Судове рішення #15318581

        

Справа № 2-а-2608/11

          ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

17 травня 2010 року                                                                                        м. Білогірськ

Суддя Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим Борісенко Е.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим про визнання дій неправомірними, зобов’язання перерахування пенсії,

В С Т А Н О В И В:

27.04.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до  Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим про визнання дій по проведенню перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію з 31.03.2011 року у відповідності до Закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, який передує року перерахунку пенсії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Білогірському районі АР Крим, отримує пенсію за віком, але продовжує працювати. 31 березня 2011 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по збільшенню стажу роботи та заробітній платі у відповідності до вимог ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р., оскільки має 24 місяці страхового стажу після останнього перерахунку пенсії.  Відповідач перерахував  їй пенсію,  але при цьому виходив із розрахунку  показника середньої заробітної плати по Україні на одну застраховану особу за 2007 рік, в той час, як підлягав застосуванню  показник  середньої заробітної плати який передує року перерахунку пенсі, тобто за 2010 рік.  З таким рішенням відповідача вона не згодна, просить визнати їх незаконними та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 31.03.2011 року.

Ухвалою судді Білогірського районного суду АР Крим  від 29 квітня 2011 року справу вирішено  розглядати в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.   

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку    пенсії були   визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводяться відповідно до п.п.З п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності,  вважаю, що позов підлягає  частковому задоволенню з наступних підстав.   

Як встановлено з матеріалів справи,  позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим, отримує  пенсію  за віком  відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, продовжує працювати  після призначення пенсії та має 24 місяця страхового стажу після останнього перерахунку пенсії. 31.03.2011 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії  з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії, але отримала рішення про відмову у перерахунку  пенсії за заробітною платою (а.с.6-10).

Частиною 4 статті  42 Закону України  «Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування» від  9 липня 2003 року № 1058-ІУ  визначено, що у   разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  При цьому   відповідно  до ч. 2  ст. 40  даного   Закону  заробітна плата (доход) для обчислення пенсії визначається   виходячи  з  заробітної  плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; середньої  заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць; кількості місяців страхового стажу,   за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.   

В силу  ч. 4  ст. 45  Закону України  «Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ перерахунок призначеної пенсії  у разі виникнення права на підвищення пенсії  проводиться  з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

П.п.  10  п. 35   розділу II   Закону України «Про  Державний  бюджет України  на  2008 рік та  про внесення  змін  до деяких    законодавчих  актів  України» були  внесені   зміні  у   ч. 4   ст. 42  Закону  України «Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування» від  9 липня 2003 року № 1058-ІУ, якими було передбачено  проведення  перерахунку  пенсій з урахуванням страхового стажу,  набутого  після  її призначення та  із застосуванням    показника  заробітної плати  (доходу) в  середньому  на  одну особі  в  цілому  по  Україні,  з якої сплачено страхові внески та  яка  відповідно до Закону  враховується  для обчислення  пенсії  за календарний рік, що передує  року  перерахунку пенсії, що визначався   згідно зі ст. 40  Закону України «Про загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування» від   9 липня 2003 року № 1058-ІУ.

Рішенням  Конституційного Суду  України  від 22  травня  2008  року  №  10-рп положення Закону  України  «Про Державний бюджет України  на   2008 рік  та  про внесення змін до деяких законодавчих актів  України» від 28   грудня 2007  року  № 107-УІ  щодо  внесення змін до ст. ст. 40, 42  Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»  були  визнані таким, що не відповідають  Конституції України  (є неконституційним).   

Рішення  Конституційного Суду  України   має преюдиціальне  значення  для судів загальної юрисдикції  при  розгляді  ними позовів у  зв’язку  з правовідносинами, які виникають  внаслідок  дії  положень статей  законів, що визнані  неконституційними,  та  є обов’язковим  до виконання  на території  України.   

Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно  з  п.п. 3  п. 11 Постанови  Кабінету  Міністрів  України від   28 травня  2008  року № 530  «Про деякі  питання  соціального  захисту  окремих  категорій  громадян»   зі  змінами внесеними  постановою  Кабінету   Міністрів  України від 14  квітня 2009 року  № 355,   у  разі,  коли   застрахована  особа   після   призначення   пенсії   відповідно до Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» продовжувала  працювати, проводиться перерахунок  пенсії  з урахуванням  не  менше  як 24  місяців  страхового стажу  після призначення (попереднього  перерахунку) пенсії незалежно  від  перерв у роботі.  Перерахунок пенсії проводиться  із заробітної плати (доходу), з якої  була  обчислена  пенсія.  За  бажанням пенсіонера  перерахунок  пенсії проводиться  із заробітної плати  за  періоди  страхового стажу, зазначені у  ч. 1  ст. 40 Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»із застосуванням  показника  середньої  заробітної плати працівників  у  середньому на одну застраховану  особу   в  цілому  по Україні, з якої сплачено страхові  внески та  яка відповідно до  Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»враховується   для  обчислення пенсії  за   календарний  рік,  що передує року  перерахунку  пенсії. При цьому  з періоду, за  який  враховується  заробітна  плата (дохід)  для  перерахунку  пенсії період, що настає  після  призначення  пенсії, не   підлягає виключенню  згідно  з абзацом  третім  ч. 1  ст. 40 Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовом, поданим відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позову. Суд може вийти за межі позову тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод і інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Беручи  до уваги встановлені  факти  та  відповідні  їм  правовідносини,  вважаю, що   дії управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим щодо перерахунку призначеної  пенсії позивачу із  застосуванням   показника  середньої заробітної плати  по Україні  за 2007 рік  є незаконними, тому відповідача слід  зобов’язати здійснити позивачеві перерахунок пенсії  у відповідності  до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто застосувати показник за 2010 рік у розмірі 1982,63грн. Однак ураховуючи, що позивачка звернулася за перерахунком пенсії 31.03.11 року, тому перерахунок пенсії їй слід провести з першого числа наступного місяця, тобто з  з 01.04.2011 року.

Судові витрати у справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.

На підставі ст. ст. 17,  22, 46, 55  Конституції  України,  ст. ст.  40, 42, 45  Закону  України «Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування» від  9 липня 2003 року № 1058-ІУ, керуючись ст. ст. 7–12,69-71,94, 158-160, 162,183-2  Кодексу  адміністративного  судочинства  України, суддя, -

                                                           П О  С Т А Н О В И В:

позовні вимоги ОСОБА_1 –задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим  по проведенню перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників  у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік - неправомірними.   

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності  до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  із застосуванням показника заробітної плати (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, що передує року проведення перерахунку, починаючи  з 01.04.2011 року.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.  

          Стягнути з  Державного бюджету України на користь  ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.     

          Постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.   

          Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Білогірський районний  суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

          Суддя: (підпис)

З оригіналом згідно.                    

Суддя:                                                                                 Секретар:



  • Номер:
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2608/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Борісенко Є. В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.04.2011
  • Дата етапу: 08.10.2012
  • Номер: 2-а/2522/2088/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2608/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Борісенко Є. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.10.2011
  • Дата етапу: 16.11.2011
  • Номер: 2-а-2608/2011
  • Опис: про зобов"язання вчинити дії по перерахунку та виплаті щомясічного підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2608/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Борісенко Є. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.07.2011
  • Дата етапу: 18.08.2011
  • Номер: 2-а/2673/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2608/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Борісенко Є. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2011
  • Дата етапу: 21.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація