СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
21 вересня 2006 року | Справа № 2-22/9080-2006 |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Плута В.М.,
Борисової Ю.В.,
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився; відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець"
відповідача: не з'явився; відкритого акціонерного товариства "Крименерго"
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Крименерго" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 03 липня 2006 року у справі № 2-22/9080-2006
за позовом відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець"
(вул. Набережна, 2, с. Піщане, Бахисарайський район, Автономна Республіка Крим, 98431)
до відкритого акціонерного товариства "Крименерго" (вул. Київська 74/6, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)
про визнання недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 липня 2006 року у справі № 2-22/9080-2006 (суддя Яковлєв С.В.) позов відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" до відкритого акціонерного товариства "Крименерго" про визнання недійсним рішення задоволено.
Суд зобов'язав відкрите акціонерне товариство "Крименерго" внести зміни до особового рахунку відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець", щодо розрахунків за спожиту електричну енергію, шляхом списання зобов'язання по сплаті 61633,62 грн., нарахованих на підставі протоколу комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" від 15 лютого 2006 року за недовраховану спожиту електричну енергію.
Суд стягнув з відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" на користь відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погодившись з рішенням господарського суду, відкрите акціонерне товариство "Крименерго" звернулось до Севастопольського апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" відмовити.
Сторона вважає, що рішення господарського суду прийнято з порушенням норм матеріального права.
Суд прийшов до висновку, що позивачем не було допущено порушень Правил користування електричною енергією та вважає, що дії відкритого акціонерного товариства "Крименерго" щодо визначення суми заборгованості за недовраховану електричну енергію в розмірі 61633,62 грн. є правомірними, так як відкритим акціонерним товариством "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" були порушені умови договору, Правила користування електричною енергією, які передбачають обов'язки та відповідальність позивача за зберігання приладдя обліку та їх пломб.
Крім того, позовні вимоги про спонукання списати заборгованість не відповідають нормам Господарського процесуального кодексу України , а саме: статті 12, яка передбачає які справи підвідомчі господарським судам.
Відкрите акціонерне товариство "Крименерго" вважає, що наявність в лицьовому рахунку позивача дебіторської заборгованості не порушує прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець".
В судове засідання, яке було призначено до розгляду 21 вересня 2006 року учасники процесу не з'явились, про час і місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином. Причин неявки своїх представників не повідомили. Судова колегія вважає можливим закінчити розгляд апеляційної скарги у відсутності учасників судового процесу.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальним правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Враховуючи на те, що слухання справи неодноразово відкладалось за клопотанням сторін, та матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, судова колегія вважає можливим закінчити розгляд справи у відсутності представників сторін.
У судовому засіданні оголошувались перерви.
На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія повторно розглянувши справу, встановила наступне.
02 липня 2004 року між відкритим акціонерним товариством "Крименерго" та відкритим акціонерним товариством "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" був укладений договір про постачання електричної енергії № 59 (а.с.31-34).
Пунктом 9.5 цього договору передбачено, що строк дії - до 31 грудня 2004 року. Договір вступав в силу з моменту його підписання і вважався щорічно продовженим, якщо не поступило заяви від однієї з сторін про його припинення або перегляд.
Відповідач 07 жовтня 2004 року провів перевірку приладу обліку електричної енергії позивача, в ході якої було встановлено, що пломба енергонагляду № 14692 має клямку № 1990.
За результатами перевірки був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 2969 (а.с. 39).
Комісія з розгляду актів про порушення Правил користування електричної енергії відповідачем, керуючись Методикою обчислення об'єму електричної енергії, яка недоврахована внаслідок порушення споживачем-юридичною особою, Правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ від 05 грудня 2001 року № 1197, 15 лютого 2006 року здійснила розрахунок недоврахованої електричної енергії на суму 61633,62 грн., склавши відповідний протокол.
Відповідно до Методики обчислення об'єму електричної енергії, яка недоврахована внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, вона застосовується у разі пошкодження або зриву пломб Держстандарту на розрахункових приладах, пошкодження або зриву пломб електропостачальної організації на пристроях, призначених для опломбування, пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), штучне гальмування диска, зміни технічних характеристик приладів обліку чи інших порушення з метою зниження значення показів приладів обліку.
Відкрите акціонерне товариство "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" вважає, що при проведенні працівниками відкритого акціонерного товариства "Крименерго" перевірки приладу обліку, який належить позивачу, не було виявлено порушення останнім Правил користування електричною енергією, у зв'язку з чим, у відкритого акціонерного товариства "Крименерго" не було підстав для застосування Методики обчислення об'єму електричної енергії, яку недовраховано внаслідок порушення споживачем та просить відповідача внести зміни до його основного рахунку щодо розрахунків за спожиту електричну енергію шляхом списання зобов'язання по сплаті 61633,62 грн., нарахованих на підставі протоколу комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією відповідача від 15 лютого 2006 року за недовраховану спожиту електричну енергію.
Способи захисту цивільних прав визначені статтею 16 Цивільного кодексу України.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим засобом, що встановленим договором або законом.
Обраний позивачем спосіб захисту цивільного права - визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією відкритого акціонерного товариства "Крименерго" , оформленні у вигляді протоколу від 15 лютого 2006 року, не передбачений ні законом, ні договором. Невірно обраний спосіб захисту тягне відмову у задоволенні вимог про захист цивільного права.
Щодо зобов'язання відповідача внести зміни до цільового рахунку обліку споживання та оплати за електричну енергію шляхом списання безпідставно нарахованої до оплати суми 61633,62 грн. на підставі протоколу комісії з розгляду актів порушення Правил користування електричною енергією за недоврахованоу спожиту електричну енергію, то судова колегія виходить з наступного.
Ведення цільових (особових) рахунків споживачів електричної енергії є елементом бухгалтерського обліку, зокрема внутрішньогосподарсього (управлінського) обліку, під яким, згідно статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" розуміється система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством.
Відображення у бухгалтерському обліку відкритого акціонерного товариства "Крименерго" 61633,62 грн. - суми недоврахованої спожитої електричної енергії жодним чином не стосується прав і обов'язків позивача, оскільки не створює для нього обов'язку сплатити цю суму на користь постачальника електричної енергії. Більш того, примусове стягнення недоврахованої суми можливе виключно за рішенням суду, що є гарантією того, що права позивача порушені не будуть
За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що права позивача веденням відкритим акціонерним товариством "Крименерго" власного бухгалтерського обліку не порушуються, а отже і не підлягають судовому захисту.
Враховуючи наведене, судова колегія вважає помилковим висновок господарського суду про задоволення позовних вимог відкритого акціонерного товариства "Крименерго" про зобов'язання відкритого акціонерного товариства "Крименерго" внести зміни до особового рахунку відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" щодо розрахунків за спожиту електричну енергію шляхом списання зобов'язання по сплаті 61633,62 грн., нарахованих на підставі протоколу комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" від 15 лютого 2006 року за недовраховану спожиту електричну енергію.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення господарського суду підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 101, пунктом 2 статті 103, пунктом 4 частини 1 статті 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Крименерго" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 липня 2006 року у справі № 2-22/9080-2006 скасувати.
3. У позові відкритого акціонерного товариства "Санаторій для батьків з дітьми "Чорноморець" до відкритого акціонерного товариства "Крименерго" про визнання недійсним рішення відмовити.
Головуючий суддя Н.П. Горошко
Судді В.М. Плут
Ю.В. Борисова