Справа № 22а-2517/11
Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого –судді Костенка А.М.
суддів : Ніколової Б.Ю., Фанди В.П.
при секретарі: Джафаровій Т.Б.
діючи відповідно до Закону України від 02.12.2010 року № 2748-VІ «Про внесення змін до розділу ХІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами», розглянула адміністративну справу №22а-2517 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі на рішення Городоцького районного суду від 18 серпня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Городоцькому районі про проведення перерахунку та виплату пенсії,
в с т а н о в и л а :
В липні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі. Зазначав, що він є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС і, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання державної та додаткової пенсій. Він звертався до відповідача з вимогою здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням положень наведеного Закону, однак отримав відмову. Тому просив задовольнити позов та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог даного Закону за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.052008 р. і довічно.
Рішенням Городоцького районного суду від 18 серпня 2010 року позов задоволено частково. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провівши її обчислення в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до положень ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 30.07.2007 р. Зобов’язано відповідача провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провівши обчислення в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком починаючи з 30.07.2007 р. В решті позову відмовлено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 37 грн. витрат на ІТЗ розгляду справи та стягнуто з державного бюджету на користь позивача 8 грн. 50 коп. судового збору.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі вважає рішення суду незаконним, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. Вказує, що суд не врахував, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а
________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Шинкоренко С.В. Справа № 22а-2517
Доповідач –Ніколова Б.Ю. Категорія № 10.3.2
тому мінімальний розмір пенсії, визначений згідно абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо розрахунку пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, не застосовується.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення суду першої інстанції в частині періоду, за який відповідач зобов’язаний провести перерахунок пенсії позивачу, - зміні з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи з 12.02.1997 року внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, та віднесений до категорії І осіб, котрі постраждали внаслідок цієї аварії, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі ст. 50 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Закон №796-ХІІ).
Розрахунок пенсії позивачу УПФ провело з урахуванням розміру 19 грн. 91 коп., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року №1 „Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції правильно виходив з того, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону №796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Висновки суду в цій частині узгоджуються з матеріалами справи, ґрунтуються на законі.
Статтею 49 Закону України №796-ХІІ передбачено, що пенсія особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам ІІ групи –у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 54 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Статтею 54 наведеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що розмір державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, які мають ІІ групу інвалідності, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим за 8 мінімальних пенсій за віком
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При вирішенні даного спору, суд правильно керувався наведеним вище чинним законодавством та обґрунтовано виходив з засад пріоритету законів над підзаконними актами та правильно дійшов висновку про задоволення вимог позивача.
Разом з тим, ухвалюючи зазначене рішення, суд не звернув увагу, що позивач , звертаючись до суду з даним позовом, просив провести перерахунок державної та додаткової пенсії за 2008 рік, починаючи з 22.05.2008 р. А тому, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду в цій частині змінити та вказати, що відповідач зобов’язаний провести перерахунок пенсії позивачу з 22.05.2008 р. При цьому колегія суддів виходить з того, що Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 р. положення пункту 28 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний Бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що у період з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. позивач не мав права на перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
З наведених вище підстав рішення суду в частині задоволення вимог позивача за 2008 р. підлягає зміні.
В решті рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав в межах доводів апеляційної скарги для його скасування не вбачається.
Доводи апеляційної скарги не спростовують решти висновків суду першої інстанції. Що стосується посилань в апеляційній скарзі на ч. 3 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року, то колегія суддів апеляційного суду вважає, що положення цієї статті Закону не є перешкодою для
застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 цієї статті.
Рішення суду ґрунтується на повно, всебічно досліджених матеріалах справи, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав в межах доводів апеляційної скарги для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі задовольнити частково.
Рішення Городоцького районного суду від 18 серпня 2010 року в частині висновків щодо періоду, за який відповідач зобов’язаний провести перерахунок пенсії позивачу, змінити та викласти абзац 2 і 3 резолютивної частини рішення в такій редакції: „Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провівши її обчислення в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до положень ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 30.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р.
Зобов’язати відповідача провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провівши обчислення в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 30.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р.”
В решті рішення суду залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна: суддя апеляційного суду Б.Ю.Ніколова