Судове рішення #15190646

        

Справа № 2а-2856/11

П О С Т А Н О В А  

іменем України

"10" травня 2011 р.суддя Дарницького районного суду м. Києва  Сухомлінов С.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду (далі УПФ) України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом про зобов’язання УПФ в Дарницькому районі м. Києва нарахувати та виплатити щомісячну основну та додаткову пенсію як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії і інваліду ІІ групи, відповідно до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Просила визнати дії відповідача при розрахунку і виплаті вказаної пенсії неправомірними та зобов’язати останнього перерахувати і виплатити їй пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсії за віком та додаткову пенсію в розмірі не менше 75 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 11.09.2010р.

Відповідно до ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.   

          Відповідач позовні вимоги у своїх письмових запереченнях не визнав, стверджуючи, що виплачує позивачеві пенсію в порядку і розмірі, передбаченому ст. ст.. 50, 54  ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте, виходячи з пункту 28 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Зазначав, що на цій підставі вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки інший порядок обчислення пенсії громадянам зазначеної категорії не встановлений, а тому  просив у задоволенні позову відмовити, розглянувши справу у відсутність його представника.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з посвідчення і довідки Київської міської спеціалізованої МСЕК, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії  на Чорнобильській ЧАЕС у 1986 році першої категорії і перебуваючи на обліку в УПФ України в Дарницькому районі  м. Києва отримує пенсію, як інвалід ІІ групи у відповідності до ст. ст. 50, 54  ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, пенсії  особам,  віднесеним  до  категорій  1,  2,   3,    4, встановлюються у вигляді:  а) державної пенсії; б)  додаткової  пенсії  за  шкоду,  заподіяну  здоров'ю,  яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІ групи –75 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст..53 Закону виплата додаткової пенсії виплачуються  повністю  незалежно  від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

          Згідно вимог ч. 4 ст. 54 цього Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсії за віком.

При цьому, пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року вказані норми закону були змінені.

Однак, зміни від 28.12.2007 року були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. 10-пр/2008. тим самим відновлена чинність первинної редакції ст..50,54 Закону.

Частиною 2 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам I групи —30 відсотків; інвалідам II групи —20 відсотків;.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України,  міжнародному договору,  згода на обов'язковість якого  надана  Верховною  Радою України,  або  іншому  правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, виходячи із засад пріоритету законів над підзаконними актами при проведені перерахунку пенсії застосуванню підлягають ст..50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008р, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.

          Крім того, твердження відповідача про те, що статтю 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою визначається нарахування пенсії залежне від прожиткового мінімуму, і яку не можна застосовувати при обчисленні розміру пенсії, встановлених іншим законами крім Цього, суд також вважає безпідставними, оскільки інших нормативно –правових актів, які б регулювали дане обчислення не існує, а відтак слід керуватись ч. 7 ст. 9 КАС України, якою визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

          Статтею 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

          Відповідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищезазначене і оцінюючи усі докази в  їх  сукупності,  суд  вважає доведеним факт протиправності дій відповідача щодо не нарахування позивачці основної та додаткової пенсії у розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 11.09.2010 року, .

На підставі викладеного,  ст. ст. 3, 8, 19, 22,  56, 113, 147, 150, 152 Конституції  України, Рішення Конституційного  Суду  України   № 10-рп/2008  від  22.05.2008  року;  ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 50, 53, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та керуючись ст.ст. 2,3, 8, 9,11, 71, 99, 100, 122, 159,160-163  КАС України

суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Позов  задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії  ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»–неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та розміру  додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом –за період з 11 вересня 2010р.

Постанова підлягає негайному виконанню за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва. протягом десяти днів.

                     СУДДЯ:                                                                  С.М.Сухомлінов          







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація