Справа № 11-292/11 12.05.2011 12.05.2011
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 11-292/11 головуючий суду 1-ї інстанції:
категорія: ст. 356 КК України Галагуза В.В.
доповідач апеляційної інстанції: Івченко О.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2011 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого - Чернявського А.С.
суддів - Кваши С.В., Івченко О.М.
за участю прокурора - Максимишина О.Л.
захисника - ОСОБА_3
потерпілого - ОСОБА_4
представника потерпілого - ОСОБА_5
засудженої - ОСОБА_6
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві кримінальну справу за апеляцією засудженої ОСОБА_6 на вирок Центрального районного суду м. Миколаєва від 24 січня 2011 року, яким
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Дмитріївка Вознесенського району Миколаївської області, громадянка України, раніше не судима
- засуджена за ст. 356 КК України до штрафу в розмірі 51 грн.
Постановлено стягнути з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_4 150 грн. в рахунок відшкодування майнової шкоди; 100 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
За вироком суду ОСОБА_6 засуджена за те, що в період з 27.02.2010 року по 10.03.2010 року вона самовільно, всупереч установленому порядку зламала дверний замок, проникла в належну за рішенням суду ОСОБА_4 жилу кімнату в домоволодінні АДРЕСА_1, яка 27.02.2010 року представником ОСОБА_4 – ОСОБА_7 та працівником міліції ОСОБА_8 була опечатана. Після чого ОСОБА_6 заволоділа спірним майном: сервантом з посудом, шафою з книжками, столом, половим покриттям. Внаслідок протиправних дій ОСОБА_6 завдана значна шкода інтересам ОСОБА_4
Загальна сума майнової шкоди визначена потерпілим на загальну суму 2950 грн., моральна -1000 грн.
В апеляції засуджена ОСОБА_6 просить вирок суду скасувати, а справу закрити за відсутністю в її діях складу злочину, передбаченого ст.356 КК України.
Вважає, що працівник міліції ОСОБА_8 та представник потерпілого ОСОБА_7 не мали повноважень на виконання рішення суду щодо реального поділу домоволодіння між нею та ОСОБА_4
Також вказує, що її дії були спрямовані не на порушення встановленого порядку, а на рятування матері-інваліда, яка знаходилася в належній їй кімнаті, але доступ в цю кімнату здійснювався через кімнату, яка була опечатана та закрита ОСОБА_7
Пославшись на лист ВДВС про відмову у відкритті виконавчого провадження, стверджує, що реальний поділ будинку за рішенням суду не виконано, що на її думку свідчить про не встановлення порядку користування відведеними їй та ОСОБА_4 за рішенням суду кімнатами.
Посилається на відсутність заподіяння ОСОБА_4 значної шкоди, оскільки в ході судового розгляду справи судом встановлений розмір спричиненої потерпілому шкоди в сумі 250 грн.
Заслухавши доповідь судді, пояснення засудженої, її захисника на підтримку апеляції, пояснення потерпілого, його представника, які вважають апеляцію засудженої необґрунтованою, яка не підлягає задоволенню, а вирок суду законним, обґрунтованим, який слід залишити без зміни, думку прокурора, який вважає вирок суду необґрунтованим, незаконним, який підлягає скасуванню, а матеріали справи - направленню на новий судовий розгляд, перевіривши матеріали кримінальної справи, обговоривши доводи апеляції, колегія суддів дійшла наступного.
Відповідно до вимог ст.323 КПК України вирок суду повинен бути законним і обґрунтованим. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Колегія суддів вважає, що постановлений відносно ОСОБА_6 вирок не є обґрунтованим і законним, оскільки викладені у вироку висновки не відповідають фактичним обставинам справи.
Так, в мотивувальній частині вироку судом викладені висновки, які містять істотні суперечності.
При формулюванні обвинувачення суд визнав доведеним те, що ОСОБА_6 самовільно, всупереч установленому порядку зламала дверний замок, проникла в належну за рішенням суду ОСОБА_4 жилу кімнату в домоволодінні АДРЕСА_1, яка 27.02.2010 року представником ОСОБА_4 – ОСОБА_7 та працівником міліції ОСОБА_8 була опечатана. Після чого ОСОБА_6 заволоділа спірним майном.
Суд зазначив, що вказані дії ОСОБА_6 заподіяли значну шкоду інтересам потерпілого ОСОБА_4, яка визначена останнім в розмірі 2950 грн. – майнової шкоди і 1000 грн. – моральної шкоди.
Разом з тим суд після викладення доказів у вироку дійшов іншого висновку і визнав доведеними дії ОСОБА_6, що виразилися тільки в самовільному пошкодженні дверних запорів.
Пославшись на спричинення значної шкоди інтересам потерпілого ОСОБА_4 внаслідок тривалого добровільного невиконання рішення суду ОСОБА_6, суд зазначив, що ця шкода включає завдану останньою майнову і моральну шкоду.
При цьому суд визнав доведеним, що самоправством ОСОБА_6 потерпілому спричинена майнова шкода на суму 150 грн. і моральна - на суму 100 грн.
Таким чином, суд допустив істотні суперечності при викладенні висновків щодо характеру вчинених ОСОБА_6 дій, які на думку суду були самоправними; оцінки спричиненої потерпілому шкоди та причиновим зв’язком між діями ОСОБА_6 та спричиненою ОСОБА_4 шкодою.
Оскільки зазначена невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи впливає на вирішення питання про винуватість засудженої ОСОБА_6, то вирок суду у відповідності із вимогами п.2 ч.1 ст.367, п.4 ч.1, ч.2 ст.369 КПК України підлягає скасуванню.
Разом з тим, колегія суддів, виходячи із досліджених судом 1 інстанції доказів, встановила обставину, що виключає провадження в кримінальній справі – відсутність в діях ОСОБА_6 складу злочину, передбаченого ст.356 КК України.
Згідно ст. 356 КК України самоуправство є самовільне, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством, установою чи організацією, якщо такими діями була заподіяна значна шкода інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника.
Тобто, з об’єктивної сторони злочин характеризується сукупністю таких ознак: 1) самовільним, всупереч установленому законом порядку, вчиненням будь-яких дій; 2) оспорюваністю правомірності цих дій з боку інших громадян або юридичних осіб; 3) заподіянням такими діями значної шкоди право охоронюваним інтересам; 4) причиновим зв’язком між діями винної особи та значною шкодою.
Відсутність хоча би однієї з перелічених ознак свідчить про відсутність в діях особи складу злочину, передбаченого ст.356 КК України.
Як убачається із матеріалів справи, на підставі рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.12.2009 року проведений реальний поділ житлового будинку АДРЕСА_1 і у власність ОСОБА_6, ОСОБА_4 виділені певні кімнати. Крім того, цим же рішенням ОСОБА_6 та ОСОБА_4 для ізоляції частин будинку зобов’язані були закласти двірний проріз між певними кімнатами та пробити двірний проріз у перегородці між певними кімнатами з установкою дверей.
Згідно наданим суду показанням ОСОБА_6 та ОСОБА_4 вказане рішення Центрального районного суду м. Миколаєва не виконано в добровільному порядку.
А виходячи із змісту ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» від 30.06.1999 року (з подальшими змінами) примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу. Інші органи, організації і посадові особи здійснюють
виконавчі дії у випадках, передбачених цим Законом, у тому числі
відповідно до статті 6 цього Закону на вимогу чи за дорученням
державного виконавця.
Із показань потерпілого ОСОБА_4 видно, що він доручив своєму представнику ОСОБА_7 закрити кімнати в будинку АДРЕСА_1, які належать йому на праві власності за рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.12.2009 року.
Згідно довіреності від 25.12.2009 року ОСОБА_4 доручив ОСОБА_7 здійснювати нагляд за приміщенням належної йому частки будинку АДРЕСА_1 та виконувати дії, пов’язані з експлуатацією цієї частки будинку (а.с.12).
Свідок ОСОБА_7 підтвердив те, що він на виконання рішення суду від 22.12.2009 року, на підставі довіреності, виданої йому ОСОБА_4, в присутності працівника міліції ОСОБА_8 закрив та опечатав належні на праві власності ОСОБА_4 кімнати в будинку АДРЕСА_1.
Із показань свідка ОСОБА_8 вбачається, що в лютому 2010 року в його присутності ОСОБА_7 на виконання рішення суду від 22.12.2009 року закрив та опечатав належні його доручителю кімнати в будинку АДРЕСА_1. ОСОБА_6, якій належала Ѕ частина цього будинку, не погоджувалася з діями ОСОБА_7 Тому його запросили, як представника влади, для охорони громадського порядку. З виконавчої служби доручення на примусове виконання рішення суду у нього не було.
Як пояснила ОСОБА_6 рішення суду від 22.12.2009 року щодо ізоляції частин будинку нею та ОСОБА_4 не було виконано, у зв’язку з чим вона зламала замок, щоб через кімнату, яка знаходилася в спільному користуванні до рішення суду, пройти до своєї кімнати, де знаходилася її мати інвалід 1 групи.
Факт знаходження матері ОСОБА_6 в кімнаті, доступ до якої здійснювався тільки через кімнату, яка за рішенням суду була виділена ОСОБА_4, підтвердили свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11
Згідно листа відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції від 17.08.2010 року на підставі п.2 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» 24.03.2010 року відмовлено у відкритті виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення суду від 22.12.2009 року (а.с.72) і в матеріалах справи відсутні дані про оскарження постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження.
Проаналізувавши вищенаведені докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла таких висновків.
Представник потерпілого ОСОБА_7 та працівник міліції ОСОБА_8 не були вповноважені примусово виконувати рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.12.2009 року.
У зв’язку з відмовою відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції у відкритті виконавчого провадження рішення суду від 22.12.2009 року не виконано у відповідності із вимогами Закону України «Про виконавче провадження» до теперішнього часу.
Таким чином, в діях ОСОБА_6, що виразилися в пошкодженні дверних запорів та зриванні листа, яким представник потерпілого опечатав двері, відсутня ознака об’єктивної сторони інкримінованого їй злочину - вчинення дій всупереч установленому законом порядку.
Не знайшло свого підтвердження і заволодіння ОСОБА_6 спірним майном.
Потерпілий ОСОБА_4 наполягав на тому, що ОСОБА_6 проникла до його кімнати та заволоділа належним йому майном: сервантом з посудом, шафою з книжками, столом, половим покриттям на загальну суму 2950 грн., що з урахуванням моральних страждань, яких він зазнав і оцінив в 1000 грн., є для нього значною шкодою.
Засуджена ОСОБА_6 не визнавала себе винною і в цій частині, пояснивши суду, що вказане майно належить їй.
Показання засудженої ОСОБА_6 узгоджуються із показаннями свідків та письмовим доказом.
Так, свідок ОСОБА_12 показала суду, що 15.08.2009 року вона продала ОСОБА_6 сервант та книжну шафу.
Свідки ОСОБА_13 та ОСОБА_14 підтвердили факт продажу ОСОБА_12 ОСОБА_6 серванта та книжної шафи.
Згідно розписки від 15.08.2009 року (а.с.48) ОСОБА_12 отримала від ОСОБА_6 200 грн. за продану мебель (серван та книжну шафу).
Крім того, в матеріалах справи відсутні дані про належність столу та полового покриття ОСОБА_4
З огляду на вартість замка, скоби для кріплення замка і її монтажу на встановлену судом загальну суму 150 грн. в діях ОСОБА_6 відсутня і ще одна ознака об’єктивної сторони злочину, передбаченого ст. 356 КК України – спричинення ОСОБА_4 значної шкоди.
Таким чином, встановлена колегією суддів відсутність в діях ОСОБА_6 складу злочину, передбаченого ст.356 КК України, у відповідності із вимогами ст.376 КПК України є підставою для скасування вироку і закриття справи.
Тому апеляція засудженої ОСОБА_6 є обґрунтованою і такою, яка підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 365, 366 КПК України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Апеляцію засудженої ОСОБА_6 задовольнити.
Вирок Центрального районного суду м. Миколаєва від 24 січня 2011 року відносно ОСОБА_6 скасувати.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 6 КПК України провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_6 складу злочину, передбаченого ст. 356 КК України.
Головуючий:
Судді: