жовтня 2008 року та забезпечити такі виплати в подальшому.
Рішенням Красилівського районного суду від 20 серпня 2010 року позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі у проведенні перерахунку та здійсненні виплат до пенсії інваліду П групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов”язано управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі здійснити перерахунок та виплату державної та додаткових пенсій інваліду П групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1, починаючи з листопада 2008 року додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та державної в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне забезпечення з урахуванням отриманих виплат.
_______________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Чорна Л.М. Справа № 22- 3938
Доповідач –Переверзєва Н.І. Категорія № 10.3.2
В своїй апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі означене рішення вважає незаконним, просить його скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права Звертає увагу на те, що фінансування таких витрат, здійснюється не за рахунок коштів Пенсійного фонду, а із Державного бюджету України, тому в діях управління Пенсійного фонду України немає жодних порушень. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, яким 16.07.2008 року прийнята відповідна постанова, яка є обов”язковою до виконання і саме її положеннями воно керувалось при призначенні пенсії ОСОБА_1
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його з квітня 2004 року визнано інвалідом П групи і відповідно до положень ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно ч.1 ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96- ВР) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами П групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст.54 зазначеного Закону (в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96- ВР) в усіх випадках розмірі пенсій для інвалідів П групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої передбачено частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Згідно ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 50 та частини третю і четверту статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було викладено в нових редакціях, згідно яких:
особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами П групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
в усіх випадках розмірі пенсій для інвалідів П групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак, зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України Закони та інші правові акти або їх окремі положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
Таким чином, вирішуючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01 листопада 2008 року , відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, який передбачено ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, зобов'язуючи управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі перерахувати ОСОБА_1 пенсію як інваліду П групи від захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, з листопада 2008 року, суд не встановив періоду до якого позивачеві необхідно провести перерахунок та виплату пенсій. Тому в цій частині рішення суду першої інстанції підлягає зміні з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 за період з 01 листопада 2008 року по 20 серпня 2010 року (день вирішення спору судом).
Крім того, слід відмовити в задоволенні позову про забезпечення в подальшому виплат пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки чинним законодавством України не передбачено захист права на майбутнє.
Посилання апелянта на те, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з настанням інвалідності або втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, в зв'язку з чим він при визначенні пенсії ОСОБА_1 виходив із розмірів, визначених постановами КМУ, не заслуговують на увагу з огляду на вищенаведені нормативні положення та загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі задоволити частково.
Рішення Красилівського районного суду від 20 серпня 2010 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі у проведенні перерахунку та здійсненні виплат до пенсії інваліду П групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов”язати управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі здійснити перерахунок та виплату інваліду П групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1, починаючи з 01 листопада 2008 року по 20 серпня 2010 року додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та державної в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне забезпечення” з урахуванням отриманих виплат.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: підпис Судді: підписи
Копія відповідає оригіналу. Суддя: Н.Переверзєва