Справа № 2-А-576/2009р.
Категорія № 2.31
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2009р. м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира, розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка в квітні 2004р. звернулася в суд з даним позовом, в якому висуває вимоги до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира. В обгрунтування позовних вимог вказує на те, що вона відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право щомісячно отримувати допомогу на дитину у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, передбаченого ч.2 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.» та Законом України «Про державний бюджет України на 2008р.». Однак законами виплати допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку визначено в значно меншому розмірі, який протягом 2007р. та 2008р. і виплачувався відповідачем в порушення прав позивачки. Просила поновити строк звернення з даним позовом до суду, визнати дії відповідача неправомірними та стягнути з відповідача недоплачені кошти.
Відповідач подав заяву про розгляд справи у відсутність його представника у письмовому провадженні та письмові заперечення на позовну заяву.
Розглянувши справу в межах позовних вимог, дослідивши надані по справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Правовідносини між сторонами виникли в сфері публічно-правових щодо виконання відповідачем, як органом владних повноважень функцій по реалізації державою соціального забезпечення населення, що регулюються Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми»" (далі Закон). Відповідно до вимог ст. 15 Закону матерям, що мають дитину віком до 3-х років, щомісячно виплачується допомога на дитину у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум на 2007р. визначався ст. 62 Закону України «Про бюджет України на 2007р.». Виплата допомоги на дитину обмежувалася дією статті 56 Закону України «Про бюджет України на 2007р.» і проводилася в розмірі, як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу. Фінансування витрат по матеріальній допомозі на дітей здійснювалося за рахунок державного бюджету у вигляді субвенцій місцевим бюджетам.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07р. щодо відповідності Конституції України положень деяких статей Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.» визнано неконституційним положення абзацу 3 ч. 2 статті 56 Закону «Про державний бюджет України на 2007р.» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу, а також п. 7 ст. 71, яким зупинено на 2007р. дію ст. ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування..» щодо визначення розміру щомісячної допомоги на дитину до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
В рішенні Конституційного Суду України від 09.07.07р. вказується, що саме Верховною Радою України, поза межами повноважень, протягом останніх років при затвердженні бюджетів країни на відповідні роки включалися до бюджету положення, якими обмежувалися чи зупинялися дії окремих законів щодо встановлення пільг, компенсацій і гарантій, а відповідно і обмежувалися бюджетні асигнування на виконання соціальних програм. Тому вина Управління праці Богунської районної ради у виплаті щомісячної соціальної допомоги в меншому розмірі відсутня.
Крім того, позивачкою не надано доказів на підтвердження поважності причин пропуску річного строку на звернення до суду щодо вирішення публічно-правового спору.
Вимоги позивачки щодо визнання неправомірними дій відповідача та стягнення недоплачених коштів за 2009р. до задоволення не підлягають через пропуск строку позовної давності.
Вимоги позивачки в частині стягнення з управління праці Богунського району м. Житомира недоплачених сум допомоги за період січень - грудень 2008р. безпідставні і до задоволення не підлягають, оскільки відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 52, 69, 71, 158, 160, 163 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07р., Законом України «Про державний бюджет на 2007р.» та Законом України «Про державний бюджет на 2008р.» суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Богунський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня її оголошення, заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга не були подані.
Суддя І.О. Грибан