Судове рішення #153695
8/52-06

                 

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________

__________________________________________________________________________________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65  тел.(8-0412) 48-16-02


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "19" вересня 2006 р.                                                          Справа №  8/52-06

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого   судді                                                  Веденяпіна О.А.

суддів:                                                                        Іоннікової І.А.

                                                                                   Черпака Ю.К.


при секретарі                                                            Луцику С.В. ,

за участю представників сторін:

від позивача: Люлькіс І.М. (довіреність №4 від 10.01.2006 р.),

від відповідача: Гайдей Р.М. (довіреність №01-2/357 від 18.09.2006 р.),

розглянувши апеляційну скаргу Ямпільського районного центру зайнятості (м.Ямпіль Вінницької області)

на постанову господарського суду Вінницької області

від "04" квітня 2006 р. у справі    

за позовом приватного сільськогосподарського підприємства "Вікторія" (с.Ратуш Ямпільського району Вінницької області)

до Ямпільського районного центру зайнятості (м.Ямпіль Вінницької області)

про спонукання до вчинення дій,-

 ВСТАНОВИВ:

  

У грудні 2005 року приватне сільськогосподарське підприємство "Вікторія" звернулось до господарського суду з позовом про зобов'язання Ямпільського районного центру зайнятості надати довідку про наявність безнадійного податкового боргу підприємства зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 31190,80 грн. станом на 01.07.2005 року.

Позов мотивовано тим, що безнадійний податковий борг по сплаті страхових внесків, який виник внаслідок дії форс-мажорних обставин, підлягає списанню відповідно до п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон України №2181) і відповідач, як контролюючий орган, зобов'язаний надати довідку про наявність безнадійного боргу підприємства по сплаті зазначених внесків.

Постановою господарського суду Вінницької області від 04 квітня 2006 року у справі №8/52-06 позов задоволено частково.

Зобов'язано Ямпільський районний центр зайнятості надати ПСП "Вікторія" довідку про наявність у нього безнадійного податкового боргу підприємства зі сплати страхових внесків в сумі 24622,87 грн. станом на 01.07.2005 року по формі, передбаченій "Порядком списання безнадійного податкового боргу".

В решті позову відмовлено.

Зобов'язано місцеві фінансові органи повернути позивачу з Державного бюджету України 12,75 грн. в рахунок повернення судового збору та 21,25 грн. як зайво сплаченого державного мита.

Не погоджуючись із прийнятою постановою, Ямпільський районний центр зайнятості подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову та закрити провадження у справі, посилаючись на те, що перелік податків і зборів, визначений Законом України "Про систему оподаткування" є вичерпним і положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не можуть його розширювати. Оскільки страхові внески не входять до цього переліку, на них не розповсюджуються норми загальних та спеціальних законів з питань оподаткування, в тому числі і щодо списання боргу.

Позивач у письмових запереченнях на апеляційну скаргу зазначає про необґрунтованість доводів відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримує.

Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечує, просить залишити її без задоволення, а судове рішення - без змін.

Задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача надати підприємству довідку про наявність у нього безнадійного податкового боргу зі сплати страхових внесків в сумі 24622,87 грн., господарський суд Вінницької області виходив з того, що після набрання чинності Законом України від 20.02.2003 року №550-ІV, яким внесені зміни до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", після 26.03.2003 року несплачені в строк страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підпадають під ознаки податкового боргу і на них поширюється дія п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відмовляючи в решті позову, суд першої інстанції зазначив, що при виплаті працівникам заробітної плати із працівників фактично утримано 6091,93 грн. страхових внесків на випадок безробіття, які підлягають перерахуванню до Фонду та на які не вплинули обставини непереборної сили, оскільки такі внески сплачуються не роботодавцем, а фізичними особами - працівниками підприємства.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд встановив.

Приватне сільськогосподарське підприємство "Вікторія" знаходиться на обліку в Ямпільському районному центрі зайнятості та відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є платником внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття і станом на 01.07.2005 року має заборгованість по вказаним внескам в сумі 31190,80 грн. (акт звірки розрахунків а.с.39).

Згідно висновку Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини №3 240/05-4 від 09.12.2005 року підтверджено, що несприятливі погодні умови, що спричинили пошкодження і загибель сільськогосподарських культур на площах ПСП "Вікторія" станом на 10.06.2005 року, є форс-мажорними обставинами відповідно до п."г" п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", дію якого тимчасово призупинено Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (а.с.4).

На підставі зазначеного висновку, ПСП "Вікторія" звернулось до Ямпільського районного центру зайнятості з заявою №206 від 13.12.2005 року, в якій просило надати довідку про наявність безнадійного податкового боргу станом на 10.06.2005 року (а.с.5).

Листом Ямпільського районного центру зайнятості №01-2/871 від 14.12.2005 року позивачу відмовлено у видачі вищезазначеної довідки (а.с.6).

Дослідивши доводи апеляційної скарги, апеляційний господарський суд вважає скаргу обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Згідно преамбули Закону України №2181 (зі змінами, внесеними згідно із Законом №550-IV від 20.02.2003 р.), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Разом з тим, аналіз положень наведеного Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533 (далі - Закон України №1533) та Закону України "Про систему оподаткування" не дає підстав для віднесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до податків і зборів (обов'язкових платежів).

За змістом ст. 67 Конституції України розмір податків і зборів, порядок їх сплати встановлюється законом. Таким загальним законом є Закон України "Про систему оподаткування ".

Стаття 1 Закону України "Про систему оподаткування" встановлює, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), наведений у статтях 14, 15 даного Закону, є вичерпним. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, крім визначених Законом України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", сплаті не підлягають.

Згідно з преамбулою Закону України № 2181, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України №1533 (набрав чинності з 01.01.2001 р.), законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тобто відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття регулюються спеціальним законодавством.

У силу п.2 розділу 8 Закону України №1533, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, з моменту набрання чинності Законом України №1533 (з 01.01.2001 р.) норми Закону України "Про систему оподаткування" у частині, що йому суперечили, не застосовуються. Хоча зміни у Закон України "Про систему оподаткування", якими виключено п.16 ч.1 ст.14 Закону, що відносив до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) і збір на обов'язкове соціальне страхування, були внесені тільки Законом №429-IV від 16.01.2003 р.

Окрім того, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про систему оподаткування" від 18.02.1997 р. було встановлено, що дія цього Закону поширюється на відповідні правовідносини у сфері соціального страхування щодо зборів на соціальне страхування до прийняття законів України з питань соціального страхування.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України №2181, податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. У свою чергу, п.1.2 ст.1 Закону визначає податкове зобов'язання як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Страхові внески, зокрема на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не включені до податків і зборів (обов'язкових платежів), встановлених Законом України "Про систему оподаткування". Закон України № 2181 не може розширювати перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) або поширювати порядок погашення зобов'язань платників податків па платежі, які не включені у систему оподаткування.

Стаття 8 Закону України №1533 встановлює, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, і кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України (пункти 2, 5 ст. 8 Закону).

Згідно з частинами 2, 3 ст. 2 Закону України "Про систему оподаткування", державні цільові фонди - це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обов'язкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб. Державні цільові фонди включаються до Державного бюджету України, крім Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Пенсійного фонду України.

З наведеного вбачається, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не є державним цільовим фондом, а є цільовим централізованим страховим фондом, кошти якого не включаються до складу Державного бюджету України.

Таким чином, не можна вважати зобов'язання по страхових внесках податковим боргом, на який поширюється дія Закону України № 2181, згідно з його преамбулою.

Включення Законом України №2181 органів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у перелік контролюючих органів не змінює статусу внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з чим вони не можуть вважатися податком чи збором у розумінні законів України про оподаткування і не можуть стягуватись в іншому порядку, ніж це передбачено Законом України №1533.

Господарський суд першої інстанції, вирішуючи спір, прийшов до помилкового висновку щодо закону, який підлягав застосуванню до даних правовідносин, тому його постанова підлягає скасуванню в частині зобов'язання Ямпільського районного центру зайнятості надати приватному сільськогосподарському підприємству "Вікторія" довідку про наявність у нього безнадійного податкового боргу із сплати страхових внесків в сумі 24622 грн. 87 коп.

Враховуючи, що спеціальне законодавство не передбачає процедури списання заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у задоволенні позову про зобов'язання відповідача надати довідку про наявність безнадійного податкового боргу, слід відмовити.

Також не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, зокрема положеннях Кодексу адміністративного судочинства України та Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 року №7-93 судове рішення в частині зобов'язання місцеві фінансові органи повернути ПСП "Вікторія" з Державного бюджету України зазначені в постанові суми.

  Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ямпільського районного центру зайнятості задовольнити.

Скасувати постанову господарського суду Вінницької області                              від 04 квітня 2006 року в частині зобов'язання Ямпільського районного центру зайнятості надати приватному сільськогосподарському підприємству "Вікторія" довідку про наявність у нього безнадійного  податкового боргу із сплати страхових внесків в сумі 24622 грн. 87 коп. та зобов'язання місцеві фінансові органи повернути позивачу суми сплаченого державного мита.

Прийняти в цій частині позовних вимог нову постанову про відмову в позові.

В решті судове рішення залишити без змін.


Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.


Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.


 Головуючий   суддя                                                              Веденяпін О.А.

                

 судді:

                                                                                           Іоннікова І. А.  

                                                                                           Черпак Ю.К.  

 Віддрук. 4 прим.

1- в справу

2-3- сторонам

4- в наряд

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація