Справа №2-о-33/08
2008 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2008 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Умнової О.В.
при секретарі - Скопенко Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ реєстрації актів цивільного стану Печерського районного управління юстиції м. Києва
- про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Мотивує свої вимоги тим, що її батьками були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Її мати та бабуся за походженням були єврейками. Все життя її родина сповідувала іудейську віру. За радянських часів євреїв постійно тиснули, крім того її дідусь був військовим льотчиком, членом партії, тому вони ретельно приховували своє походження, оскільки це могло призвести до репресій родини. Внаслідок чого, її бабуся та дідусь, її батьки в усіх документах зазначили національність - росіяни. Вказує на те, що з розпадом Радянського Союзу ситуація змінилася і потреба приховувати своє походження відпала, на даний час хоче воз'єднатися з рідними, які проживають у Німеччині. В зв”язку з чим, виникла необхідність у внесенні змін в документи. Посилається на те, що вона зверталася з цього приводу до відділу РАЦС Печерського РУЮ м. Києва, однак висновком від 12.12.2007 року їй було відмовлено у внесенні змін в зв”язку з відсутністю підтверджуючих документів. Просить встановити факт неправильності в записі її національності та внести зміни до актових записів цивільного стану, зазначивши замість національності “росіянка” - “єврейка”.
В судовому засіданні заявник підтримав заяву з викладених в ній підстав, просила задовольнити вимоги.
Заінтересована особа в судове засідання свого представника не направила, про день, час, місце розгляду справи повідомлена належним чином. В письмовій заяві, яка надійшла на адресу суду просила розглядати справу у відсутність її представника.
Суд, вислухавши заявника, дослідивши матеріали справи вважає можливим розглянути справу у відсутність представника заінтересованої особи і заяву задовольнити, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження, уродженці м. Петрозаводськ, Республіки Карелія, Російської Федерації 1.07.1997 року Печерським РУГУ МВС України в м. Києві був виданий паспорт.
В актовому записі №585 від 20.07.1984 року складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про перший шлюб ОСОБА_1, зазначено національність заявниці “росіянка”. В актовому записі №27 від 15.01.1991 року, складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про розірвання першого шлюбу ОСОБА_1 зазначено національність останньої - росіянка. В актовому записі №02 від 8.01.1993 року, складеного Генеральним Консульством Російської Федерації в Берліні, Федеративної Республіки Німеччина, про укладення другого шлюбу ОСОБА_1 зазначено її національність - росіянка. В актовому записі №278 від 3.07.1997 року, складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про розірвання другого шлюбу ОСОБА_1 зазначено національність - росіянка.
Відповідно до ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.
Статтею 269 ЦК України встановлено, що особисті немайнові права належать кожній особі від народження або за законом.
Згідно зі ст. 271 ЦК України зміст особистого немайнового права становить можливість фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері свого приватного життя.
Статтею 300 ЦК України встановлено, що фізична особа має право на індивідуальність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до Закону України “Про національні меншини” від 25.06.1992 року №2494-ХІІ громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Судом встановлено, що мати заявниці ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (уродж. м. Єйськ, Краснодарського Краю, РФ), її бабуся ОСОБА_4ІНФОРМАЦІЯ_3 (уродж. м.Петрозаводськ), та її прабабуся ОСОБА_5- за походженням єврейки, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (а.с.8), свідоцтвом про народження ОСОБА_3 (а.с. 9), довідкою №66-ин виданою Національним архівом Республіки Карелія, Російської Федерації 28.12.2005 року (а.с.12) та довідкою Релігійної організації ортодаксального іудаізму “Петрозаводська єврейська релігійна громада” від 3.10.2002 року (а.с. 13).
Крім того, листом Релігійної організації ортодаксального іудаізму “Петрозаводська єврейська релігійна громада” від 4.08.2003 року (а.с.14) було підтверджено факт, що мати заявниці - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2народження, мати якої - ОСОБА_4була членом єврейської громади м. Петрозаводська, за походженням єврейка.
За таких обставин, суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню.
Оскільки внаслідок задоволення заяви ОСОБА_1, в актові записи необхідно внести відповідні зміни, разом з тим, в повному обсязі виконати рішення суду на території України не можливо, оскільки компетентні органи, в повноваження яких входить внесення необхідних змін згідно рішення суду, зокрема, Генеральне Консульство Російської Федерації в Берліні Федеративної Республіки Німеччина, не знаходиться на території України, суд вважає необхідним визначити в рішенні суду, яка його частина має виконуватись на території України і яка частина підлягає виконанню компетентними органами Російської Федерації.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про національні меншини” від 25.06.1992 року №2494-ХІІ, ст.ст.269,271,300 ЦК України, ст.ст. 5, 6, 10, 11, 57-60, 81, 208, 209, 212-215, 218, 223 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт неправильності актового запису національності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження (уродж. м. Петрозаводськ, Республіка Карелія, Російська Федерація) - “росіянка”.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження (уродж. м. Петрозаводськ, Республіка Карелія, Російська Федерація) - за національністю єврейка.
Зобов'язати компетентні органи України - органи реєстрації актів цивільного стану внести відповідні зміни до актових записів, а саме:
- в актовому записі №585 від 20.07.1984 року, складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про перший шлюб ОСОБА_1 змінити національність ОСОБА_1 з “росіянка” на “єврейка”;
- в актовому записі №27 від 15.01.1991 року, складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про розірвання першого шлюбу ОСОБА_1 змінити національність ОСОБА_1 з “росіянка” на “єврейка”;
- в актовому записі №278 від 3.07.1997 року, складеного ВРАЦС Печерського РУЮ м. Києва, про розірвання другого шлюбу ОСОБА_1 змінити національність ОСОБА_1 з “росіянка” на “єврейка”;
Зобов'язати компетентні органи Російської Федерації внести відповідні зміни до актового запису, а саме:
- в актовому записі №02 від 8.01.1993 року, складеного Генеральним Консульством Російської Федерації в Берліні, Федеративної Республіки Німеччина, про укладення другого шлюбу ОСОБА_1, змінити національність ОСОБА_1 з “росіянка” на “єврейка”;
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Умнова О.В.