Судове рішення #15214662

НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-а-543/11/2211

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.03.2011 року

Суддя Нетішинського міського суду Стасюк Р.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом   ОСОБА_1  до  Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин    про  визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із вказаним вище позовом.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що  після виходу на пенсію  продовжувала працювати і через 24 місяці відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування 12.05.2010р. звернулася до управління пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, що було і зроблено, однак при перерахунку був врахований показник середньої заробітної плати за 2007 рік –1197 грн. 91 коп., а не показник середньої заробітної плати за 2009  рік ( 1650,43 грн.), чим порушено її права.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Представник відповідача подала заперечення на позов посилаючись на те, що згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.02.09р. за № 20\0\18-09\039 та № 4096\02-01 при перерахунку пенсії пенсіонеру слід застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007р. Оскільки рішення Пенсійного фонду України обов’язкові для виконання іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, то управління Пенсійного фонду України у м. Нетішині і здійснило перерахунок пенсії, застосувавши показник середньої заробітної плати за 2007р.

Ухвалою судді Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17.03.2011 року вимоги позивача за період з 01.05.2010 року по 16.09.2011 року залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.  

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності – 1 січня 2004 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

В силу ст. 40 ч. 1 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).   

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.

У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 вимогами Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» у попередній редакції.

         Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування», який має вищу юридичну силу, а тому суд дійшов до висновку, що вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

         Доводи відповідача щодо правильності перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.

          Роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України про застосування цього показника, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, не узгоджуються з вимогами Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.

Аналізуючи норми діючого законодавства, матеріали справи, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій, за 2007 календарний  рік є протиправними.     

Згідно ч.ч.1, 2 ст.99 КАС України  адміністративний  позов  може  бути  подано в межах строку звернення до адміністративного суду,  встановленого  КАС України або іншими законами. Для  звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод  та  інтересів  особи  встановлюється  шестимісячний строк, який,  якщо  не  встановлено  інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася  або  повинна  була  дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.   

За таких обставин, враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до норми ст.ст. 40, 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року з урахуванням і застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу) в  середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з  якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 календарний рік, що передує року перерахунку пенсії та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією з 17.09.2010 року, оскільки позов подано до суду 17.03.2011 року.

Враховуючи положення абзацу дев’ятого частини 1 статті 256 КАС України, відповідно до якого, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, постанова суду підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 79, 86, 94, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

 Адміністративний позов  задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду в м. Нетішині Хмельницької області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за показниками 2007року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в місті Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік із суми 1650,43 грн., починаючи з 17.09.2010 року по 17.03.2011 року з подальшою виплатою пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. віднести на рахунок держбюджету.

 Постанова суду підлягає негайному виконанню.

  Відповідно до ст. 186 КАС України,  апеляційна  скарга  подається  до  адміністративного суду апеляційної  інстанції  через  суд  першої інстанції, який ухвалив оскаржуване  судове  рішення.  Копія  апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.   

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.             

       


Суддя   ОСОБА_2




  




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація